Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko je bezpečné. Peníze za zájezd cestovky nemusí vrátit

Cestování

  18:00
TOKIO/PRAHA - Peníze cestovky nemusí vrátit. Japonsko je bezpečné Japonsko je v této chvíli stále považováno za bezpečnou turistickou destinaci. S výjimkou postiženého severovýchodu země.

Potemnělé Tokio. foto: Reuters

Zájezd do Japonska není levnou záležitostí a jeho cena se pohybuje mezi šedesáti až sto tisíci korunami. Pokud si někdo rezervoval a zaplatil zájezd na tyto dny nebo nějaký blízký termín, měl by vědět, že pokud se rozhodne z obav z následků zemětřesení, tsunami nebo jaderné havárie v elektrárně Fukušima do Japonska nejet, může o své peníze přijít.

"Pokud zájezd nesměřoval přímo do míst, která utrpěla při zemětřesení, vlně tsunami nebo která jsou ohrožena havárií v elektrárně Fukušima, nemá klient za současné situace právní nárok na vrácení peněz," říká Tomio Okamura, místopředseda české Asociace cestovních kanceláří. "Podle mě by to byla dokonce škoda, kdyby lidé, kteří se těšili na zájezd do Japonska, teď své cesty rušili. Japonsko je velká země a turistické oblasti jsou především na jih od Tokia, kde se nestalo vůbec nic," říká Okamura.

"Jsem v denním kontaktu se svým otcem, který mi říkal, že v Tokiu jsou jedině problémy při zásobování a částečně s nedostatkem pohonných hmot na benzinových stanicích. Ale letiště, železnice i metro fungují zcela normálně. Takže pokud máte při zájezdu zajištěno stravování, nemůže dojít k žádným komplikacím," uvádí Okamura, pocházející z Japonska. "Bát se kvůli nedávným přírodním pohromám na severu Japonska cesty do Ósaky nebo Kjóta je stejné, jako byste se po zničení New Orleansu hurikánem Katrina obávali navštívit Los Angeles nebo Washington. Přes to, co se stalo, zůstává Japonsko dobře fungující zemí," dodává.

Jeho argumentaci odpovídá i stanovisko ministerstva zahraničí, které na svých internetových stránkách pouze "varuje před cestami do severní části ostrova Honšú". A Čechy jen vyzývá, "aby zvážili nutnost svých cest do ostatních regionů Japonska," což je v diplomatické mluvě pokládáno ze nejnižší stupeň varování. To je vzhledem k středeční evakuaci Čechů leteckými speciály armády České republiky více než pozoruhodné.

Váháme. Uvidíme
Zájezdy do Japonska i z tohoto důvodu nadále zůstávají v nabídce cestovních kanceláří, které uvádí dokonce velice blízké termíny odletů. To však ale neznamená, že turisté do Japonska odletí. "Pokud si to někdo výslovně přeje, jsme mu schopni zařídit individuální zájezd i na příští dny. Byť mu sdělíme, že to nedoporučujeme," uvedl prodejce cestovní kanceláře Marco Polo, když byl včera dotázán na možnost zájezdu do Japonska.

"Nejbližší organizovaná skupina spolu s českým průvodcem by měla odletět 30. března. Situaci v těchto dnech zkoumáme a během příštích dvou dnů se rozhodneme, zda se zájezd uskuteční. Situaci konzultujeme i našimi klienty," řekl prodejce. "Bezpečnost turistů je pro nás samozřejmě na prvním místě," dodal.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat