Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jaro v Nymburce. Zavítejte po stopách Bohumila Hrabala do poklidného městečka

Cestování

  6:30
PRAHA/NYMBURK - Chcete zažít nefalšovaně starosvětskou atmosféru malého města? Pak zavítejte na jaře do Nymburka. Jeho dlouholetý obyvatel Bohumil Hrabal po něm dokonce pojmenoval jeden ze svých románů. Městečko, kde se zastavil čas.

Nymburk. foto: Eliška Říhová

Čas se tu líně převaluje z boku na bok a proudí sluncem zalitými, ztichlými ulicemi, parky posetými hloučky klevetících studentů a alejemi lemovanými rozkvetlými sakurami. Proto je ostatně tak dobrý nápad jezdit sem právě na jaře - díky rozličným vůním linoucím se od břehu Labe, ze stromů a travin si i obyvatel většího města konečně uvědomí, že nějaké jaro skutečně je.

V Nymburce sice panuje klid, ne ovšem nuda. Za zdmi starých nízkých domků seřazených podél dvou vodních příkopů i uvnitř měšťanských bytů z devatenáctého století obestírajících náměstí kypí živý ruch místního společenského života. Zdejší lidé se mezi sebou znají, zdraví se na ulicích, posedávají spolu v kavárnách a navštěvují nejrůznější kulturní akce.

Dominantou města jsou hradby

Nejmalebnějším místem ve městě je bezesporu okolí hradeb. Ze středověkého opevnění, které zde nechal ve 13. století vybudovat Přemysl Otakar II., sice zůstal jen zlomek, přesto ale zrekonstruovaná hradební zeď s několika věžemi zůstává dominantou města. Rozprostírá se pod ní rozsáhlý park vedoucí až k řece, kde se často konají různé koncerty či akce pro děti. Od něj pak může člověk podél Labe dojít až k elegantní prvorepublikové hydroelektrárně.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Na své si tu přijdou i milovníci literatury. Již zmiňovaný Bohumil Hrabal tu strávil velkou část svého života a zanechal tak po sobě mnoho stop. Nedaleko spisovatelova bývalého domu můžete najít pivovar, který ho inspiroval k napsání Postřižin (vedle něj ostatně stojí i slavný komín), a oku lahodí také novorenesanční budova gymnázia, na němž Hrabal několik let studoval. Ačkoli školu příliš v lásce neměl, gymnázium dnes nese jeho jméno.

Atmosféru Nymburka - byť spíše v negativním světle - zachytila v povídce Kávová společnost také Božena Němcová. Spisovatelka nějaký čas bydlela v domě na Boleslavské třídě, před nímž můžeme nyní najít její bustu. Hold jejímu dílu nyní do určité míry skládá roztomilá kavárna poblíž náměstí nesoucí jméno Café Society.

Puristické krematorium a secesní vodárna

Fanoušky architektury zase zaujme unikátní puristické krematorium postavené ve dvacátých letech podle návrhu Bedřicha Feuersteina či rozkošná secesní vodárenská věž. Největším kostelem ve městě je monumentální gotický Kostel Svatého Jiljí, zdejšímu podnebí ale mnohem spíš odpovídá nenápadný, úhledný evangelický kostel v ulici Bedřicha Smetany, jako vystřižený z veselé detektivky od Agathy Christie.

Ať už svůj den v Nymburce strávíte jakkoli, rozhodně nezapomeňte večer navštívit mekku místní mládeže, legendární bar U Strejčka. Jeho majitelé se sice v průběhu času mění, duch místa ovšem zůstává. Je tedy dost pravděpodobné, že tu narazíte na zajímavé lidské příběhy hodné literárního zpracování a stanete se tak hrdým následovníkem Hrabala i Němcové.