Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedinečný český festival v rumunském Banátu se blíží

Cestování

  9:22
Tisíce kilometrů daleko od českých hranic, v rumunských horách se dostanete o několik desetiletí zpět do historie. Do „české“ vesnice Einbentál, na jedinečný folkově alternativní festival Banát.

Cesta na festival foto: Vlastimil Vojáček, HedvábnáStezka.cz

Festival s velkým „F“

V šesti ryze českých vesnicích, v mnohonárodnostním Banátu vás čeká nezapomenutelný zážitek v podobě pětidenního výletu za hranice poznání. Festival Banát láká nejen příznivce alternativy, ale každého kdo by rád zažil i něco jiného než jen obří podia, davy lidí a fronty na pivo, tak jak je to běžné na letních festivalech v Česku.

Krajané za Dunajem

Do Banátu vyrazili Češi na ručně vyrobených vorech po Dunaji již v roce 1823. Díky totální izolaci v horách nad Dunajem si tamní komunita dokázala téměř dvě stě let udržet českou kulturu v takovém stavu, v jakém ji na začátku devatenáctého století při odchodu z Čech opustila.

Obrovská nezaměstnanost, uzavření dolů i pád zemědělství. Čeští krajané v Banátu hledají záchranu v turistickém ruchu. I několik málo korun z kapsy baťůžkářů může tak výrazně vylepšit životní situaci tamních lidí. Na tak trochu jiném festivalu ti šťastní zažijí nečekané dobrodružství a to nejen hudební. S původní myšlenkou Festivalu Banát přišla organizace Člověk v tísni. V posledních třech letech však tuto štafetu převzali kluci z Eibentálské hospody „U Medvěda“ a nabízí lidem tak trochu jiný festival.

-

Na festivale nepůjde jen o hudbu. Během pětidenního výletu, máte možnost zažít výlet na Dunaj, jeho soutěsky Kazana a unikátní jeskynní systém Ponicova, nasát nevšední život ve vesnici a sblížit se s místními, nebo dokonce u nich bydlet. Účastník nedostane nic zadarmo. Není to však, po hodinách strávených v autobuse si totiž musí vyšlápnout šestikilometrový kopec od Dunaje do vesnice, tak aby poznali, jak to měli v minulosti naši krajané složité. Zaslouženou odměnou jsou pak slovy jen těžko popsatelné zážitky. Tři dny skvělé hudby, místního jídla a pálenky.

Mňága a Žďorp na festivalu v Banátu

Mňága a Žďorp na festivalu v Banátu

Pod taktovkou guru české alternativy Ondřeje Ježka je připraven našlapaný hudební program. Letos se návštěvníci mohou těšit na Zrní, WWW, Už jsme doma, Dva, Kittchen, Ille, Nylon Jail, Houpací koně, Kieslowski a další dvacet českých kapel. Součástí je i folklórní vystoupení krajanských souborů z českých vesnic Banátu a Srbska, školní divadla, výstavy fotografií, promítání dokumentů.

Závěrem je důležitá cena, za pětidenní hudební putování zaplatíte tři tisíce korun, v ceně je cesta autobusem, vstupenka a kempovné. Při banátských cenách piva (25 Kč výborná dvanáctka, za stejnou cenu domácí, dvakrát pálená, slivovice) a skvělém zážitku, tak Banát strčí skoro všechny české festivaly do kapsy! A pozor, kapacita festivalu je omezena necelou tisícovkou návštěvníků. Vesnice ani festival totiž nejsou nafukovací.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat