Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedinečný Český Krumlov. Malebné uličky sevřené řekou a Egon Schiele

Cestování

  6:07
Kolem dokola ho svírá řeka, v podzimním slunci působí ještě barevněji a malebněji než v létě. Historická část města je zapsaná na seznamu památek UNESCO. Právem. Je co obdivovat, čím se kochat, kam se podívat. Český Krumlov je okouzlující.

Český Krumlov jako na dlani foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Centrum města, které uvidíte jak na dlani ze státního zámku a hradu trčícího se nad ním, obklopuje meandr Vltavy. Na přelomu 19. a 20. století bylo město vnímáno básníky a umělci jako brána Šumavy, dnes je po Praze nejvýznamnějším cílem zahraničních turistů.

Pohled z ulice Nad schody
Krumlov je malebné město

S prohlídkou města můžete začít odkudkoli, je tak malé, že se neztratíte. Za zmínku stojí ulice Nad schody, ze které uvidíte celé město jako na dlani a vracíte se do historické části po krásných schodech. Vyjdete nedaleko ateliéru fotografa Josefa Seidla a jeho syna Františka. Dům, kde Seidlové fotografovali i žili, skrývá opravdový poklad - 140 tisíc stoletých snímků na skleněných deskách, negativech a pohlednicích. V současné době probíhá v nedalekém Egon Schiele Art Centru dosud nejrozsáhlejší výstava Seidlových snímků Šumavy, která ovšem představuje pouhý zlomek fotografického pokladu, který v Evropě nemá obdoby.

Egon Schile Art Centrum

Historicky nejvýznamnějším domem v centru Českého Krumlova nedaleko náměstí, je Krčínův dům, jehož historie sahá až do 14. století. Jméno dostal ale až po svém majiteli v 16. století, kdy zde žil rožmberský rybníkář Jakub Krčína z Jelčan a Sedlčan, dnes je v části domu hotel a restaurace.

Pokud by vám toulání se uličkami nestačilo, můžete vyrazit na výstavu: kromě kreseb Egona Schieleho, fotografií Josefa Seidla, si můžete prohlédnout vltavíny v Muzeu Vltavínů. Vltavíny, nebo také moldavity jsou přírodním sklem, které vzniklo dopadem meteoritu před 14,5 milionu lety v okolí Bavorska.

Českokrumlovské podhradí

Ulice Latrán začíná u Lazebnického mostu a končí u Budějovické brány. Kromě řady měšťanských domů se v ulici nachází bývalý kostel sv. Jošta, a dostanete se tudy také do zámeckého areálu (některé domy v ulici mají zahrádky právě u zámku). Na konci ulice najdete restauraci Depo, která připomíná pražský Lokál. Na industriální vybavení je radost pohledět.


Pohlednice z cest na větší mapě

Státní hrad a zámek je impozantní, ale mnohem zajímavější jsou tři galerie se současným českým keramickým, sklářským a výtvarným uměním. A pokud byste si chtěli prohlédnou město sevřené meandrem Vltavy z ptačí perspektivy, stačí vyjít na ochoz zámecké věže ve výšce 35 metrů nad druhým nádvořím.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor: