130 let

Český Krumlov jako na dlani | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Pohlednice z cest

Jedinečný Český Krumlov. Malebné uličky sevřené řekou a Egon Schiele

Cestování
  •   6:07
Kolem dokola ho svírá řeka, v podzimním slunci působí ještě barevněji a malebněji než v létě. Historická část města je zapsaná na seznamu památek UNESCO. Právem. Je co obdivovat, čím se kochat, kam se podívat. Český Krumlov je okouzlující.

Centrum města, které uvidíte jak na dlani ze státního zámku a hradu trčícího se nad ním, obklopuje meandr Vltavy. Na přelomu 19. a 20. století bylo město vnímáno básníky a umělci jako brána Šumavy, dnes je po Praze nejvýznamnějším cílem zahraničních turistů.

Pohled z ulice Nad schody
Krumlov je malebné město

S prohlídkou města můžete začít odkudkoli, je tak malé, že se neztratíte. Za zmínku stojí ulice Nad schody, ze které uvidíte celé město jako na dlani a vracíte se do historické části po krásných schodech. Vyjdete nedaleko ateliéru fotografa Josefa Seidla a jeho syna Františka. Dům, kde Seidlové fotografovali i žili, skrývá opravdový poklad - 140 tisíc stoletých snímků na skleněných deskách, negativech a pohlednicích. V současné době probíhá v nedalekém Egon Schiele Art Centru dosud nejrozsáhlejší výstava Seidlových snímků Šumavy, která ovšem představuje pouhý zlomek fotografického pokladu, který v Evropě nemá obdoby.

Egon Schile Art Centrum

Historicky nejvýznamnějším domem v centru Českého Krumlova nedaleko náměstí, je Krčínův dům, jehož historie sahá až do 14. století. Jméno dostal ale až po svém majiteli v 16. století, kdy zde žil rožmberský rybníkář Jakub Krčína z Jelčan a Sedlčan, dnes je v části domu hotel a restaurace.

Pokud by vám toulání se uličkami nestačilo, můžete vyrazit na výstavu: kromě kreseb Egona Schieleho, fotografií Josefa Seidla, si můžete prohlédnout vltavíny v Muzeu Vltavínů. Vltavíny, nebo také moldavity jsou přírodním sklem, které vzniklo dopadem meteoritu před 14,5 milionu lety v okolí Bavorska.

Českokrumlovské podhradí

Ulice Latrán začíná u Lazebnického mostu a končí u Budějovické brány. Kromě řady měšťanských domů se v ulici nachází bývalý kostel sv. Jošta, a dostanete se tudy také do zámeckého areálu (některé domy v ulici mají zahrádky právě u zámku). Na konci ulice najdete restauraci Depo, která připomíná pražský Lokál. Na industriální vybavení je radost pohledět.


Pohlednice z cest na větší mapě

Státní hrad a zámek je impozantní, ale mnohem zajímavější jsou tři galerie se současným českým keramickým, sklářským a výtvarným uměním. A pokud byste si chtěli prohlédnou město sevřené meandrem Vltavy z ptačí perspektivy, stačí vyjít na ochoz zámecké věže ve výšce 35 metrů nad druhým nádvořím.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor: ape