Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeďte s dětmi na zámek Moritzburg. Za pohádkami

Cestování

  7:00
MORITZBURG - Po roce se na saský zámek Moritzburg nedaleko českých hranic znovu vrací výstava o filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku. Část exteriérů této česko-německé vánoční klasiky zde režisér Václav Vorlíček natáčel přesně před 40 lety a k tomuto výročí expozice letos představuje i další jeho známé filmy a seriály.

Zámek Moritzburg, na kterém se v roce 1973 natáčela část filmu Tři oříšky pro Popelku. foto: ČTK

Blíže se návštěvníci seznámí také s tvorbou skladatele Karla Svobody, který k populární pohádce složil hudbu, včetně hitu Kde pak ty, ptáčku, hnízdo máš. Ten má zaznít i v remaku Tří oříšků pro Popelku, který podle Vorlíčka Němci chtějí udělat.

K TÉMATU:

"S režisérem i filmovou hudbou Karla Svobody jsou spojeny tak bohaté příběhy, že si to podle nás zasloužili. Pozorovali jsme to i u návštěvníků, kteří se ptali na Karla Svobodu, kterého znají díky Karlu Gottovi a Včelce Máje. Zajímalo je to, a proto letos oni," vysvětlil výběr hlavních témat ředitel saských Státních zámků, hradů a zahrad Christian Striefler.

Výtava kostýmů z pohádky Tři oříšky pro Popelku na zámku Moritzburg.

Zatímco Svobodu si hosté mohou na výstavě připomenout například poslechem jeho největších hitů, včetně obou zmíněných písní, jako poctu Vorlíčkovi rozšířili organizátoři letošní expozici i o kostýmy z jeho dalších známých snímků jako Dívka na koštěti, Jak se budí princezny, Jezerní královna nebo z televizního seriálu Arabela.

Červánkové i svatební
Právě originální kostýmy, kulisy a rekvizity jsou druhým hlavním lákadlem. Původních kostýmů je tento rok na Moritzburgu k vidění 32 a nechybí mezi nimi ani slavné Popelčiny červánkové a svatební šaty. Vůbec poprvé od natáčení budou na barokním zámku poblíž Drážďan vystaveny původní hudební nástroje z filmového plesu či varhany vytvořené podle filmové předlohy.

Výstava o Třech oříšcích pro Popelku se na Moritzburgu konala poprvé v zimě 2009/2010 a přilákala tehdy více než 150.000 návštěvníků. V loňské zimě se jeho správa pokusila na tento úspěch navázat podobnou expozicí, na kterou si našlo cestu 195.000 lidí. Češi podle Strieflera tvořili asi 15 procent.

Střevíček použitý při natáčení kultovní pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Vorlíčkův film na motivy pohádky Boženy Němcové je v Německu stejně jako v Česku stále velmi populární. O jeho přetrvávající oblibě u západních sousedů svědčí i to, že o loňských Vánocích ho německé veřejnoprávní kanály vysílaly celkem jedenáctkrát. Ani letos pravděpodobně nebudou v programové nabídce německých televizí chybět. Kdo by "Tři oříšky" propásl, bude mít šanci i na Moritzburgu, kde se od prosince do února chystá několik promítání jak v češtině, tak v němčině.

Popelka v novém
Režisér Vorlíček na páteční tiskové konferenci navíc prozradil, že ho oslovili němečtí producenti, kteří chtějí natočit remake slavné pohádky.

Výstava kostýmů na zámku Moritzburg, kde se v roce 1973 natáčel film Tři oříšky pro Popelku.

"Byli by rádi, kdyby to bylo natočeno stejným způsobem, záběr po záběru, se Svobodovou hudbou, ale s německými herci," přiblížil dvaaosmdesátiletý tvůrce, který sám ale nabídku na režírování remaku odmítl. "Jestliže chtějí jeden film natočit znovu, ať to dělají se svým náhledem na tu tematiku," vysvětlil Vorlíček, který navíc nevěří, že se podaří najít "takovou holku, jako byla Libuška" Šafránková, která před 40 lety ztvárnila titulní roli Popelky.

Kromě nových Tří oříšků pro Popelku chystají podle něj Němci i předělávku seriálu Arabela. Kdo si chce připomenout ty originální "Tři oříšky", má šanci na Moritzburgu od soboty do 3. března příštího roku, a to každý den kromě pondělí. Vstupné je sedm eur (178 Kč), zlevněné stojí polovic.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...