Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jezero Mývatn: klenot severního Islandu

Cestování

  5:41
Bublající a kouřící bahnitá jezírka, pach síry, fantaskní tvary lávových soch, sopečné krátery i temná lávová pole. To je drsně krásná krajina v okolí jezera Mývatn.

Oblast Hverir foto: Katka Smolová, HedvábnáStezka.cz

Tajemnou oblast ležící přímo na středoatlantické brázdě najdete necelých sto kilometrů od Akureyri, druhého největšího města Islandu. Dlouhá tisíciletí sopečné činnosti proměnila místní krajinu v jednu z největších islandských zajímavostí. Pokud zvládnete hejna všudypřítomných komárů, objevíte takový Island, jak jste si jej vždycky představovali.

Pseudokrátery Skútustadagígar

Začnete-li jezero objevovat hezky z jihu, zaujmou vás určitě podivné travnaté kopečky těsně u břehu. Bližší prozkoumání napovídá, že se nejedná pouze o kopce, ale spíše o jakési malé důlky připomínající krátery sopky. Láva vtékající kdysi do jezera zde spustila sérii výbuchů plynů, vodní pára razící si cestu ven na povrch pak vytvořila tyto malé krátery. Největší z nich vlastně nejsou tak malé, protože mají v průměru přes 300 metrů.

Zelený výběžek Höfdi

Poetičtěji působí nedaleký malý poloostrov dnes již zalesněné lávy. Lávové pilíře, neboli klasary, jsou zde pokryté zelenými květy, jejich podstavce omývá jezerní voda a kolem poletuje spousta ptáků. Lávové sochy rozjíždějí fantazii svých pozorovatelů na plné obrátky a ovce schovávající se ve výklencích podivuhodných útvarů zase jejich představy vrací z vesmírných prostor zpět na zem.

Dimmuborgir a Hverfell

Mnohem větší a strašidelnější lávové útvary pak najdete dále na sever v oblasti Dimmuborgir, což v překladu příznačně znamená Temné hrady. Když projdete tímto již dávno vychladlým lávovým proudem, dostanete se až ke štěrkovému kráteru Hverfell. Výstup na něj je poměrně zdlouhavý a prašný, ale z vrcholku uvidíte nejen vnitřek kráteru, ale zejména celé panorama jezera.

Okolí jezera Mývatn
Lávový proud pod Kraflou

Miniaturní Reykjahlíd

Pomyslným turistickým centrem je malinká obec na severovýchodě jezera. Seskupení několika hotelů a supermarketu nepůsobí nějak poeticky, spíše se zamiřte podívat do dvou kamenných trhlin v zemi naplněných horkou vodou. Stóragjá a Grjotagjá leží prakticky hned vedle vesničky, ale najít je není snadné.

Sopouchy Hveriru

Cesta vedoucí východně od Reykjahlídu se nejprve vyšplhá do malého sedla a pak prudce klesne k sírou vonícímu světu Hveriru. Bublající sopouchy plné bahna, mračna smrduté páry a minerální nánosy dělají z tohoto místa velmi fotogenickou zastávku všech turistů. Dávejte pozor, abyste nevstupovali za stezku vyznačující provázky, bahno je zde opravdu horké!

Stóragjá a Grjotagjá jsou puklinami v zemi

Kousek pekla pod Kraflou

Na sever od Hveriru čeká místo ne nepodobné peklu. Černý pás ztuhlé lávy vypouští ještě nyní spousty tepla. Zem zde hřeje i přes podrážky bot a podivuhodné útvary vypouští do vzduchu horkou páru. Mývatn je sice mezi turisty oblíbený, ale rozlehlost místa vám i tady nabídne spoustu zákoutí, kde se budete toulat sami. Pokud chcete mít ve sbírce všechna zajímavá místa Islandu, podivuhodné jezero na severu by vám rozhodně nemělo chybět.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...