Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihoafričané si zamilovali zelené víno

Cestování

  15:00
Na první pohled to vypadá absurdně. Někteří vinaři v Jihoafrické republice vyměňují traktory za koně a moderní stroje nahrazuje starý pluh s jednou radlicí, přidržovaný v zemi kočím. Místo bafání motoru slyšíte pokřiky, pískání a mlaskání. Místo hnojiv speciálně připravených pro vinaře se vrací koňská, kravská a ptačí mrva. Je to všechno mnohem pracnější, zpočátku i mnohem dražší, ale zdá se, že je to trend, který zasáhne významnou část jihoafrické produkce.

Ve Franschhoeku je mnoho domů v klasickém kapském stylu. foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Návrat ke kořenům

Při svém putování vinařským krajem nedaleko Kapského Města vás možná překvapí, jak často uvidíte ve vinicích popásat se kachny, husy nebo dokonce kozy. Kachny a husy se sem nezaběhly, jsou sem vyháněny záměrně. Starají se o to, aby z vinic zmizeli hlemýždi. Kozy zase vypásají některé vytrvalé plevele.

Mezi řádky se začíná zelenat nebo se v nich pěstují bylinky.

Mezi řádky se začíná zelenat nebo se v nich pěstují bylinky.

„Vracíme se zpět ke kořenům a objevujeme postupně komplexní ochranu vinice přirozenou cestou,“ vysvětluje Rose Jordaanová z vinice Bartinney. „O ochraně půdy a přírodního bohatství se u nás vždy mluvilo především ve spojení s ochranou zvířat a půdy pro divoká zvířata. Každý chápal, že se musí vytvářet nové a větší národní parky, aby bylo zachováno bohatství divočiny. Teď už pomalu začíná společnost chápat, že i vinice a krajina, ve které vinice jsou, jsou stejně důležitým a ohroženým bohatstvím. Proto naše snaha o návrat ke kořenům získává stále větší podporu.“

Bartinney je malé rodinné vinařství. 40 hektarů vinic se nachází v malebném údolí Banghoek Valley a patří do oblasti Stellenbosch. Takových vinic je ve vinařském kraji mnoho. A mnohé vinice přechází na organický způsob pěstování vína.

Údržba vinic je v organickém zemědělství mnohem pracnější a vinice vypadají...

Údržba vinic je v organickém zemědělství mnohem pracnější a vinice vypadají...

Zelené víno

Ještě nedávno by vám milovníci vína v Jihoafrické republice při povídání nad sklenkou tvrdili, že víno je jen dvojí  – dobré a špatné. Odmítali by diskusi na téma tzv. „zeleného vína“. Byla to pro ně okrajová, bláznivá věc. Kdo by se chtěl lopotit v horku a prachu za radlicí pruhu? Dnes je situace úplně jiná. „Zelené víno“ najdete i v regálech lepších supermarketů a znalci se začali tak trochu předvádět a rádi nacházejí v „zeleném vínu“ chutě, které v běžném víně nejsou. Poctivě řečeno, platí stále, že víno je buď dobré, nebo špatné. Ale ukazuje se, že i vína pěstovaná a připravovaná velmi tradičním způsobem mohou obstát v konkurenci s víny připravovanými moderní metodou.

„Zelené víno“ není ovšem pouze technologie, je to mnohem více i životní postoj. Půda přestává být jen pouhým pěstebním substrátem, začíná nabírat zpět i duchovní rozměr. Respekt a úcta k půdě je základním kamenem celého hnutí „zeleného vína“.

Na vinicích bez chemického ošetření se nemusíte bát utrhnout hrozen a ochutnat...

Na vinicích bez chemického ošetření se nemusíte bát utrhnout hrozen a ochutnat...

Jak vybírat vinařství na ochutnávku?

V oblasti Kapského Města najdete desítky vinařství, která nabízejí ochutnávku vína. Často jsou ale návštěvníci zklamáni, protože mají pocit, že se stali pouhým úlovkem, návštěvníkem, který zaplatí předraženou ochutnávku a nedostane nic, na co by měl vzpomínat.

Určitě se vyhněte všem vinicím, které jsou napojeny na masovou turistiku, to raději zajděte do dobré restaurace, objednejte na stůl pět různých lahví a věnujte celý podvečer ochutnávání.

Vybrat si správné místo na ochutnávku vína není snadné.

Vybrat si správné místo na ochutnávku vína není snadné.

Pokud chcete zažít autentickou atmosféru, trochu tradice a laskavosti, musíte do malých vinařství rodinného typu. Hledejte taková, která zároveň provozují restauraci, nebo nabízejí malý penzion. Jsou totiž zvyklí na turisty, jsou připraveni jim sloužit, ale nejsou pokaženi velkými skupinovými zájezdy. Dopředu si rozmyslete, zda máte víc chuť na bílé nebo červené a i podle toho vybírejte.

Půda ožívá

Spolu s návratem tradičního způsobu pěstování vinné révy se do vinic a do půdy vrací původní život. Půda ožívá. Objevují se mikroorganismy a plísně, hmyz a drobní živočichové, z vinice se stává ekosystém, kterým bývaly vinice před mnoha staletími. Na mnoha vinicích můžete vidět, jak se prolíná pěstování vína s pěstováním různých bylinek a drobného ovoce. Tradiční vinařství začínají vyrábět a prodávat marmelády, sušené bylinky a další produkty organického zemědělství.

Vinařství La Motte od roku 2007 pěstuje veškeré hrozny podle pravidel...

Vinařství La Motte od roku 2007 pěstuje veškeré hrozny podle pravidel...

La Motte – skvělá ukázka toho, jak to funguje

Vinařství La Motte si pořídil průmyslový magnát a obchodník Dr. Anton Rupert v roce 1970. Byl už tehdy velikým zastáncem ochrany přírody a vinařství pro něj bylo další možností, jak zachovat a kultivovat něco tradičního a krásného. Vinice byla založena první generací francouzských hugenotů v roce 1752.

Při návštěvě vinařství La Motte si můžete posedět v krásném prostředí zahrady.

Při návštěvě vinařství La Motte si můžete posedět v krásném prostředí zahrady.

Dnes vinařství vlastní dcera pana Ruperta, známá operní zpěvačka Rupert Hanneli-Koegelenbergová, která na vedení vinařství spolupracuje s věhlasnou francouzskou vinařskou rodinou Rothschildů.

Od roku 2007 je veškerá produkce této vinice pod přísnou kontrolou a je produkována pouze organicky. „Zelené víno“ se tu produkuje cíleně a s velikou pokorou vůči půdě, lokalitě a tradici. Při návštěvě městečka Franschhoek můžete vinici navštívit a ochutnat zdejší víno.

Oblast Franschhoek založili na konci 17. století francouzští hugenoti.

Oblast Franschhoek založili na konci 17. století francouzští hugenoti.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Na treku v Dračích horách. Jihoafrická republika.

Na treku v Dračích horách. Jihoafrická republika.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu!

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!


Kempování v Botswaně s českým průvodcem

NAPROSTO OJEDINĚLÝ PROGRAM NA ČESKÉM TRHU!

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

Budeme projíždět opravdovým přírodním rájem pro každého cestovatele i fotografa.

Milujeme vodu. Sloni v deltě Okavango.

Milujeme vodu. Sloni v deltě Okavango.

Jedná se o kempovací safari v expedičním voze v divoké přírodě. Je tedy nezbytné, aby byli účastníci vybaveni flexibilním a otevřeným myšlením. V některých termínech je možné, že se pojede itinerář v opačném směru. Zájezd s českým průvodcem se uskuteční při minimálním počtu 6 účastníků.

ČESKÝ PRŮVODCE!

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

aaaa

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...