Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Jihoafrická republika se dá dobře poznat už za tři týdny

Mys Dobré naděje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mys Dobré naděje. | foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Když máte dobrý itinerář cesty a dobré zázemí, můžete klidně mít ambici poznat Jihoafrickou republiku za tři týdny. Jednou z dobrých možností je vydat se na cestu se speciálně upraveným expedičním náklaďákem. Je to překvapivě mnohem pohodlnější než obyčejným autobusem nebo mikrobusem.

Jihoafrická republika je opravdu velká země

Představte si zemi dvakrát větší než Francie a dejte si za úkol poznat ji za tři týdny. Vysoká pohoří táhnoucí se podél Velké příkopové propadliny, téměř 3 000 km pobřeží, divoká buš plná zvěře, nádherná pobřežní Zahradní cesta, vinařský kraj v Kapsku a Matka měst (Kapské Město) se svou Stolovou horou. K tomu pestrá směsice černošských kultur, malajská a indická menšina a bělošská búrská tradice. To vše můžete vidět za tři týdny během své cesty po Jihoafrické republice. Stačí mít srdce na pravém místě a trochu dobrodružnou povahu.

Expediční náklaďák je vybavený i polní kuchyní a mnoha dalšími užitečnými...

Expediční náklaďák je vybavený i polní kuchyní a mnoha dalšími užitečnými...

Polykači kilometrů

Jak se na takovou cestu vydat? Způsobů je mnoho a každý má něco do sebe. Půjčte si auto, nechte si připravit itinerář a vyrazte na cestu. Nebo si zvolte čtyři pět hlavních bodů, mezi kterými přelétnete letadlem, a z nich pak budete hvězdicově vyrážet do dalších míst. Nebo se vydejte na klasický poznávací zájezd autobusem, i když tuhle variantu bych asi doporučoval nejméně. Pro mne je nejzajímavější forma expedice. Ať ale zvolíte jakýkoliv způsob cestování, vždy se z vás na tři týdny stanou polykači kilometrů, jinak prostě nelze Jihoafrickou republiku poznat. Když ale víte, co vás čeká, a přistoupíte k polykání kilometrů s rozumem, můžete udělat z nouze cnost a můžete naplánovat skvělou trasu a denní dávku kilometrů tak, aby nepřišla únava a mohli jste opravdu za tři týdny poznat jednu z nejkrásnějších afrických zemí.

Ubytování v Dračích horách.

Odjezd na safari v otevřeném terénním voze.

Ve stopách starých cestovatelů

Afrika má stále ještě úžasné vnitřní kouzlo, kouzlo starých dobrých časů, časů odvážných cestovatelů a objevitelů. Když se na poznání Jihoafrické republiky vydáte formou expediční cesty, vydáte se ve stopách odvážlivců, kteří vyráželi do neznáma. Speciálně upravený expediční náklaďák je na cestování mnohem pohodlnější než klasický autobus. Navíc umožňuje připravit mnohem zajímavější a dobrodružnější itinerář, protože se dostane i do míst, kam se normální autobus nedostane. Sedíte ve stejně pohodlných sedadlech, máte ale víc místa na nohy, máte mnohem lepší výhled, skříňky na zavazadla a mnoho dalších vychytávek, o kterých se cestujícím v autobuse může jen zdát. Sama jízda se stává v expedičním náklaďáku zážitkem a tak se kilometry polykají mnohem snáze. A schopnost zdolat mnohem drsnější cesty vám umožní vyhnout se trasám masové turistiky.

Ubytování v Dračích horách.

Ubytování v Dračích horách.

Střecha nad hlavou

Většina expedic křižujících země na jihu Afriky nocuje v kempovištích, kde staví své stanové tábory. Ale třítýdenní expedice po Jihoafrické republice je v tomhle ohledu jiná, výjimečná. Všechny noclehu jsou v lodžích, v pokojích s tradičním vybavením (koupelna, toaleta, pevná kvalitní lůžka apod.) Máte tedy každou noc pevnou střechu nad hlavou. Co by to ale bylo za expedici, kdyby se nocovalo v zařízeních masové turistiky? Lodže, používané při této expedici jsou postaveny na unikátních místech. V soukromé rezervaci uvnitř Krugerova národního parku, na pobřeží Indického oceánu, v Dračích horách a v centru Zahradní cesty (Garden Route). Běžné poznávací zájezdy, které jsou na trhu, nabízejí „ubytování turistické kategorie“, bez toho, že by se konkrétně mluvilo o tom, jak tak takové ubytování vlastně vypadá. Jenže ubytování je nedílnou součástí zážitku z cesty a každé ubytování během expedice je unikátní zařízení, na unikátním místě, je vaším domovem na této expedici.

Blyde River Canyon

Ubytování v Hazyview na břehu řeky Sabie.

Stát se Tulákem není vůbec snadné

Není vůbec jednoduché, stát se průvodcem na expedici. Nejprve musíte získat licenci kvalifikovaného průvodce Asociace průvodců Jihoafrické republiky a státního úřadu pro turistiku. To je ale ten úplně první krok. Musíte mít řidičské oprávnění pro řízení náklaďáku, včetně přepravy osob a oficiální potvrzení schopnosti poskytovat první pomoc. Teprve pak můžete vstoupit do systému vzdělávání průvodců expedic. Teprve pak můžete začít usilovat o titul „Tulák“.

Když projdete základním školením, dostanete titul „Tulák Junior“ a nesmíte ještě samostatně průvodcovat. Absolvujete několik expedic jako pomocný průvodce (tak trochu holka pro všechno) a pak projdete závěrečnými testy. Ty jsou tvrdou zkouškou odborných zkušeností, psychické a fyzické odolnosti a chování ke klientům a kolegům.

„Tulák“ je člen rodiny, pracuje pro expedice dlouhá léta a nikdy není nasazen na trasu, kterou by osobně nevyzkoušel jako pomocný průvodce nebo ji sám neotestoval při individuální cestě. „Tuláci“ jsou zárukou pohody a bezproblémového průběhu expedice. V krizích jsou oporou a chůvou.

Dračí hory

Dračí hory

Jednou nahoře, jednou dole

Jihoafrická krajina je divoká, plná prudkých stoupání a klesání. Jednou nahoru, jednou dolů. Pohlédnete do jednoho z nejhlubších kaňonů na světě do Blyde River Canyon a projedete se po pobřeží Indického oceánu, abyste vystoupali vysoko do Dračích hor a zase se vrátili dolů k oceánu do Knysny. A zase přes hory do vinařského kraje a Kapského Města. Během cesty oceníte kvalitu expedičního náklaďáku a autobus vám bude připomínat mučírnu turistů. Sami poznáte, jak na vás budou závistivě pokukovat, když je potkáte někde u benzínky nebo u vjezdu do národního parku.

Pěší safari v soukromé rezervaci Balule.

Návštěva školy ve vesnici kmene Zulu.

Co nejvíc v ceně

Vybrat si z nabídek na trhu je složité. Zvlášť, když jste ještě nikdy v Jihoafrické republice nebyli. Nemáte ani ponětí o vzdálenostech, o kvalitě ubytování, o bezpečnosti v jednotlivých místech atd. Jak tedy porovnat jednotlivé nabídky? Jděte na to primitivně, selským rozumem. Odbourejte všechnu poezii z textů nabídek a soustřeďte se na jediné: „Co vlastně za své peníze dostanu?“ Pak už se vám budou otázky objevovat úplně samy. S kým poletím? Kudy a jak dlouho? Kolikrát budu přesedat? Kolik nocí jsem vlastně na místě? Kde konkrétně budu každý den bydlet? Jaké mám v ceně stravování? Jaké mám v ceně vstupy? A je záruka, že to co je napsáno, opravdu uvidím? Není tam někde v textu únikové schodiště z nápisem: „Zbude-li čas, uvidíme“?

Pěší safari v soukromé rezervaci Balule.

Pěší safari v soukromé rezervaci Balule.

Napište si jednotlivé odpovědi na čistý papír a uvidíte úplně jasně, která nabídka odpovídá vaší představě o návštěvě Jihoafrické republiky. A nebojte se ptát na detaily. Když vám cestovka neřekne, s kým poletíte, v kolik a kudy, nebo vám neřekne konkrétní ubytování a konkrétní věci, které jsou v ceně, jděte od dveře dál.  Nedovolte sami sobě porovnávat hrušky s jablky. Na trhu jsou neskutečně hloupé itineráře, které se tváří výhodně a osvědčeně. Jsou i cestovní kanceláře, které se nestydí na svých webových stránkách tvrdit, kolik minulých termínů měly vyprodaných, i když je vůbec nerealizovaly.  Ptejte se a prověřujte.

Trek v okolí řeky Sabie.

Trek v okolí řeky Sabie.

Každý den musí přinést zážitek na celý život

Když před 31 lety zakládali svou expediční společnost, vymysleli si motto: „Každý den expedice musí přinést zážitek na celý život.“ A snaží se o to i dnes. Není to heslo na náhrobku, jak rádi říkají, je to hnací motor, který je nutí stále zlepšovat vše, co kolem expedice je. Obrovský důraz je na kvalitu průvodců. Firma má dokonalý systém jejich vzdělávání a všichni ve firmě mají velmi pokorný přístup ke komentářům a připomínkám cestovatelů, kteří se expedic účastní.

Mys Dobré naděje. Až budete tady, budete už vědět o Jihoafrické republice hodně.

Trek v Dračích horách. Masová turistika ho v programu určitě nemá.

Za tři týdny putování po Jihoafrické republice toho zažijete opravdu hodně – safari v otevřeném terénním voze, pěší safari, soukromou rezervaci Balule Nature Reserve i Krugerův národní park a park Hluhluwe, projdete se po Dračích horách i po pláži Indického oceánu, navštívíte kraj kmene Zulu i svérázné Swazijsko a vše podstatné okolo Kapského Města. Každý den zažijete něco, proč stojí za to se na expedici vydat.

Mys Dobré naděje. Až budete tady, budete už vědět o Jihoafrické republice hodně.

Mys Dobré naděje. Až budete tady, budete už vědět o Jihoafrické republice hodně.

Inzertní sdělení

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Blyde River Canyon

Blyde River Canyon

Termín odletu : 16.03. 2014

Cena : 79.500,-- za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde

Expedice – Východní Afrika - Keňa - Tanzanie

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Souboj zeber v Masai Mara

Souboj zeber v Masai Mara

Termín odletu: 07.03. 2014

Cena : 69.990,-- za 10 nocí

Více informací o zájezdu zde

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

Sloni v Botswaně.

Sloni v Botswaně.

Termín odletu : 01.05. 2014

Cena : 81.500,-- za 17 nocí

Více o zájezdu najdete zde

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...