130 let

Není nad africké kempování | foto: Andrea Kaucká a René Bauer

Reportáž

Zdevastovaný Johannesburg? JAR připraví adrenalin pro každého

Cestování
  •   7:00
Do Jihoafrické republiky vedou celkem tři cesty, po vodě, po zemi či vzduchem. Nejběžnější je letadlem a pro pohodlnější přemisťování se z bodu A do bodu B z důvodu velkých vzdáleností slouží i vnitrostátní lety mezi velkými městy. Samozřejmě majetnější návštěvníci si mohou sjednat let helikoptérou či soukromým letadlem.

Není problém si pronajmout auto, republika je protkaná sinicemi o délce cca 73 500 km. Čerpací stanice, opravny pneu, servisy i náhradní díly jsou na každém rohu. Přílet do Johannesburgu? Pokud si pro přistání vyberete toto letiště, není na škodu se tu trochu porozhlédnout po blízkém okolí, než se vydáte do centra dění.

Johannesburg neboli Jo’burg, město postavené na zlatě, je považován spíše za přestupní stanici, je zde pár zajímavostí jako například historická budova pošty na ulici Rissik, jež zahájila provoz v roce 1897. Muzeum Afriky, divadla v tržnici, umělecká galerie či ZOO převálcuje možnost návštěvy SOWETO (South West Township).

ČTĚTE TAKÉ:

Chudé a přelidněné předměstí silně kontrastuje s prosperujícím severním předměstím. Takzvané slumy, jak jsou tyto předměstí nazývány, jsou prakticky výsledkem velkého přílivu domorodých obyvatel, kteří se sem stěhují za vidinou lepšího života. "Město" je pro ně ikonou bohatství, luxusu a peněz. Ve většině případů nastává kruté procitnutí a většina přistěhovalých končí právě v těchto slumech. Příliv je ovšem tak velký, že to okolí měst nezvládá. Místní lidé nadále žijí stejným stylem života jako předtím, ale ve větší koncentraci, což ukazuje společnosti životní úroveň v mnohem tragičtějším obraze.

Malebná údolí Dračích hor

Tlak na lidi se s přibývajícím počtem nových přistěhovalců násobí, stoupá kriminalita a hle, máme tu najednou nejhorší město JAR. Johannesburg opustilo spousta původních obyvatel, neboť neustávající kriminalita, násilné přepadávaní a vraždy se neslučovaly s klidným životem. Dnes je centrum Jo´burgu téměř opuštěné, zdevastované a nahání strach. Mezi prázdnými výlohami, oprýskanými zdmi a vybouranými okny se válí spousta smetí a potulují se podivná individua. Nevhodné místo k návštěvě. Pokud milujete na cestách adrenalinové chvilky, je toto místo pro vás ideální, jen bych doporučovala na hotelu zanechat vše, přemisťovat se pouze v zamčeném autě a na semaforech pro jistotu ani nezastavovat.

Ovšem vedlejší Pretorie, zvaná Zahradní město, nabízí malebnější podívanou a bezpečnější pobyt. Na jaře přibližně 60 tisíc stromů Jacaranda zahalí město do nachového závoje a se všemi rozkvetlými parky nabídne nádherný, barevný a květenou provoněný obraz.

Kudy na konec světa

Největším a nejnavštěvovanějším městem je Kapské město. Při troše štěstí a pár hodinám stoupání se ze Stolové hory naskytne pohled na město jako na dlani. Zajímavá je barevná čtvrť Bo-kaap, hrad Dobré naděje, Greenmarket Square se Starým městským domem z roku 1761, Akvarium dvou oceánů. Zahrady, galerie, muzea, hospůdky, kavárny a obchůdky zpestří procházku městem.

Od města dál na jih na Kapském poloostrově by neměl být vynechán proslavený Mys Dobré naděje, původně pojmenován badatelem portugalského původu Bartolomeu Diaz Bouřlivý mys "Cape of Storm". Známé rčení "Cílová destinace nemusí být tak zajímavá jako cesta, která nás k ní přivádí" může platit i zde. Kolonie Tučňáka Afrického, Boulder beach, národní park Table mountain jsou součástí malého poloostrova.

Jihoafrická republika ovšem ukrývá i specialitku, kam se ubírá každá expedice, která se vydá na cestu napříč černým kontinentem. Zhruba 160 kilometrů jižněji od Mysu dobré naděje se nachází nejjižnější bod Afriky. Střelkový mys „Cape Agulhas“, kde se mísí teplý proud Agulhas se studeným Bengálským. Městský aktivní a luxusní život nabízí i další města po Garden Road či Wine Road, kde je v obchůdcích možnost ochutnávky vín z místních vinic.

Z přelidněných měst do hor a údolí

Pohybovat se po JAR není žádným problémem. Tato země má výbornou infrastrukturu, místní dopravu a mnoho půjčoven aut. Z velkých měst je možné se po asfaltových cestách, které zemi protínají skrz naskrz, dostat kamkoliv. Čerpací stanice, autoopravny, supermarkety a kempy zlehčují život i cestování. Po adrenalinovém zážitku v Jo´burgu je co by kamenem dohodil například magický přírodní úkaz "vzbuzující posvátnou úctu". Kaňon řeky Blyde "Blyde River Canyon". Leží pár kilometrů od Krugerova NP.

Krajina KwaZulu Natal

Jihoafrická republika má ovšem i bohatou a velmi horkou historii. Bitevní pole, památníky a pohřebiště přiblíží situaci z období Anglo-búrské války a bojů válečníků kmene Zulu či zatčení bývalého prezidenta Nelsona Mandely. Od národního parku Imfolozi až k Dračím horám v provincii KwaZulu Natal je takovýchto zajímavých míst nespočet.

A jsme u vysokohorské oblasti Dračích Hor "Drakensberg". Na své si přijdou nejen milovníci vysokohorských treků, pro které je pohoří Dragensberg dosahující až 3400 m ušitý na míru, ale i vášnivý lyžaři. Krajina utíká vysoko k nebi, kde ukrývá Lesotho. Do Lesotha vede mnoho cest a silnic, ale ta nejhezčí, nejscenéričtější a nejdobrodružnější je gravelka přes Sani pass. Poslední třetina není pro slabší povahy, především v dešti a sněhu. Ostré zatáčky a úzká trať s příkrými srázy je přesně to, za čím jezdí vášnivý offroadový nadšenci.

Barevná čtvrť Kapského města Bookap

Ale za to na konci náročného výkonu na vás čeká něco nezapomenutelného. Okouzlující výhled na dramatickou horskou krajinou. A v cíli, zase malá celnice jako za cest pana Zikmunda a Hanzelky. Nenakukujte moc do kanceláří, mohla by tam viset hlava kozy, kterou zrovna naporcovali na zítřejší hody. Raději si dejte pivo v nejvýše položené hospodě v Africe a popřemýšlejte, zda by se vám nechtělo nakouknout do světa ticha…

Autor: