Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihomoravské památky připravily zvláštní adventní program

Cestování

  6:05
BRNO - Hrady a zámky na jižní Moravě nabídnou do konce letošního roku mnoho vánočně zaměřených akcí. Například v zámku v Lysicích na Blanensku připravují výstavu vánočně laděných vazeb, v nedalekém zámku v Kunštátu se budou moci zájemci zaposlouchat do koled a duchovní hudby a správa zámku v Boskovicích nabídne noční prohlídky provoněné jehličím a cukrovím.

Zámek Lednice foto: www.hrad-valdstejn.cz

Památkáři z renesančního zámku v Lysicích zvou zájemce na 25. a 31. prosince na ochutnávku medoviny. Turisté si budou moci prohlédnout vánočně vyzdobené komnaty zámku, v němž je floristé naučí vyrobit si vazbu z jehličí, svíček a různých ozdob.

ČTĚTE TAKÉ

V nedalekých Boskovicích se od 26. do 28. prosince uskuteční vždy po setmění noční prohlídky. Spolek šermířů Gonfanon pro příchozí připravuje několik scének v kostýmech, v nichž jim ukáže, jak se narození Krista slavilo na historických sídlech. Přestože jsou Vánoce svátky klidu, těšit se mohou i na šerm.

Koledy a vánoční písně

„Noční vánoční prohlídky uspořádáme pošestnácté a celkem by na ně mohlo dorazit okolo 500 lidí,“ řekla Kateřina Klementová ze správy zámku, který je majetkem rodu Mensdorf-Pouilly.

V Pilastrovém sále zámku v Kunštátě na Blanensku zazní o poslední adventní neděli koledy a duchovní hudba. Vánoční strom neschází ani v zámku v Lednici na Břeclavsku, který bude až do konce roku otevřen o víkendech. Letos jej navštívilo už přes 370 000 lidí, což je jeho nejvyšší roční návštěvnost. Zámek je od roku 1997 zapsaný mezi památkami UNESCO.

Letošek byl příznivý

Správa zámku ve Vranově nad Dyjí u Znojma zdarma zpřístupní od 26. do 31. prosince jeho venkovní areál s vyhlídkou do okolí. „Zájemci o historii budou mít kromě toho příležitost zúčastnit se komentovaných prohlídek nasvícené části vánočně vyzdobených historických interiérů prvního okruhu a dále zámecké kaple Nejsvětější Trojice s papírovými betlémy z bohaté sbírky Marie Dvořákové,“ řekla kastelánka Miroslava Janíčková.

Letošní sezonu považují jihomoravští kasteláni za mimořádně dobrou. Většina z nich zaznamenala ve srovnání s loňskem nárůst návštěvnosti o deset až 20 procent. Vánoční akce jim ji ještě mírně vylepší.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat