Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak tvoří umělci? Jihomoravští výtvarníci otevřeli ateliéry veřejnosti

Cestování

  6:00
BRNO - Setkání s výtvarníky a umělci přímo v místech, kde vznikají jejich díla, umožňují v sobotu a v neděli milovníkům umění Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Zapojilo se do nich 112 umělců a organizací, řekla Ilona Tunklová z pořádající Galerie výtvarného umění v Hodoníně.

Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Na snímku je kreslíř a ilustrátor Jiří Hiršl z Hodonína. foto: ČTK

Cílem akce je podle ní seznámit veřejnost s výtvarným uměním a propagovat autory děl, kteří jsou často zavření v ateliérech.

Ateliéry jsou po oba dny otevřené od 10:00 do 17:00. Lidé mohou zavítat k malířům, sochařům, fotografům ve všech okresech Jihomoravského kraje. „Kromě umělců otevírají i galerie a kavárny. Vidět lze také výrobu vitráží nebo keramiky, grafiku, ilustraci, ale máme i účastníky, kteří se věnují navrhování interiérů, šperkaře a další činnosti,“ vyjmenovala Tunklová.

Setkání s výtvarníky a umělci přímo v místech, kde vznikají jejich díla. Malířka Sylva Chludilová z Mikulova.

Zavítat je možné například do ateliéru Bohuslavy Olešové, Jana Spěváčka, Dany Teturové, Alžběty Tkadlecové, Blanky Menčíkové, Dagmar Wallerové, Pavla Doležala, Laca Garaje, Lubora Drgáče, Wladimira Abramuszkina, Vladimíra Groše, Jiřího Zouhara, Zdeňka Meixnera a dalších.

Zájemci mohou zhlédnout nejen samotná díla, ale také jejich výrobu a popovídat si s autory. „Například oblast divadla nebo filmu známe mnohem více a nacházejí se v něm extroverti. Výtvarníci jsou ale uzavření ve svých ateliérech a dostávají se na veřejnost jen na výstavách. Nyní lidé mají možnost seznámit se s tím, jak vše tvoří, a mohou si vybrat oblast umění, která se může stát jejich každodenní součástí,“ dodala Tunklová.

Na snímku je sochař Milan Blažek ze Širokého Dvora u Břeclavi.
Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Ateliér malíře Antonína Vojtka z...

Pokud se putování po ateliérech bude návštěvníkům líbit, mohou zavítat na podobné akce v dalších regionech. Na Vysočině se uskuteční 3. a 4. října, o týden později bude v Jihočeském kraji a 17. a 18. října bude v Rakousku.

První ročník Dnu otevřených ateliérů se v Jihomoravském kraji uskutečnil v roce 2011, tehdy však platil pouze pro oblast Slovácka. Loni se do akce zapojilo 69 umělců, jejichž ateliéry navštívilo zhruba 2500 lidí. Letos pořadatelé kvůli téměř dvojnásobné účasti očekávají vyšší zájem.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

PSP Machinery s.r.o.
Rýsovač

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 130 - 160 Kč

Mohlo by vás zajímat