Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Jihozápadní Anglie: deštník a plavky s sebou

Anglická riviéra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anglická riviéra | foto: Lucie Semanská

Oblast jihozápadní Anglie je mezi turisty poněkud opomíjena, neboť většina cest na britské ostrovy vede stále do hlavního města. Přesto má i tato destinace rozhodně co nabídnout. Zvláště pokud nejste milovníky ruchu velkoměsta a dáváte přednost přírodě.

Hlavní město hrabstí Devon, Exeter, se nachází zhruba tři hodiny cesty vlakem z Londýna. Exeteru dominuje mohutná katedrála, jejíž založení se datuje do roku 1050. Od té doby samozřejmě prošla mnoha úpravami až do současné podoby. Uvnitř katedrály je uložen jeden ze čtyř anglických původních rukopisů, tzv. Exeterská kniha, která je důležitou památkou staroanglické literatury. V Exeteru se také můžete projít nejužší uličkou na světě, Parliament Street (alespoň tak praví Guinessova kniha rekordů). Klidnější atmosféra, ale také ne tak „profláklé“ obchody dělají z Exeteru zároveň ideální místo na nakupování.

Katedrála Exeter

Katedrála Exeter

V Devonu si zajisté na své přijdou milovníci cyklistiky. Je zde nespočet cyklotras, ať už podél pobřeží nebo ve vnitrozemí hrabství. Právě na kole se nabízí možnost poznat turisticky méně známá zákoutí tohoto kraje a pokochat se krásou britských stavení s tradičními doškovými střechami. Na delší vzdálenosti je nejspolehlivějším dopravním prostředkem vlak. Jízdenky se sice nemusí jevit jako úplně nejlevnější, ale v porovnání s českými vlaky je to cestování mnohem komfortnější a bez zpoždění.

Na kole se z Exeteru můžete vydat například do přímořského městečka Exmouth. Název Exmouth se skládá ze dvou slov – Ex podle řeky Exe, která v Exmouthu ústí do moře a mouth, v překladu ústí. I přes stálý počet obyvatel téměř 36 tisíc městečko žije převážně v letní sezóně, což je samozřejmě způsobeno jeho přímořskou polohou. Na kole mimo jiné budete míjet výcvikový tábor britské námořní pěchoty, jež se nachází kousek od tradiční anglické vesničky Lympstone.

Cream tea

Cream tea

Ukáže-li se na obloze sluníčko, sbalte plavky a vyražte na anglickou riviéru. Že jste o žádné anglické riviéře neslyšeli? Přezdívá se tak pobřeží západně od Exeteru. Nejznámějšími jsou městečka Paignton a Torquay. Zde už je o poznání rušněji. V Torquay nějaký čas žila královna detektivek Agatha Christie, v případě zájmů můžete navštívit muzeum.

Počasí je nevyzpytatelné

Počasí je však nevyzpytatelné a v Anglii to platí dvojnásob. Angličané berou déšť jako samozřejmost, to však nemění nic na tom, že si během konverzace na počasí nepostěžují. Déšť můžete využít jako příležitost zajít na něco typického k jídlu. Samozřejmostí jsou jistě fish & chips. Pravda, není to nijak převratné národní jídlo, ostrované však na své fish & chips nedají dopustit. Důkazem toho jsou i soutěže o to, kdo je umí nejlépe. Okusit byste měli také další kalorickou bombu, tzv. cream tea. Jedná se o bochánky podávané s hustou smetanou, jahodovým džemem a kávou či čajem. Zvláště obyvatelé hrabství Devon jsou hrdi na svůj clotted cream, tj. onu hustou smetanu, kterou prý mají nejlepší v celé Velké Británii.

Cestou zpátky do Londýna by se zejména fanynky Jane Austenové měly zastavit ve městě Bath, kam Austenová situovala řadu svých knih. Atmosféru 18. století tu bezesporu ucítíte ještě dnes.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...