8. září 2011 15:30 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Jižní Čechy nabídnou cyklistům příhraniční trasu

Cyklista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista | foto: Shutterstock

Cyklisté v jižních Čechách by v příštím roce mohli vyjet na novou příhraniční trasu. Ta bude spojovat prameny Vltavy u Kvildy na Prachaticku s Písečným na Jindřichohradecku a místy asi povede i přes rakouské území, řekl ředitel Nadace Jihočeské cyklostezky Vladimír Votřel.

Nová příhraniční trasa by měla měřit více než 250 kilometrů. Doplní tak další dvě páteřní komunikace pro kolaře v jižních Čechách. Těmi jsou Vltavská cesta a Otavská cesta. "Do budoucna bychom k nim rádi přidali i trasu kolem Lužnice, ale zatím se nám nedaří tento projekt realizovat," řekl Votřel.

Cyklovýlet podél Vltavy a Otavy
Nadace Jihočeské cyklostezky chystá na sobotu 24. září ukončení letošní sezony. Během něho se lidé vydají na kole právě podél Vltavy a Otavy. Obě trasy měří 65 kilometrů. Podél Vltavy zájemci vyrazí v 10:00 od Jaderné elektrárny Temelín.

Hrad ZvíkovTrasa lemující Otavu začíná ve stejný čas ve Strakonicích. Obě cesty potom skončí odpoledne ve Zvíkovském podhradí. "Pro zájemce budou připravené i cyklobusy, které je odvezou z Českých Budějovic, Písku nebo Tábora na starty obou tras," řekl Votřel, který odhaduje, že se akce zúčastní zhruba 400 lidí.

Jižní Čechy mají nejrozsáhlejší síť cyklistických stezek ze všech regionů. Cyklisté se tam mohou projet po trasách dlouhých téměř 5000 kilometrů. Druhým regionem v pořadí je Středočeský kraj, kde mají zhruba 4000 kilometrů cyklostezek.

Nejkrásnější výlety po České republice


Velké mechové jezírko

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

V jižních Čechách je nejnavštěvovanější trasou trať kolem Vltavy. Vede od šumavských pramenů řeky přes střední Čechy až do Mělníka k soutoku s Labem.

Síť tras v jižních Čechách láká cyklisty především svou pestrostí. Snadnější stezky nabízí třeba rovinatá krajina kolem Třeboňska. Zdatnější cyklisté by měli spíš vyrazit do Novohradských hor nebo na Šumavu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz