Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jižní Morava: Někdejší bašta židovské kultury dodnes vyzařuje své kouzlo

Cestování

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Série #světovéČesko / Město Mikulov na úpatí Pálavy je známé nejen v souvislosti s vinařskou turistikou, ale také množstvím dochovaných židovských památek. Historie mikulovského židovského města sahá až do první poloviny 16. století, Židé tu však patrně byli už mnohem dříve.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Lidovky.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Lidovky.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Synagoga v Mikulově | autor : Jaroslav Klenovský foto: fotobanka CzechTourism

Díky výhodné poloze Mikulova mezi Brnem a Vídní tu měli dobré podmínky pro obchod a díky jejich rozkvětu se stal Mikulov pomyslným hlavním městem židovské Moravy. Ne náhodou tu tedy najdeme množství památek, například Horní synagogu z 16. století, která se z původních dvanácti synagog a modliteben dochovala. Během požáru v 18. století vyhořela a byla vystavěna znovu prakticky od základů, čímž také získala dnešní barokní tvář. Připomínkou mikulovských Židů je i rozsáhlý židovský hřbitov s 4 000 náhrobky, z nichž nejstarší pocházejí ze 17. století. Pohřbívalo se tu až do roku 1948, díky tomu zde můžete zhlédnout pestrou škálu tvarů a typů náhrobků a bohatou symboliku.

Synagoga v Boskovicích | foto : Sean Pavone / Shutterstock.com

Synagoga v Boskovicích | foto : Sean Pavone / Shutterstock.com

Jednu z nejkrásnějších dochovaných židovských čtvrtí u nás najdete v Boskovicích. Bývalé židovské ghetto doložené již v 16. století tvoří rozsáhlý soubor staveb, jehož součástí je i barokní synagoga, židovský obecní dům, Minigalerie Zwicker a nedaleko v Potoční ulici leží rozsáhlý židovský hřbitov s márnicí. S historií boskovické židovské čtvrti a jejích obyvatel se dnes můžete seznámit v expozicích Muzea regionu Boskovicka či formou komentovaných prohlídek, které pro zájemce zajišťuje Městské informační středisko.

Minigalerie Zwicker | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Minigalerie Zwicker | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Boskovice rovněž každé léto ožívají festivalem pro židovskou čtvrť, díky kterému se podařilo všechny tyto památky zachovat a zajistit jejich obnovu.

Více informací najdete na jizni-morava.cz.

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!