Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jižní Morava: Někdejší bašta židovské kultury dodnes vyzařuje své kouzlo

Cestování

Série #světovéČesko / Město Mikulov na úpatí Pálavy je známé nejen v souvislosti s vinařskou turistikou, ale také množstvím dochovaných židovských památek. Historie mikulovského židovského města sahá až do první poloviny 16. století, Židé tu však patrně byli už mnohem dříve.

Synagoga v Mikulově | autor : Jaroslav Klenovský foto: fotobanka CzechTourism

Díky výhodné poloze Mikulova mezi Brnem a Vídní tu měli dobré podmínky pro obchod a díky jejich rozkvětu se stal Mikulov pomyslným hlavním městem židovské Moravy. Ne náhodou tu tedy najdeme množství památek, například Horní synagogu z 16. století, která se z původních dvanácti synagog a modliteben dochovala. Během požáru v 18. století vyhořela a byla vystavěna znovu prakticky od základů, čímž také získala dnešní barokní tvář. Připomínkou mikulovských Židů je i rozsáhlý židovský hřbitov s 4 000 náhrobky, z nichž nejstarší pocházejí ze 17. století. Pohřbívalo se tu až do roku 1948, díky tomu zde můžete zhlédnout pestrou škálu tvarů a typů náhrobků a bohatou symboliku.

Synagoga v Boskovicích | foto : Sean Pavone / Shutterstock.com

Jednu z nejkrásnějších dochovaných židovských čtvrtí u nás najdete v Boskovicích. Bývalé židovské ghetto doložené již v 16. století tvoří rozsáhlý soubor staveb, jehož součástí je i barokní synagoga, židovský obecní dům, Minigalerie Zwicker a nedaleko v Potoční ulici leží rozsáhlý židovský hřbitov s márnicí. S historií boskovické židovské čtvrti a jejích obyvatel se dnes můžete seznámit v expozicích Muzea regionu Boskovicka či formou komentovaných prohlídek, které pro zájemce zajišťuje Městské informační středisko.

Minigalerie Zwicker | foto : Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Boskovice rovněž každé léto ožívají festivalem pro židovskou čtvrť, díky kterému se podařilo všechny tyto památky zachovat a zajistit jejich obnovu.

Více informací najdete na jizni-morava.cz.

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism