Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam o víkendu? Zapijte burčákem vinobraní

Cestování

  11:30
PRAHA - Oslavy sklizně vína se chystají na tento víkend po celé republice. Na pražské Grébovce se bude slavit ve stylu antických bakchanálií, v Mělníku bude k popíjení burčáku lidem zpívat Lucie Bílá nebo Marta Kubišová a Bzencem se zase projde krojovaný průvod.
Sklizeň vína - ilustrační foto.

Sklizeň vína - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Do Grébovky na bakchanálie

Na "antické bakchanálie" se mohou těšit návštěvníci pátého ročníku vinobraní, který se v pátek a sobotu uskuteční v pražských Havlíčkových sadech zvaných Grébovka. Tradiční vinobraní bude mít pevně v rukou Bakchus, bůh vinné révy a nespoutaného veselí.

Vinice - ilustrační foto

"Návštěvníci se mohou letos těšit na průvod s živým slonem, na kterém přijede moderátor Honza Musil. Podařilo se také vypátrat prapravnučku zakladatele areálu Moritze Gröbeho, která se jmenuje Eva Hermanová a bude sobotnímu vinobraní osobně přítomná," řekla o hlavních změnách letošního ročníku Jitka Slavíková z radnice druhé městské části.

Antické veselí vypukne již v pátek na náměstí Míru, kde se na stylovém tržišti představí tradiční česká řemesla. Trhem provede návštěvníky přímo bůh vína Bakchus a o zábavu se postarají třeba satyrové na chůdách a kejklíři; po setmění se na náměstí rozzáří ohnivá show. V sobotu se oslavy přesunou do Grébovky, kde návštěvníky čeká kromě burčáku a ochutnávek vína s občerstvením také slavnostní otevření nově zrekonstruované umělé jeskyně Grotty a obnovení takzvané romantické části parku s jezírkem a vodopádem.

Grotta bude otevřena symbolickým návratem Neptuna a Múz, čemuž bude předcházet souboj Minervy s Neptunem. Po vítězném klání se Neptun slavnostně ujme vlády. Závěr programu vinobraní obstará Ilona Csáková jako Kleopatra ze stejnojmenného muzikálu a německá skupina Corvus Corax, která hraje středověkou hudbu s použitím středověkých nástrojů.

Na pražské Vinohrady na Čechomor

Vína z deseti rodinných vinařství z Moravy budou moci o víkendu ochutnat lidé, kteří zavítají na 15. ročník vinohradského vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kromě lahodných vín a burčáku se mohou těšit na bohatý kulturní program, který představí letitou historii vína.

Kejklíři na vinohradském vinobraní.

Těšit se mohou na gladiátorské zápasy, mušketýrské souboje, renesanční tance, kejklíře nebo jarmark s tradičními pochoutkami a samozřejmě s vínem a burčákem. "Chceme dát prostor malým producentům vína a lidem možnost ochutnat jejich produkci, která není v Praze běžně k dostání," uvedl zástupce starosty pro kulturu Pavel Sladkovský.

Program Vinohradského vinobraní 2011

sobota 17. září
nám. Jiřího z Poděbrad
14.00 zahájení druhého dne
HISTORIE VÍNA – Víno v dobách dávných a nedávných
BAROKO – MERLET – mušketýrský zápas
19. STOLETÍ – ŽIŽKOVANKA - dechovka
20. STOLETÍ & SOUČASNOST - STANLEY’S DIXIE STREET BAND – dixieland, GARDEKORPS – vojenská přehlídka a přehlídka dobových kostýmů, dobové hry pro děti
VÍNO a KULTURA – cimbálová muzika
JARMARK – kejklíři, jarmareční kapela, historické trhy, soutěže pro děti, Divadlo v Pytli, Remedium, burčák, víno...
19.00   HUDBA PRAHA
20.30   KAMIL STŘIHAVKA & LEADERS

U každého stánku tak bude osobně majitel vinařství nebo sommeliér. Ve večerním programu se kromě Čechomoru a Kamila Střihavky s formací Leaders představí i Mňága a Žďorp a Hudba Praha. O nadcházejícím víkendu se oslavy vína přenesou i do jiných míst hlavního města, třeba na Kampu nebo na Pražský hrad.

Koncerty v Mělníku

V Mělníku v pátek odpoledne začalo tradiční Mělnické vinobraní. Stejně jako loni se muselo přesunout z historického centra města, které se rekonstruuje, do okolních ulic. Vstupné je na tři dny pro dospělého 200 korun. V kulturním programu vystoupí na pěti scénách například Lucie Bílá, Marta Kubišová nebo kapely No Name či Arakain.

Soutok Vltavy a Labe v Mělníku

Hlavní program se odehraje na náměstí Karla IV. a v přilehlé ulici 28. října, jež propojí náměstí s Kulturním domem, kde je plánován Staropražský jarmark. Populární country scénu lidé najdou v Palackého ulici, historickou scénu v parku u Masarykova kulturního domu.

Novinkou letošního tradičního mělnického vinobraní je nová scéna určená dětem. Nabídne program Historie hrou - různé soutěže a hry pro děti. Půjde o alternativu ke klasickým kolotočům a pouťovým atrakcím.

Krojovaný průvod v Bzenci

Na víno a unikátní krojovaný průvod lákají do Bzence na Hodonínsku pořadatelé místního vinobraní. Začíná v pátek. Tradice bzeneckého krojovaného vinobraní pochází už z dob první republiky.

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto

Místní průvod má každoročně kolem 250 až 350 členů. Chodí do něj i lidé z obcí v okolí, jako je Vracov nebo Žeravice. Hlavním lákadlem pro příchozí je ale pestrý krojovaný průvod zahrnující účinkující soubory, paní kněžnu s doprovodem, boha Bakcha s nymfami, koňské potahy, krojovanou chasu, děti z místních škol a ostatní obyvatele a návštěvníky Bzence. Hlavní část programu se uskuteční v sobotu. Vstup je volný včetně zámecké zahrady s památnou lípou a areálu zámku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat