21. února 2010 11:58 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Kam v létě? Podívejte se na 10 nejhezčích evropských pláží

Provence: Notre Dame, Ile de Porquerolles | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provence: Notre Dame, Ile de Porquerolles | foto: provence-azur.comReprofoto

Nevíte, kam jet o prázdninách? Podívejte se na deset nejhezčích evropských pláží, které zatím turisté neznají, tak jak je vybral britský list The Sunday Times.

1 Bretaň: Pláž Conguel
Na jižním cípu poloostrova Quiberon, daleko od přeplněných bretaňských pláží, leží pláž Conguel, pás žlutého písku kolem hornatého výběžku, který se jednou – tak jako samotný Quiberon – stane ostrovem. Z jedné strany Atlantik, z druhé výhled na klidný záliv. Conguel dává turistům na výběr mezi divokým otevřeným mořem, klidným zálivem a na samém konci hornatou zátokou s výhledem na Belle-Ile.

Doporučujeme pro: stavitele hradů z písku

2 Pyreneje: Lac de Mondély
Všimli jste si jak je moře slané a lepkavé? Občas si loknete nechutné vody, tomu se ve vlnách nedá zabránit. Co když moře vyměníte za jezero? Průzračná voda, kde zrcadlově klidnou hladinu čeříte jen vy, krásné okolí divoké přírody a přitom standard přímořských pláží, to je Lac de Mondély. Jezero se dá obejít za hodinu, přeplavat z jedné strany za druhou za deset minut, nebo se můžete jen opalovat na široké písečné pláži, a sami sebe se ptát, proč se všichni ženou na pobřeží.

Doporučujeme pro : milovníky přírody, zapřísáhlé odpůrce davů na pláži

Lac de Mondely

3 Languedoc: Collioure
Co je malé, to je hezké. Pískovcem dlážděné město Collioure a jeho malý hornatý záliv prý zbavil Matisse uměleckého vyhoření – poté, co pláž v roce 1905 navštívil se výrazně změnila barevná schémata jeho prací. Vyhněte se však srpnu, kdy je Collioure zaplněné Francouzi na prázdninách. V červenci a září je tam klidněji, ale pořád krásné počasí. Restaurace na vrcholcích nabízí krásný výhled na záliv, hotely na pobřeží dokonce žebříky, aby mohli hosté z hotelu rovnou do křišťálově čisté vody.

Doporučujeme pro: intelektuální výletníky

Languedoc, Collioure

4 Provence: Pláž Piemanson, Camargue
Cesta se do Piemansonu se vine kolem zálivů, přes bažiny a solná políčka a zdá se, že vede na konec světa. Přes léto po ní do města přijíždí zvláštní skupina návštěvníků: regionální umělci, francouzské rodiny z okolí i cestovatelé, kteří nepotřebují dopředu zamluvený hotel s polopenzí. Před dunami kempují lidé v karavanech i stanech. Absolutní prázdninová svoboda pláží a barbecue odvane i starosti se službami (žádné zde nejsou) nebo otázku nakolik je váš pobyt legální.

Doporučujeme pro: nepořádné, společenské lidi, kterým nevadí pobyt na hranici zákona

Provence: Piemanson beach, Camargue

5 Provence: Notre Dame, Ile de Porquerolles
"Francouzská riviéra je moc vybetonovaná. Turismus ji zkazil." O těchto slovech můžete uvažovat v Notre Dame, když si budete máčet kotníky v čisté vodě na liduprázdné pláži při pohledu na plachetnice. Pláž tvoří asi dvoukilometrový, téměř dokonalý oblouk, pinie sestupují ze svahů až k jemnému písku. Nejsou tu žádné bary ani budovy, pokud chcete pivo nebo společnost, musíte ujít asi čtyři kilometry do města.

Doporučujeme pro: bosé snílky a léčící se cyniky

Provence: Notre Dame, Ile de Porquerolles

6 Korsika: Palombaggia
Tato pláž za sebou v čistotě nechává i Seychelly. Nabízí neuvěřitelný výhled – piniové háje až k písku, hornaté útesy čnící z moře, plážové bary podávající mušle s bílým vínem k obědu. Stejně jako všechny ostatní francouzské prázdninové ráje je lepší navštívit místo jindy než v srpnu. Protože je na Korsice teplo déle, ideální je konec léta. Vezměte si fotoaparát, pokud nevyfotíte francouzské bary, vaši přátelé si budou myslet, že jste strávili dovolenou na Maledivách.

Doporučujeme pro: cestovatele, kteří šetří na dovolenou v Indickém oceánu

Korsika pláž Palombaggia

7 Costa Brava: Cala d’Aiguafreda
Zatím jen málo turistů objevilo tento klenot, pohřbený v písku severně od Beguru. Jméno dostalo místo podle proudu jiskřivé chladné vody, která se zde vlévá do moře. Pokud vám navadí oblázkové pláže, budete zde dokonale spokojeni. Poté, co si dáte láhev rosé do přírodního skalního bazénu, se můžete ponořit do čisté vody, klidné jako v šálku kávy.

Doporučujeme pro: cestovatele, kteří nemají rádi písek

Costa Brava: Cala d’Aiguafreda

8 Costa Verde: La Concha, San Sebastian
Bouřlivý, ale krásný Victorian La Concha je povedenější baskická obdoba anglického Eastboune. Prostorná pláž nabízí dostatek místa pro surfaře, rodiny s dětmi i samotáře. Pruh karamelově zbarveného písku široký asi jako letištní runway nabízí také ideální podmínky pro milovníky joggingu a jízdy na in-line bruslích. Městečko u pláže je navíc vyhlášením centrem mořské kuchyně ve Španělsku (15 michelinských hvězdiček si rozdělilo 8 tamních restaurací).

Doporučujeme pro: labužníky a rekreační tradicionalisty

Costa Verde: La Concha, San Sebastian

9 Baleáry: Las Salinas, Ibiza
Písečné duny i vlny nabízí dlouhá pláž v přírodní rezervaci na Ibize. Místo jachtařského kotviště, restaurací a nočních barů s polonahými tanečnicemi, je tohle místo spíš pro ty, co se rádi kochají. Po příjezdu se dejte vlevo a pokračujte po pláži až k "Sa Trinxa". Tato pláž je skvělým místem pro pití sangrie i tančení v písku, společnost nuidistů navíc umocňuje pocit akce jen pro dospělé.

Doporučujeme pro: nudisty a hippies

Pláž Las Salinas, Ibiza

10 Baleáry: Platja Illetes, Formentera
Test výdrže. Čím dál budete ochotni nést svou plážový chladící box, tím lepší místo najdete. Čím víc se totiž vzdálíte od příjezdové cesty, tím klidnější místo najdete. Žádná pláž na Formenteře sice není nijak zvlášť přelidněná, ale severní zálivy na Illetes jsou obzvlášť klidné, zejména proto, že tam nejsou téměř žádné služby. Ať už v plavkách nebo bez nich, pláž nabízí písečná zákoutí, laguny s klidnou vodou a neopakovatelnou atmosféru.

Doporučujeme pro: milovníky slunce

Baleáry

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz