Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam vyrazit s dětmi? Lipno je ideální volba

Cestování

  6:04
Lipno se v zimě i v létě profiluje jako resort vhodný zejména pro rodiny s dětmi, a tomu uzpůsobuje i nabídku volnočasových aktivit. Kromě procházky na Stezce korunami stromů můžete zkusit i návštěvu Království lesa, sjezd na koloběžkách nebo projížďku na člunu. Do „portfolia rodinných zážitků“ letos Lipno začlenilo i jízdu na tzv. Floutrejlu, kterou zvládnou hravě i malé děti.

Na tento člun jsme nemuseli vlastnit žádné speciální kapitánské zkoušky a tamní personál nás v přístavu o ovládání člunu ochotně zaškolil. foto: Tomáš Rucký

V letních měsících jsou na Lipně v provozu hned dvě sedačkové lanovky, a to z každé strany vrchu Kramolín. Právě z tohoto vrcholu se od letoška spouští nový Floutrejl, tedy plynulá vyhlazená stezka pro horská kola, která je vhodná pro jezdce jakékoli výkonnostní kategorie. Floutrejl na Lipně se vyznačuje velmi mírným profilem, takže se nemusíte obávat žádných prudkých úseků a není tedy potřeba výrazně brzdit, či naopak šlapat.

Nejadrenalinovější zábavou na Lipně je pak bezpochyby bikepark, který nabídne...
Floutrejl na Lipně se vyznačuje velmi mírným profilem, takže se nemusíte obávat...

Start lipenského Floutrejlu je situovaný na pravé straně od výstupu z lanovky, kousek pod kopcem a vyznačený zřetelnou bránou s nápisem. Zpočátku se vyhlazená pěšinka vine po vrstevnici kolem vrcholu, jakmile překřížíte v první čtvrtině asfaltovou cestu, začne se stezka pozvolně svažovat z kopce, takže si na jakémkoli kole můžete užívat plynulou jízdu lesem na terénních vlnách a mírných klopených zatáčkách. Floutrejl končí u dolní stanice sedačkové lanovky na odvrácené straně od Lipna, takže komu se nechce šlapat kopec nahoru po svých, může klidně využít lanovku.

Lipno v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 45 min
  • 1 jízda lanovka dospělý 120 Kč
  • Kombinovaný vstup Stezka + Království dospělý 350 Kč
  • Zapůjčení kola floutrejl dospělý/3 jízdy 369 Kč
  • Zapůjčení kola floutrejl dítě/3 jízdy 299 Kč
  • Celodenní jízdné do bikeparku dospělý 390 Kč
  • Webové stránky www.lipno.info

Lipenská krajina nahrává cyklistickým vyjížďkám nejen díky Floutrejlu, ale i díky cyklostezce kolem Lipna, která je vyasfaltovaná a vede jen po rovině, takže pohodový okruh můžete jet například z Lipna na Frymburk, dále se nechat převézt přívozem na druhou stranu a z Přední Výtoně se po hrázi vydat zpět do Lipna. Není-li pro vás nějaké to šlapání do kopce překážkou, můžete se nejprve svézt po úvodní části Floutrejlu po vrstevnici a na křížení s asfaltovou cestou pokračovat po hřebeni stále rovně. Pohodová hřebenovka vás zavede až nad Frymburk, kam se můžete spustit rovněž po trailu typu „flow“, tedy plynulé vyhlazené pěšině a zpět po cyklostezce podél Lipna nebo si výlet prodloužit přes zmíněnou Přední Výtoň.

U Lipna nelze nezmínit dlouhodobou dominantu, kterou je mohutná dřevěná konstrukce na vrcholu Kramolína, jež návštěvníky dřevěnou stezkou provádí mezi korunami stromů a zábavně-didaktickými zastávkami zpestřuje procházku i malým dětem. Odměnou pak může být výhled ze 40-ti metrové výšky na přehradu, nebo jízda po zatočeném tobogánu. Vstupenka na Stezku vychází na 210 Kč pro dospělého a pro dítě na 180 Kč a dostat se k ní můžete po svých po vyznačené trase z parkoviště, lanovkou nebo speciálním Stezkabusem.

Zatímco Stezku jsme znali už z let předešlých, Království lesa pro nás bylo příjemnou novinkou, která se nacházela jen pár set metrů pod Stezkou. Šlo o zábavně-naučný komplex v lese plný prolézaček, provazových sestav a nechybí ani oblíbené trampolíny. My nejvíc času strávili v ohradě s malými ochočenými kozičkami, které se nebránily hlazení a už vůbec ne granulím z automatu, kterými lze kozičky krmit. Vězte však, že jakmile se k automatu jen přiblížíte, sesype se na vás stádo koziček, které vám krmivo z automatu pomůže ochotně vybrat.

Na červené trati kromě klopených zatáček a skoků najdete už i nějaký ten...

Jinými slovy se v Království lesa budou děti na jednom místě učit o šumavském lese a zároveň se budou bavit v bludišti nebo provazové lanovce. Každá prolézačka tu je ale samozřejmě uzpůsobená tak, aby byla stoprocentně bezpečná, zároveň ale přinesla i jistou dávku adrenalinu, a to klidně i dospělému. V Království nechybí samozřejmě toalety a občerstvení s venkovním posezením, kde jsme neodolali kapřím hranolkám. Tento netradiční lesní komplex můžete navštívit každý den od 9:30 do 19:00 a vstupné pro jednotlivce činí 210 Kč. Jak u Stezky korunami stromů, tak i u Království lze zakoupit zvýhodněné rodinné vstupné.

Ani koloběžky na Lipně neunikly naší pozornosti a dvě jsme si u horní stanice lanovky zapůjčili. Zpočátku jsme se vezli po asfaltové cestě kolem stezky a následně jsme křižovali lanovku, chvíli po té jsme zahnuli doprava do lesa na vysypanou pěšinu, která se v dlouhých zatáčkách vlnila lesem jako had a jízda v této sekci byla zkrátka zážitkem. Díky mírnému sklonu pěšiny jsme nemuseli brzdit, ale ani se odrážet podobně jako tomu bylo u Floutrejlu na kolech a nechali jsme se jen plynulou cestičkou s přívětivými terénními vlnami nést z kopce dolů. Dospělý zaplatí za jízdu 169 Kč, dítě 99 Kč.

Království lesa

Na Lipně jsme letos poprvé vyzkoušeli i projížďku na elektročlunu, který lze zapůjčit přímo v přístavu v půjčovně Intersport Rent Kapitanát. Na tento člun jsme nemuseli vlastnit žádné speciální kapitánské zkoušky a tamní personál nás v přístavu o ovládání člunu ochotně zaškolil. Člun jsme měli zapůjčený na hodinu a s přestávkami na opalování jsme zvládli objet nedaleký ostrov a přiblížit se také k samotné hrázi. Hodina pronájmu vyšla na 740 Kč a celkem na člunu může jet až pět osob, takže si lipenskou plavbu s výhledem na Stezku můžete dopřát klidně s celou rodinou.

Nejadrenalinovější zábavou na Lipně je pak bezpochyby bikepark, který nabídne dvě trati, červenou a modrou svažující se po odvrácené straně Kramolína od přehrady. Obě trasy jsou si charakterově velmi podobné, tedy nezahrnují žádné náročné kamenité nebo kořenovité pasáže a jsou spíše širší a „vyhlazené“.

Modrá trať zahrnuje bezpečně vysoké klopené zatáčky a také skoky, které se však dají bez problémů přejíždět, aniž byste museli odlepovat kola do vzduchu. Zatímco horní polovina trati se vine lesem, dolní polovina se dostává do otevřeného prostranství sjezdovek.

Na červené trati kromě klopených zatáček a skoků najdete už i nějaký ten dřevěný drop, pokud však skákat nechcete, dají se všechny skoky bez problémů objíždět. Jestli-že koketujete s myšlenkou, že byste se rádi na kole trochu „rozeskákali“, jsou tratě lipenského bikeparku tou vhodnou volbou.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat