Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Exotické Španělsko. Kanárské ostrovy s drsnou krajinou, Baleáry mají nejkrásnější pláže

Cestování

  7:43
Nejznámější španělská souostroví každoročně lákají miliony turistů. Jsou dvě, vzdálená od sebe až tři hodiny letu, každé úplně jiné. Společné mají nádherné písečné pláže, čisté moře nebo oceán a bezpečí evropského území. I proto Baleárské a Kanárské ostrovy letos zažívají velký nápor turistů.

El Cotillo (Španělsko) foto: Shutterstock

Kanárské ostrovy mnoha českým turistům splnily porevoluční sen o exotické dovolené. Po obrovském boomu, kdy dovolenkáři strávili deset dnů pobytu, aniž by opustili hotel, v posledních třech letech začalo přibývat turistů, kteří Kanárské ostrovy skutečně objevují. „Spousta Čechů přilétá v květnu nebo v listopadu, kdy ještě není takové horko, a kombinují koupání s cestováním po ostrovech,“ říká kuchař Jiří Brabec, který do letošního února vařil v jedné z restaurací v hlavním městě ostrova Gran Canaria Las Palmas. Ačkoliv si svůj „domácí“ ostrov Jiří Brabec oblíbil, svým známým doporučuje především blíže k africkému kontinentu situovaný ostrov Fuerteventura.

Playa de Cofete (Španělsko)
Udělejte si výlet na Lanzarote, je to netradiční dovolená.

Klid od civilizace na pláži Cofete

„Oproti Gran Canarii s hlavním městem je výrazně klidnější, má původnější a drsnější ráz a určitě tu najdete i hezčí pláže, kde budete téměř sami, což se o jiných ostrovech rozhodně říct nedá,“ vysvětluje český kuchař, jenž na ostrovech strávil pět let. Když se některý z jeho známých nechá k návštěvě Fuerteventury zlákat, doporučuje s vypůjčeným autem zamířit na jih ostrova, konkrétně do osady Cofete, u níž je i stejnojmenná pláž.

„Je na pustém poloostrově Jandía téměř bez vegetace, který připomíná měsíční krajinu. Kvalitní cesta vede do letoviska Morro Jable, kde se asfalt mění na prašnou cestu, po níž je potřeba jet asi deset kilometrů. Není to úplně pohodlné, ale zvládne to i normální auto, navíc odměna v podobě výhledu, který vás tam čeká, za těch dvacet minut kodrcání stojí,“ říká Jiří Brabec.

Po výjezdu do sedla se totiž otevře až neuvěřitelné panoráma svažujících se skal a dlouhé pláže s jasně viditelnou hranou, kde se lámou oceánské vlny. Odtud je třeba jet ještě dalších patnáct minut do osady Cofete. Tady cesta končí. „Je dost pravděpodobné, že na dlouhé pláži s hučícími vlnami, v nichž než plavat je lepší se jen svlažit, bude jen pár lidí, kteří si přijeli užít stejně fantaskní zážitek jako vy,“ poznamenává Brabec. Na cestu radí přibalit si svačinu a pití – na pláži totiž žádné zázemí není.

Na Gran Canarii nevynechejte vnitrozemí

I na třetím největším ostrově s hlavním městem by byla škoda jen ležet na pláži. Ideálně opět půjčeným autem vyrazte na výlet například na horu Roque Nublo, která se tyčí do výšky přes 1800 metrů. Není ale třeba se bát náročného výstupu, protože silnice vede až téměř na vrchol. Výšlap z parkoviště trvá zhruba dvacet minut.

„Ideální je vyrazit brzy ráno. Není takové horko a i viditelnost je lepší, takže je šance vidět i sedmdesát kilometrů vzdálené Tenerife. Když se nezadaří, není to žádná tragédie, protože pořád je pod vámi obrovský kaňon, který vypadá jako z amerického Divokého západu,“ říká Jiří Brabec. Jako další tip přidává návštěvu vesnice Teror v severním vnitrozemí ostrova. Ideálně v neděli, kdy se koná bleší trh.

Ostrov Fuerteventura se nachází v souostroví Kanárské ostrovy

„Je to jedno z nejzachovalejších míst na Gran Canarii se starými barevnými domy s dřevěnými balkony. Městečko ožívá 8. září, kdy sem přichází tisíce poutníků, aby se poklonili sošce Panny Marie, která se tady prý zjevila v 15. století,“ popisuje Brabec.

Formentera: klenot Baleár

Mallorca, Menorca, Ibiza. Tři nejznámější z Baleárských ostrovů. O jednom se ale příliš nemluví – je jím maličká Formentera, která má na délku jen 19 kilometrů a trvale na ní žije sedm tisíc obyvatel. Proč právě sem? Především kvůli klidu a krásným plážím, díky nimž se o Formenteře hovoří jako o Karibiku Středozemí.

Jediný způsob, jak se sem dostat, je trajekt z osm kilometrů vzdálené Ibizy. „Jestliže je Ibiza vnímána jako párty ostrov, Formentera je úplný opak. Je to dáno zdánlivě složitější dostupností i vyššími cenami za ubytování, kterého na ostrově není mnoho,“ vysvětluje turistická průvodkyně Simona Tesárková.

Lepší je proto půjčit si skútr nebo auto a na ostrov se nechat během 40 minut převézt trajektem. Cena za osobu je 20 až 40 eur. „Trajekty jezdí každou chvíli, ale určitě je lepší vyjet brzy ráno, abyste na poznávání ostrova a hlavně jeho pláží měli celý den,“ radí Tesárková.

Playa de Ses Illetes (Baleáry)

K těm nejkrásnějším plážím patří přes šest kilometrů dlouhá písečná pláž Platja de Migjorn na jižní straně neobydleného ostrova a také pláže na S’Espalmador, malém ostrůvku nedaleko formenterského pobřeží, na který se dostanete lodí z přístavu La Savina.

Kromě pláží ale také stojí za návštěvu hlavníměsto Sant Francesc Xavier se spoustou obchůdků, barů a restaurací. Příjemné posezení nabízí i malé náměstí s radnicí a na naše poměry nezvykle působící obranný kostel z 18. století. „Na pozdní oběd nebo večeři pak můžu doporučit výbornou plážovou restauraci Beso Beach na severním pobřeží ostrova, která je na stejnojmenné pláži. Mají tady výbornou paellu s krevetami a vlastně jakékoliv mořské plody a ryby,“ přidává tip průvodkyně.

Další formenterskou atrakcí je maják Far de la Mola z roku 1861, stojící na náhorní plošině La Mola, která je nejvyšším místem ostrova. Maják se tyčí na okraji vysokých a strmých útesů, odkud je výjimečný pohled na moře pod nimi. Navíc tady je jedna poměrně nečekaná zajímavost: památník spisovatele Julesa Verna, který se údajně zdejší krajinou inspiroval při psaní románu Na kometě. Půvabný je rovněž mys Cap de Barbaria s majákem Far des Cap Barbaria.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!