Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kašperk nabízí turistům koupel unavených nohou u lazebníka

Cestování

  15:31
KAŠPERK - Skutečně neobvyklou službu nabízí v létě šumavský hrad Kašperk turistům, které unaví pěší výstup do kopce k hradu. Bolavým nohám uleví letos poprvé hradní lazebník s léčivými koupelemi.

Hrad Kašperk. foto: www.kasperk.cz

I když současné horké počasí návštěvnosti památek moc nepřeje, Kašperk si letos drží lehce vyšší návštěvnost než loni. "Bez speciálních nabídek, akcí, vystoupení a nových zajímavostí by to ale nebylo možné," přiznává kastelán Zdeněk Svoboda.

"Protože hradů a zámků je tady hodně, ale i dalších nabídek pro turisty, musíme se snažit oslovit je a nabízet něco atraktivního. Současně ale zase nesmíme přesáhnout určitou úroveň, aby to nebylo na hranici nevkusu nebo toho, že zabijeme krásné autentické prostory hradu," poznamenal.

Kromě lazebníka, který nabídne koupele nohou s příměsí vonných solí a bylin, hradní nádvoří oživuje také lukostřelec. Návštěvníci si u něj mohou vyzkoušet střelbu z luků a kuší, případně vrhací nože. Nádvoří dodává autentičnosti občerstvení, které nově nabízí sladké a slané domácí placky.

Strážní hrad založený Karlem IV. v roce 1356 na důležité obchodní stezce má dva návštěvnické okruhy. Trasa západní věží představuje stavební a historický vývoj hradu, jeho historii a mládí Karla IV. Součástí je také expozice věnovaná pobytu mladého českého prince ve Francii a v Itálii.

Okruh východní věží je zaměřen především na samotnou výstavbu hradu a na zajímavé detaily gotického stavitelství.

"Pro návštěvníky tohoto okruhu jsme nově připravili improvizovanou dílnu stavebníků hradu v podsklepení purkrabství. Zde jsou mimo jiné k vidění při práci kameník, truhlář, šindelář při výrobě šindelů a dokonce zde máme část rozestavěné gotické hradby s tak zvaným štenýřovým lešením," popsal Svoboda. Oba okruhy se letos nabízejí návštěvníkům naposledy, příští rok budou připraveny nové prohlídkové trasy.

Správci hradu, který patří nedalekému městu Kašperské Hory, navázali letos na interaktivní prohlídky pro děti od šesti do 11 let. Děti se během prohlídky mění v dvorní dámy a prince a plní stanovené úkoly a soutěže.

Nechybí přitom ani dobové kostýmy, které si na prohlídkou obléknou. Tradiční součástí programu jsou už prázdninová vystoupení pražského divadelního spolku Kašpar pod širým nebem. O následujícím víkendu zavítají na hrad také šermíři s představením o konci kašperských loupežníků.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!