5. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Norové mají katedrálu z titanu. Odráží se v ní světlo polární záře

Katedrála polární záře v Altě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katedrála polární záře v Altě | foto: Schmidt Hammer Lassen architects

V norském městě Alta dokončilo architektonické studio Schmidt Hammer Lassen katedrálu Northern Lights. Katedrála polární záře má spirálovitý tvar a lesklou fasádu z titanu.

Lesklou fasádu má katedrála z toho důvodu, aby se od ní mohla odrážet polární záře. Katedrála, která má být novým symbolem města díky vysoké zvonici působí spíše jako socha. Takový byl i původní záměr města, které chtělo vytvořit budovu, která by byla v interakci s okolní nádhernou přírodou.

Dvoupodlažní katedrála stojí nad městem, odkud se polární záře nejlépe pozoruje. Uvnitř katedrály je velký sál, který pojme až 350 lidí. Interiér je obložený dřevem, které zdobí podlouhlá světla. Z vnitřku katedrály vede točité schodiště do 47 metrů vysoké zvonice. 

PSALI JSME:

 

Město Alta leží asi 500 kilometrů severně od polární kruhu. Soutěž, kterou vyhrálo dánské architektonické studium, vyhrála rada města již v roce 2001. Výstavba katedrály, která trvala čtyři roky, stála 16 milionů eur (403 milionů korun). 

apeAlena Pecháčková

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz