Druhé vydání, které vychází v nákladu 50 tisíc kusů a bude k dispozici zdarma na vybraných místech, přestavili zástupci sdružení Auto*Mat.
Poprvé vyšla Zelená mapa Prahy na podzim roku 2010. Druhé vydání, které je rozšířeno o zhruba 240 podniků, obchodů a míst, připravovaly tři desítky dobrovolníků od začátku letošního roku.
Mapa zahrnuje širší centrum zhruba od Troje po Pankrác a od Malé Strany po Žižkov. Zájemci v ní najdou parky a příjemná veřejná prostranství, praktické trasy pro pěší, cyklisty, bezbariérové průchody, nekuřácké a vegetariánské restaurace, kavárny, čajovny a obchody s biopotravinami, komunitní centra, umění v ulicích a nezávislé galerie, ale také místa nebezpečná pro chodce či znehodnocené lokality.
"Mapa poskytuje návod, jak příjemně chodit po městě. Dává lidem tipy, kudy a také kam chodit, aby se vyhnuli mrzutostem. Vedle sportovišť a dobrých obchodů doporučuje také kulturní zážitky a místa setkání se zajímavými lidmi," uvedl hlavní redaktor mapy Jakub Smolík z iniciativy Auto*Mat.
Mapu mohou lidé získat na místech a v podnicích, které mapa propaguje. Mezi nimi je například botanická zahrada v Troji, kina Aero, Oko a Světozor, divadla Na Zábradlí a Ponec či některé kavárny, čajovny, nekuřácké a vegetariánské restaurace. Zelená mapa má i svou internetovou podobu, která zahrnuje celé hlavní město a do které mohou lidé doplňovat nová zajímavá místa.
Mapu finančně podpořilo velvyslanectví USA v Praze. V New Yorku obdoba zelené mapy vznikla už v roce 1992. "Dnes už má své zelené mapy asi 800 měst v 65 zemích," uvedla kulturní atašé velvyslanectví USA Sherry Kenesonová Hallová.
Více informací o Zelené mapě najdete ZDE