Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když potkáte v Etiopii chlapíka s útočnou puškou, nelekejte se

Cestování

  14:44
Každý, kdo navštíví Etiopii, je překvapený, jak jsou tam lidé šťastní, i když jsou velmi chudí. Zároveň jsou návštěvníci překvapeni počtem zbraní, které naprosto veřejně a všem na očích nosí místní muži. Zbraň je znakem dospělosti a schopnosti muže ochránit svou rodinu. Nejčastěji je to známá útočná puška AK-47.

Kmen Mursi. foto: archiv CK Marco Polo

Zbraň je znakem dospělého muže

Když putujete po Etiopii, potkáváte zbraně na každém kroku. Ale neslyšíte střelbu. Zbraň je funkční a každý, kdo ji má, je samozřejmě vnitřně připravený ji použít. Nejste ale na území občanské války, kde každý střílí na každého bez rozmyslu, protože kdo zabije druhého dříve, sám přežije. Etiopie je velmi mírná a mírumilovná země a lidé v Etiopii jsou pohodoví, usměvaví a přátelští.  AK-47 je tu proto, aby byla k dispozici, kdyby bylo potřeba.

Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o...

Staletá tradice jasně odděluje jinochy od dospělých mužů. Dospělý muž má právo veřejně nosit zbraň. Veřejně nesená zbraň říká, že její majitel zaslouží respekt a úctu a je připraven plnit svůj úkol ochránce, bude-li třeba. Kdysi to bylo kopí, luk nebo dlouhá dýka. Dnes je to útočná puška.  Není třeba se děsit každého, koho potkáte se zbraní, jako není třeba děsit se u nás každého, kdo si opatří velký off-road nebo BMW.

Mladík kmene Mursi

Fenomén Kalašnikov

Je to zbraň, kterou na první pohled pozná i laik. Objevuje se velmi často na filmovém plátně, většinou v rukou „těch špatných“. Je to filmařské klišé, i když v reálném světě je právě Kalašnikov často používán teroristy, piráty, různými „osvobozeneckými armádami“ a bojůvkami. V Africe jsou ale i místa, kde se útočná puška AK-47 stala symbolem dospělého muže, rodinného vůdce a ochránce.

AK-47 je fenomén, který asi nemá v oblasti útočných pušek obdobu. Číslo 47 v názvu označuje rok vzniku. Je tedy neuvěřitelné, že 67 let po svém zrodu je tato útočná puška stále tak oblíbená. Ať je jejím autorem Michail Kalašnikov nebo německý konstruktér unesený Rudou armádou Hugo Schmeisser, jisté je, že se tvůrci podařilo zkonstruovat zbraň pro univerzálního bojovníka.

Státní vlajka Mozambiku

O tom, proč je tak oblíbená, se vedou diskuse celá léta. Zdá se, že jsou to především praktické vlastnosti, odolnost proti špatnému zacházení, jednoduchost údržby a schopnost střílet i za extrémních podmínek. To, že je zbraň těžká, že „kope“ a že není přesná na dlouhé vzdálenosti, většině uživatelů nevadí.

Divoce se tvářící Mursiové

Na severu Etiopie, kde mají převahu ortodoxní křesťané, je situace trochu jiná, než na jihu,  kde je ještě stále silný kmenový systém a řada kmenů má velmi silného bojového ducha. Nejznámější jsou Mursiové a kmeny skupiny Suri.

Byli a jsou to obávaní bojovníci. Divocí a nebojácní.  Podle jejich legend patří všechny krávy v Africe jejich kmeni (velmi podobnou legendu mají i Masajové). To je opravňuje k loupežným nájezdům na stáda jiných kmenů a opravňuje je to k velmi důrazné ochraně svých vlastních stád. AK-47 patří k nezbytné výbavě dospělého bojovníka a kmen za zbraně utrácí hodně prostředků. Ke svým přátelům jsou velmi pohostinní, otevření a přátelští. V posledních letech se zdá, že kmen stojí na historické křižovatce a bezradně tápe. Na jednu stranu by si chtěl zachovat co nejvíce autenticity, ale na druhé straně jej lákají lehce vydělané peníze z turistiky.

Kmen Mursi.

Jenže chybí smysluplný projekt, který by propojil oba zájmy v nějakou snesitelnou podobu tak, jak se to podařilo na mnoha jiných místech Afriky. Hrozí tedy, že se jeden z nejsvobodnějších kmenů ve Východní Africe nakonec stane pouťovou atrakcí a hrdí bojovníci budou panáčkovat turistům.  Zatím k tomu nedošlo, ale hranice se zdá být velmi, velmi tenká. Naštěstí přibývá turistů a cestovních kanceláří s respektem a citem pro komunikaci. Ti přinášejí své peníze přímo do vesnic a nevstupují, kam nejsou zváni. Fotografování podléhá přísným, předem dohodnutým pravidlům a je dbáno na zachování základní lidské důstojnosti.

Kmen Mursi.

Kmen Suri bojuje o přežití

V celé Východní Africe je kráva výrazem mužské důstojnosti. Čím víc krav má muž, rodina nebo kmen ve svém stádu, tím váženější je. Divoký kmen Suri si mohl krávy opatřovat i díky zlatu, které nacházel na svém území. Jenže zlato přilákalo těžaře a vláda podlehla jejich vábení. Vlády už jsou prostě takové. Velmi snadno podléhají zahraničním investorům. Někdy za úplatu, někdy v dobré víře, že prospívají společnosti.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

Kmen Suri musí opustit svá dávná území. Místo krav nakupuje více AK-47 a z ozdoby muže se stává aktivní zbraň na obranu kmene. Přes 20 000 členů klanu je i pro Etiopskou armádu tvrdý oříšek. Bohužel tlak těžařů z USA a Evropy je silný, a tak tu zřejmě proběhne taková malá nenápadná genocida. Pokrytectví Evropy bije do očí. Snad se nakonec někdo silný kmene Suri zastane dřív, než kmen zanikne.

Pohoří Simian je jedním z nejkrásnějších pohoří v Africe. Často tu narazíte na...

Určitě není žádný důvod obávat se cesty do Etiopie.

Naopak. Kdo chce poznávat svět v jeho autentické podobě, měl by se do Etiopie vydat dříve, než vše změní nadnárodní společnosti a masový cestovní ruch.

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo stély v Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil, která je neustále rozpálena a připomíná měsíční krajinu, magické a monumentální údolí Rift Valley, které je možné pozorovat i z vesmíru, nebo i nádherné vrcholky hor Simien Mountains, budete jinde na světě jen těžko hledat.

Lalibela.Etiopie.

Termín : 24.10. 2014

Cena : 79.990,- Kč za 10 nocí

Více informací o zájezdu

EXPEDIČNÍ CESTA DO AFRIKY NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Hermanus.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM!

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Termín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...