Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klášteru Mont-Saint-Michel hrozí vyškrtnutí z UNESCO. Kvůli větrníkům

Cestování

  10:00
PAŘÍŽ - Slavnému francouzskému románsko-gotickému klášteru Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií hrozí vyškrtnutí ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pokud budou v jeho okolí vybudovány připravované projekty větrných elektráren.

Románsko-gotický klášter Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií foto: Shutterstock

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyjádřila v tomto směru znepokojení a vyzvala Francii, aby podala vysvětlení. To bylo v pondělí do střediska světového dědictví UNESCO předáno, informovala agentura AFP.

V současnosti je poblíž kláštera na skále, který dominuje okolní krajině, v provozu jedna soustava se třemi obřími větrníky. V plánu je ale šest dalších větrných parků s celkem 28 větrníky.

"Vznikl by tak určitý druh pásu z větrníků mávajících křídly na prvním hřebenu pahorků, zatímco za tím je okolní krajina ještě vesměs čistě původní," prohlásila Marie-Françoise Mathiotová-Mathonová, předsedkyně sdružení Životní prostředí a krajina.

Loni v létě vyjádřilo středisko světového dědictví UNESCO "znepokojení nad možným dopadem obřích větrníků na ráz krajiny". Francie odevzdala svou odpověď v posledním možném termínu, který zněl do konce ledna. Na základě tohoto materiálu, ale i dalších od různých odborníků a organizací bude červnové zasedání rady UNESCO pro světové kulturní dědictví v Bahrajnu rozhodovat o tom, zda Mont-Saint-Michel ze seznamu vyškrtnou nebo nikoli.

Klášter byl na seznam zařazen v roce 1979. Vyškrtnutí ze seznamu je v dějinách organizace využíváno pouze minimálně, zejména ale v posledních letech. V roce 2009 bylo ze seznamu vyškrtnuto labské nábřeží Drážďan, protože se městská správa rozhodla postavit na jeho okraji most, aby ulehčila centru města.

Čtěte také:

Od června 2006 jsou zde v plném proudu práce s cílem zachovat ostrovní charakter Mont-Saint-Michel. Jedním z jejich ústředních bodů je odstranění asi 900 metrů dlouhé hráze se silnicí, která spojuje ostrov s pevninou již od roku 1879, a její nahrazení mostem, po němž bude jezdit kyvadlová doprava. Hráz totiž znemožňuje volný pohyb mořských proudů a přispívá tak k zanášení zátoky u Mont-Saint-Michel pískem. Odborníci spočítali, že kvůli usazování písku a zarůstání zátoky vegetací by Mont-Saint-Michel za 40 let už nemusel být ostrovem. Náklady mají dosáhnout nejméně 140 milionů eur (3,6 miliardy korun).

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat