Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klínovec, Špičák nebo Špindl? Kam na lyže?

Cestování

  7:00
Začátek lyžařské sezony provázelo v Česku i v zahraničí teplo. Počasí se sice příliš nelepší, přesto jsou i na domácích horách místa, která si se sněhem umí poradit a kde už v půli prosince zprovoznili většinu tratí.
Lyžování - ilustrační foto.

Lyžování - ilustrační foto. foto: archiv

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn.


Chtě nechtě je výkladní skříní, měřítkem úrovně i ztělesněním nešvarů českých hor zároveň. Mnozí jím proto opovrhují, ale jedno mu nelze upřít – spolehlivě se tu dá lyžovat od konce listopadu do konce dubna. „Špindl“ má výkonné zasněžování, výhodné mikroklima i zkušenou obsluhu rolb a sněžných děl. Jako první letos Špindlerův Mlýn otevřel všechny hlavní tratě v obou areálech. Svatý Petr nabízí rozsáhlejší a prostornější sjezdovky, ale v období slunovratu i více stínu než protilehlý, sluncem ozářený Medvědín s Horními Mísečkami.

Červená Voda

Červená voda


Nově vybudovaný lyžařský areál na jihovýchodě Orlických hor se zdvihá přímo z podhůří, a nabízí tak solidní 400metrové převýšení své sjezdovky na Bukové hoře. Ačkoliv je závětří hor skoupější na přírodní sníh, Červená Voda je díky výkonnému zasněžovacímu systému jedním ze sněhově nejspolehlivějších center. Jedinou dvoukilometrovou červenou sjezdovku s příjemně svižnou první polovinou, plošším středem a strmějším dojezdem obsluhuje nejkomfortnější česká čtyřsedačka s bublinou a vyhříváním.

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě.


Špičák je se svým 300metrovým převýšením nejatraktivnějším střediskem na české straně Šumavy. Vrchol se zdvihá nedaleko Železné Rudy do sněhově spolehlivé výšky 1202 metrů a jeho zalesněnými svahy vede pět pestře profilovaných a letos i nově rozšířených sjezdovek, obsluhovaných moderní čtyřsedačkou. Ocení je spíše hraví lyžaři než milovníci přehledných dálnic. Legendou je neupravovaná černá trať Šance, jedna z nejstrmějších u nás. Špičák vytěžil vydatnou sněhovou nadílku ze začátku prosince a otevřel všechny své hlavní tratě.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Magazín LN 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě.

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Klínovec

Klínovec.


Nejvyšší vrchol a magnet Krušných hor a zároveň jedno z nejvýše položených lyžařských míst u nás má v příštích deseti letech projít totální proměnou a spolu s německým Oberwiesenthalem – již letos mají společný vícedenní skipas – vytvořit jedno z největších domácích středisek. V nadcházející sezóně je novou páteří areálu krytá čtyřsedačka s oranžovými bublinami, která nahradila tatrapomu Pařezovku a díky nové trase prodloužila stejnojmennou červenou trať. Lanovka zároveň obslouží i většinu hlavních sjezdovek na severní straně hory.

Na lyže do Rakouska:

Rakouský Hochficht je kvalitou, rozsahem i infrastrukturou na špičce mezi lyžařskými areály střední Evropy. S trochou nadsázky jej lze považovat za nejlepší české středisko – od Prahy je vzdálený jen něco málo přes 200 km. Mezi šumavskými vrcholy Zwieselberg, Reischlberg a Hochficht se rozkládá malá lyžařská „houpačka“ s 20 km sjezdovek. Díky relativně vysoké nadmořské výšce mohl Hochficht už v půli prosince otevřít tři čtvrtiny svých tratí.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat