Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knížecí svatba: Monako vzhůru nohama

Cestování

  7:00
Vypravit se sem na svatbu knížete Alberta II. a Charlene Wittstockové se může zdát jako skvělý nápad. Luxusní knížectví ovšem kvůli události, jakou Monako zažilo naposledy v roce 1956 - kdy se tu za Albertova otce Rainiera vdávala Grace Kellyová - praskalo ve švech.

Monako ovládla královská svatba foto: ČTK

Svatba na vlastní oči
Na hlavní palácové nádvoří, kde bude v sobotu od 17 hodin probíhat církevní obřad, se namačká možná až 3500Monačanů, ostatní návštěvníci se budou muset spokojit s královským polibkem na obřích obrazovkách. Novomanželé se vzápětí projedou po knížectví: od paláce k přístavu Porte Neuve, přes Avenue du Port a Boulevard Alberta I. až ke kostelu Svaté Devoty, kde bude princezna ´"zahazovat" kytici. Kdo nebude mít štěstí, může si koupit alespoň svatební suvenýr (www.souvenirs-shop.mc/produits officielsmariage.html).
Monako v době královské svatby

Na hostinu po svém
Na palácové nádvoří jsou všichni obyvatelé Monaka zváni také na svatební party, kam dorazí i novomanželé. Společně tu ochutnají monacké i jihoafrické lahůdky. Až si královský pár a dalších 450 hostí bude  pro změnu vychutnávat večeři přímo z rukou kuchařského génia Alaina Ducasse na terase monacké opery v Monte Carlu, můžete jim sklenkou šampaňského Perrier Jouet připít ve slavné braserii Café de Paris.
Kníže Albert s Charlene

Relax v zahradách
V exotických monackých zahradách uvidíte velkolepé rozkvetlé růžové keře i zažijete japonský zenový klid. Ten najdete na ploše 7000 m2, v prostoru utvářeném podle přísných pravidel přírodní harmonie na Avenue Princesse-Grace (vstup zdarma). Unikátní království rozmanitosti můžete obdivovat v Jardin Exotique s miliony druhů bohatě kvetoucích subtropických rostlin vysázených v příkrém terénu s unikátním výhledem na celé Monako, ochladit se pak můžete v jeskyni 60 metrů pod zemí (vstup 6,80 eura, www.jardin-exotique.mc).
Monako

A dnes vám k večeři zahraje...
V průběhu celého léta se v Salle des Etoiles odehrává přehlídka Sporting Summer Festival s trochu nabubřelým podtitulkem Největší  festival živé hudby na světě. Nicméně koncerty tu budou mít oprvadu velká jména - například  Santana, Joe Cocker, Sting, Supertramp, James Blunt nebo v samotném závěru Tom Jones. Podmínkou vstupu na vystoupení je ovšem konzumace večeře
v ceně od 110 eur (www. sportingsummerfestival.com).
Americký kytarista, zpěvák a skladatel mexického původu Carlos Santana.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...