Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolín vybuduje na slepém rameni Labe molo se šlapadly

Cestování

  7:00
KOLÍN - Kolínská radnice chce na Kmochově ostrově na Labi vybudovat molo se šlapadly. Mělo by vzniknout ve slepém rameni, které Povodí Labe nedávno vyčistilo.
Šlapadla (ilustrační foto)

Šlapadla (ilustrační foto) foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

V provozu má být od příští sezony. Zlepší se tím rekreační využití ostrova, řekl novinářům starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Kmochův ostrov

Kmochův ostrov, který nese jméno hudebního skladatele a kapelníka Františka Kmocha, je přístupný z obou břehů Labe přes lávky pro pěší a cyklisty. Je využíván k pořádání kulturních akcí. Nachází se na něm amfiteátr nebo dětské hřiště. "Ostrov by měl dostat ráz komplexního relaxačního centra s možnými novými aktivitami," uvedl starosta.

Město zatím koupilo čtyři šlapadla a čeká, až mu Povodí Labe udělí výjimku pro provozování rekreační sportovní činnosti. Na ostrově jsou totiž podobné aktivity zakázány. "Čekáme na to, až se vyjádří Povodí Labe, jestli ten přístavní můstek na slepém rameni můžeme postavit," uvedl místostarosta Jan Pospíšil (TOP 09). Předpokládá ale, že zahájení provozu v příštím roce nebude nic bránit.

Město získalo na akci 700 000 korun z grantu TPCA Partnerství pro Kolínsko. Kromě mola chce na ostrově vybudovat odpočívadlo pro cyklisty a místo na grilování. Počítá se i s tím, že na ostrově bude trvale správce, který se bude mimo jiné starat o zeleň. Na jeho plat by si město mělo vydělat právě provozováním šlapadel.

Vyčištění Labe

"Ten ostrov je úžasným místem, to ví všichni, ale jeho využitelnost byla slabší. Mimo festivaly to bylo jen tradiční procházkové místo, kam lidé chodili s dětmi. Chceme nabídnout i možnost jiného využití," řekl Rakušan.

V laguně slepého ramene Labe byla ještě v 50. letech minulého století plovárna. Donedávna bylo říční koryto značně zarostlé. Kolín ve spolupráci s Povodím Labe usiloval o jeho vyčištění deset let.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat