Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Slovenské 'Maďarsko', to je Komárno. Kam se podívat?

Cestování

  7:00
Čtyřicetitisícové Komárno je dnes nepsaným hlavním městem půlmilionové menšiny slovenských Maďarů. Ti tu mají nejen svoje „národní divadlo“ nebo univerzitu, ale i několik nefalšovaných maďarských restaurací, kaváren a klubů.

Komárno bylo největší pevností celého Rakouska-Uherska. Obrovský komplex hradeb a pevností obklopuje i dnes téměř celé město.

Pevnost pro 200 000 mužů
Komárno na soutoku Dunaje a slovenské národní řeky Váh bylo strategickým místem už za Římanů. Svoji nejdůležitější roli však sehrálo za válek s Osmany, kdy bylo největší pevností před Vídní. V 17. století se pak stalo největší pevností Rakouska-Uherska, schopnou pojmout až dvě stě tisíc vojáků. Do dějin vstoupila i během maďarské revoluce 1848, kdy zdejší posádka pod vedením generála Györgyho Klapky kapitulovala jako poslední v Uhersku. Téměř celá pevnost se zachovala dodnes, v části je dnes muzeum, památná stavba však čeká na zásadní rekonstrukci.

Město památníků
Procházka po historickém centru vám zároveň přiblíží i část maďarských dějin. Stojí tu památník českého a uherského krále Ladislava Pohrobka, který se narodil na zdejším hradě v roce 1440. Vedle mohutné sochy zdejšího hrdiny Györgyho Klapky uvidíte i památník uherského světce svatého Štěpána, pomník Maďarům 2 pronásledovaným a vyhnaným z Komárna po roce 1945 a mnoho dalších. Zůstal tu ale i památník rudoarmějců v podobě sovětského námořníka, který připomíná, že Komárno osvobozovala sovětská Dunajská flotila.

Půvabná ostřihomská katedrála na skále nad Dunajem.

Námořní lodě uprostřed Evropy
Pýchou Komárna se po válce staly zdejší loděnice, které v dobách největší slávy vyráběly ročně desítky lodí na vývoz, především do Sovětského svazu. Loděnice fungují dodnes, jejich produkce je ale určena převážně pro německé a další západoevropské rejdaře. Jsou to námořní kolosy, které se běžně plaví po mořích. K zákazníkům sice putují po Dunaji, ale na některých místech plavby musí být částečně demontovány, aby mohly projet pod mosty. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete v přístavišti u města některé z nich ve fázi dokončovacích prací.

Ostřihom: termály a katedrála
I v Komárně mají termální koupaliště, ale mnohem větší a vyhlášenější je o pár kilometrů dál po proudu Dunaje ve Štúrovu, slovenské polovině Ostřihomi. Sem stojí za to zajet nejen kvůli teplé vodě, ale také pro možnost vidět úchvatnou ostřihomskou katedrálu na skále nad Dunajem. Působivá, přes 70 metrů vysoká stavba z 19. století vyniká čistotou klasicistního slohu. Ve zdejším hradě se můžete seznámit s historií Ostřihomi, která byla od 10. do 13. století první metropolí Uherska. Ostřihom spojuje se Štúrovem Most Márie Valérie, před deseti lety obnovený do původní secesní podoby.

Autor: