19. června 2011 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Konec předsudkům. Albánie je ztracený ráj

Albánská riviéra. Také na oblázkové pláži u vesnice Qëparo pod horou Gjivlash narazíme na všudypřítomné bunkry. V případě horšího počasí se dá vyrazit na výlet do staré, horské části vesnice, Qëparo Fushë.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albánská riviéra. Také na oblázkové pláži u vesnice Qëparo pod horou Gjivlash narazíme na všudypřítomné bunkry. V případě horšího počasí se dá vyrazit na výlet do staré, horské části vesnice, Qëparo Fushë. | foto: Shutterstock

Zemi, která má v jazyce svých obyvatel jméno Shqipëri, stále provází pověst nebezpečné končiny, které je radno obloukem se vyhnout. Zkuste hodit předsudky za hlavu a jet se na tenhle ztracený ráj podívat osobně.

Malebný Gjirokastër

Gjirokastër
Zhruba třicetitisícové městečko najdete na jihu země. Rodiště bývalého diktátora Envera Hoxhy se rozkládá na kopci a dělí se na starou a novou část. Tu novou, s vybydlenými paneláky, je lepší si zcela odmyslet, zato stará je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Zapůsobí břidlicovými střechami kamenných domků, úzkými uličkami, starým hradem nad městem a panoramatem okolních vysokánských hor.

Za zdravím do Permëtu

Starý kamenný most nad průzračnou řekou Vjosou

Starý kamenný most nad průzračnou řekou Vjosou a zasněžené vrcholky hor navozují představu panenské neporušené přírody. Jen halda odpadků a odstřelování betonových bunkrů dynamitem idylku trošku kazí. Sem se ale jezdí i kvůli zdraví – v horském okolí městečka vyvěrají léčivé termální prameny, jeden z nich, páchnoucí sírou, je výborný na pohybové ústrojí, druhý, velmi teplý, tvoří malé jezírko, kam si místní lidé chodí léčit kožní nemoci. 3

Do hospody na žabí stehýnka

Pobřeží průzračného Jónského moře

Pobřeží průzračného Jónského moře lemují kilometry krásných pláží. Borsh či Qeparo jsou okupovány hlavně místními, turistický ruch se ale rychle rozvíjí a cizinců přibývá. Igelitové pytle s odpadky sice zatím patří k folkloru stejně jako výborná žabí stehýnka v místních hospůdkách, ale betonové bunkry, poznávací znamení země, se postupně odklízejí. A nízké ceny se zvedají – návštěvu autentické Albánie proto dlouho neodkládejte.

Bohem zapomenuté Bënjë

Prastará vesnička Bënjë

Prastará vesnička v na severu země je dostupná pouze terénním autem. Několik kamenných domků semknutých v jedinou uličku vinoucí se do strmého kopce obývá 17 rodin. Dole leží pravoslavný kostel a maličká škola, kam docházejí čtyři děti. Turistů tady zatím mnoho neviděli, takže se vám může stát, že vás vesničané přijdou osobně pozdravit, podat ruku a pohostí vás rakijí.


Nejkrásnější výlety

Dřevěné chodníky v soutěsceCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDEPavla Smetanová

Najdete na Lidovky.cz