Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korejci si na tmavé pivo sypou skořici, to milují, říká Češka

Češi v cizině

  6:05
Nicole Martincová žije v Jižní Koreji už šestým rokem, studuje zde vysokou školu Yonsei University. „Když se v Koreji zmíním, že jsem z Česka, drtivá většina místních se zeptá, zda z Prahy. V Praze se natáčel korejský seriál, denně tam létá Korean Air, takže naše hlavní město je tu velmi známé, mnoho Korejců však Česko stále považuje za Československo,“ říká.

Nicole Martincová foto: Archiv Nicole Martincové

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Korejská kultura a mentalita lidí je od té naší velmi odlišná, takže jsem se spíše setkala (a občas stále setkávám) se zdejšími zvyky, které připadají divné mně, než naopak. Osobně největší rozdíl pociťuji v chování mladých lidí, kteří od základní školy po zaměstnání tvrdě pracují a učí se, málo spí a neužijí si moc zábavy. Český zvyk, se kterým bych tu narazila si nevybavuji, možná jen pokud se týče stolování. V Koreji se objedná několik druhů jídel a všechny talíře se dají doprostřed stolu a všichni jí společně všechno, málokdy si každý u stolu objedná svou porci. Když jsem v Česku měla korejskou návštěvu, svíčkovou a knedlo, vepřo holt jedli půl na půl. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?

Nicole Martincová

Nicole Martincová (21 let) momentálně studuje třetím rokem na Yonsei University v Soulu, v Jižní Koreji dvouobor Politologie a mezinárodní vztahy & Kultura a literatura. Narodila se v Praze, ale v Jižní Koreji zatím strávila už šest let života, nejprve s rodiči a nyní jako vysokoškolačka.

Do Česka se v budoucnu určitě chci vrátit. Čím déle jsem v zahraničí, tím více si utvrzuji, že Česká Republika je mým domovem, který je nenahraditelný. Zatím je ale touha poznávat větší než chtíč se vracet.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V Asii obecně je jídlo velmi odlišné od evropského - českého jídla. Korejská kuchyně mi ale ohromně chutná, takže české pokrmy si tu vařím zřídka. Chybí mi nicméně pečivo, především poctivý chleba. V Soulu je pár českých restaurací, ale jídlo není autentické. Korejským přátelům jsem vařila guláš i kachnu s knedlíky a zelím, chutnalo jim moc. Nejvíce tu ale frčí české pivo, především tmavý Kozel, na který si Korejci sypou skořici. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Když se v Koreji zmíním, že jsem z Česka, drtivá většina místních se zeptá, zda z Prahy. V Praze se natáčel korejský seriál, denně tam létá Korean Air, takže naše hlavní město je tu velmi známé, mnoho Korejců však Česko stále považuje za Československo. Často tedy rovnou dodávám, že pocházím z Prahy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Místní politiku sleduji, jak ve škole, tak ve volném čase, hlavně kvůli Severní Koreji. Je zajímavé být na „místě dění“ a porovnávat zprávy v místních, amerických a českých mediích. Navíc v uplynulém roce se v Koreji odehrál velký politický skandál, první ženská prezidentka v historii země byla odvolána a nyní je souzena, konaly se nové předčasné prezidentské volby a zdejší politická scéna byla velmi zajímavá.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat