1. září 2010 12:21 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Košice jsou pro Čecha nejzajímavějším městem Slovenska

Jakobuv palác. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakobuv palác. |

Gotická katedrála, upravené náměstí jako někde v Německu, místní, kteří jezdí častěji do Prahy než do Bratislavy. Košice – jako by ani nebyly až na východě Slovenska – jsou pro Čecha nejzajímavějším městem Slovenska

Gotika na východě
Košice byly ve středověku výstavnější a bohatší než Bratislava a i dnes jsou nejrozsáhlejším historickým slovenským městem. Stojí za to je navštívit už kvůli památkám, jako je katedrála svaté Alžběty, nejvýchodnější gotická katedrála Evropy. Jakobův palác byl v roce 1945 prvním sídlem prezidenta Edvarda Beneše – Košice se tehdy na pár měsíců staly metropolí Československa.

Katedrála svaté Alžběty.

Podzemní muzeum
Pokud se chcete něco dozvědět o tom, jak vypadaly Košice před stoletími, musíte pod zem. Pod Hlavní ulicí, což je náměstí čtvrti Staré Mesto, jsou vykopávky opevnění s atmosférou římských katakomb. Ve městě, které bylo po Budapešti po staletí druhým městem Uher, najdeme památníky mnoha významných Maďarů. Asi nejzajímavější je muzeum Františka II. Rakóciho, které najdete v replice tureckého domu, v němž žil v době svého exilu v Istanbulu.

Hlavní ulice a Staré Mesto.

Multikulturní město
Košice byly vždy multikulturním městem. Původní maďarské kořeny se dnes projevují hlavně ve zdejší kuchyni, díky čemuž si tu můžete dát třeba maďarský perkelt. A k němu českou plzeň, protože Čechy a české pivo tu milují. Díky tomu, že Košice jsou v rozvojovém světě velice oblíbeným univerzitním městem, tu potkáte i mnoho Arabů a Afričanů, což dává zdejšímu nočnímu životu neobvyklý nádech.

Husákovo moře
Košice sice leží v rovině, ale obklopují je krásné hory. Z nich má neopakovatelnou poetiku Vihorlat, sopečné pohoří, které se strmě zdvihá z Východoslovenské nížiny. Zdejší Zemplínské šíravě se říkávalo Husákovo moře a i dnes má rozsáhlé jezero obklopené divokými horami svoji poetiku. Vihorlat sám patří k nejzachovalejším koutům přírody na Slovensku, ve zdejších lesích můžete narazit i na rysy a vlky.

lupLuboš Palata

Najdete na Lidovky.cz