15. května 2011 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Košice, příjemný Východ. Jaká místa navštívit?

Košice  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Košice | foto: Shutterstock

Čtvrtmilionové Košice, druhé dějiště probíhajícího hokejového šampionátu, jsou druhým největším městem Slovenska. Je to krásné, zajímavé a bavící se město, které se právem stalo „Evropskou metropolí kultury“ pro rok 2013.

Kilometrová Hlavná ulica

Hlavná ulica v Košicích

Střed města tvoří chlouba města: přes kilometr dlouhé, úzké náměstí, Hlavná ulica, které bylo včetně svého okolí před deseti lety opraveno. Vedle dómu svaté Alžběty tu najdete i secesní divadlo nebo zpívající fontánu. Umělý kanál připomíná dobu, kdy středem náměstí protékal potok, a koleje kolem zase časy, kdy tu jezdila tramvaj. Hlavná ulica, zejména v létě plná venkovních restaurací, je skvělé místo k trávení večera.

Replika domu jako památník

Památník významného uherského šlechtice Františka II. Rákociho

V Košicích, které hrály důležitou roli v uherských dějinách, najdete mnoho odkazů na maďarskou historii. Nejzajímavější je Rodošto, památník významného uherského šlechtice Františka II. Rákociho. Byl postavený ve 30. letech 20. století jako replika stejnojmenného tureckého domu, v němž v době svého exilu v letech 1720-1735 žil. Spolu s Katovou baštou a Mikulášovou věznicí tvoří muzejní komplex, kde se dozvíte mnoho nejen o dějinách Košic.

Chrám pro 5000 věřících

Katedrála svaté Alžběty je největší gotickou katedrálou na Slovensku

Největší gotická katedrála na Slovensku svojí kupolovitou hlavní věží trochu připomíná pražský Chrám svatého Víta. Je to vůbec nejvýchodněji postavená gotická katedrála v Evropě, která zaujme nejen svojí mohutností (vejde se do ní 5000 lidí), ale i bohatostí výzdoby.

Navštívit je třeba i vedle stojící kapli svatého Michala a Urbanovu věž, původní zvonici katedrály.

Romská inspirace

Romští muzikanti tvoří nedílnou součást života Košic.

Největší romské ghetto na Slovensku Luník IX. postupně vzniklo na nejodlehlejším z husákovských sídlišť Košic. Jeho návštěva je trochu skličující zážitek, mnohem malebnější než tenhle vybydlený kus města jsou romské osady ve vesnicích kolem Košic.

S romskou kulturou se můžete seznámit v košickém romském divadle Romathan, jediném svého druhu ve střední Evropě. Romští muzikanti ovšem tvoří nedílnou součást života Košic.

Najdete na Lidovky.cz