Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lahůdka pro labužníky - Monteverde v Kostarice

USA

  14:25
V pralese se velká část života odehrává vysoko v korunách stromů. Pokud se pohybujete jen na zemi, nemáte šanci se s touto částí pralesa potkat. Je pár míst na světě, kam se desítky metrů nad zem dostanete. Horské městečko Monteverde v Kostarice je jedním z nich. Přečtěte si recept pro cestovatele - jak si správně připravit návštěvu Monteverde.

Monteverde, Kostarika, Lenochod tříprstý foto: archiv CK Marco Polo

Kostarika, Monteverde. Západ slunce nad mlžným pralesem.

Základní ingrediencí je romantická cestovatelská duše

Vzít si do dlaní šálek horké voňavé kostarické kávy, posadit se do křesla na terase a pozorovat nádherný západ slunce nad mlžným pralesem. Poslouchat při tom jen křik ptáků a vnímat jak čas pomalu plyne. Zapomenout na shon, který doprovází náš každodenní život a nechat si hlavou probíhat zážitky z dnešního dne. Tam někde v dálce tušit Tichý oceán a představovat si dlouhou písčitou pláž, po které se za pár dnů budete procházet. Pak na pár vteřin zavřít oči, zhluboka se nadechnout, zatajit dech a pomalu vydechovat.

Tak nějak by zněl recept, kdyby se psala kuchařka pro cestovatele a dnes by byl na jídelníčku večer v Monteverde, horském středisku u stejnojmenného mlžného pralesa (soukromé rezervace). Určitě by si pochutnal i nejnáročnější labužník, zvlášť kdyby si jako předkrm dal dráždivou jízdu na visutých lanech nazvanou docela trefně Sky trek (Procházka oblohou).

Kostarika, Monteverde, na okraji mlžného pralesa jsou pastviny pro koně.

Soukromá rezervace

Monteverde je rezervace, která za svůj vznik vděčí soukromým iniciativám a organizacím, které od roku 1972 začaly skupovat půdu za účelem její ochrany. V současnosti je rezervace řízena neziskovou organizací Centro Científico Tropical (Tropické vědecké centrum). Nyní rezervace ochraňuje mlžný prales na ploše 14 200 ha, který se rozkládá na svazích pohoří Tilarán v nadmořské výšce kolem 1400 metrů nad mořem.

Kostarika, Monteverde, bromélie

Les zde po většinu roku zůstává zahalen mlhou a mraky, což vytváří příhodné prostředí pro bujný růst nejrůznějších rostlin, mechů, bromélií, lišejníků a kapradin. Mlžný les je jedním z nejunikátnějších ekosystémů na světě. Když pasáty vanou ze severovýchodu, z teplého Karibiku, narazí na svahy Středoamerických Kordiller, kde se ochlazují a houstnou v mlhu a oblaka. Vhlkost kondenzuje. Pokud jsou do mraků zahalené vrcholky hor porostlé hustým lesem, mohou pohltit obrovské množství vlhkosti. Mlžný les funguje jako regulátor vlhkosti, připomíná jakousi houbu, která vsakuje vlhkost v období dešťů a uvolňuje ji v období sucha.

Kostarika, Monteverde. Sky trek. jen pro odvážné.

Přidejte hodně odvahy a zamíchejte s adrenalinem

Vezmi hluboká údolí mlžného pralesa, přidej co nejvyšší stromy s obrovskými korunami porostlými tropickou vegetací, natáhni nad údolími ocelová lana (dbej přitom, aby pod lany bylo alespoň 100 metrů hloubky a aby lano bylo dlouhé alespoň 100 metrů, ale ještě lépe pokud některé bude dlouhé 750 metrů), vystavěj několik houpavých visutých můstků v korunách stromů, vyžeň do korun několik odvážlivců, které předtím vybavíš horolezeckými popruhy, helmou, silnými rukavicemi, ale především kladkou na zavěšení, přidej dostatek odvahy a spusť ony odvážlivce po laně do korun stromů. Dokořeň svištivým zvukem klouzající kladky, řevem odvážlivců a křikem vyplašených opic. Pro zvlášť znamenité gurmány možno flambovat prudkým tropickým lijákem nebo ozvláštnit hustou mlhou.

Kostarika, Monteverde. Pěší lávky jsou zavěšené vysoko v korunách stromů.

Kostarika, Monteverde. Pěší lávky jsou zavěšené vysoko v korunách stromů.

Zůstaňte raději o den déle, než jste původně plánovali

 

Oblast Monteverde je považována za šperk mezi mlžnými pralesy Střední Ameriky. Už jen příjezd do této oblasti vám poskytne krásné zážitky. Pozorovat hustě zalesněné kopce s hlubokými údolími osázenými kávovníky je opravdu uchvacující. Srdcem této oblasti je malé městečko Santa Elena, které vzniklo roku 1951. Zdejší městečko založili přistěhovalci ze Severní Ameriky, hlásící se k mírumilovné náboženské skupině Kvakerů, kteří byli v USA vězněni, protože odmítali sloužit v armádě a kritizovali agresivní politiku své vlády. Po propuštění z vězení začali tito lidé hledat, místo kde by mohli žít v míru. Bylo jich dohromady 44. Nakonec se rozhodli pro Kostariku, pro oblast Monteverde. Bylo to dostatečně daleko od hlavního města San José a také pozemky byly levné. Začali farmařit a produkovat sýr. V začátcích produkovali přibližně 10 kg sýru za den, nyní je to přibližně 1 000 kg denně. V dnešní době se rozváží zdejší sýr do celé Kostariky.

Kostarika, Monteverde. Krajina kolem mlžného pralesa připomíná evropské hory..

Špatná silnice vás chrání

Ať už budete přijíždět do Monteverde z jakéhokoliv směru, pro mnohé z vás to bude nejhorší jízda v životě. To, čemu tady Kostaričané říkají cesty, mnohdy připomíná vyschlé koryto řeky a pravděpodobně v období dešťů tudy i řeka teče. Prašná, kamenitá cesta s hlubokými kolejemi, výmoly a dírami způsobí, že ujetí několika desítek kilometrů trvá hodiny. Po této cestě máte pocit, že se vám rozskočí hlava a to nejen z občasného nárazu do střechy auta. Ale věřte, to kodrcání sem stojí za to. A má to ještě jeden důvod. Vláda se již několikrát nabízela, že zdejší silnice spraví, což by v jiných oblastech Kostariky bylo vítáno s hurónským řevem. Ale zdejší obyvatelé odmítli. A důvod? Je jednoduchý. Monteverde leží poměrně blízko zálivu Nicoya, kde kotví obrovské turistické lodě. Kdyby do Monteverde vedla dobrá cesta, denně by tu projížděly desítky velkých autobusů s obrovským množstvím turistů z lodí. A právě ti by zdejší oblast zcela zlikvidovali.

Nejvzácnější klenot rezervace v Monteverde

Kvesal (quetzal) chocholatý (Pharomachrus mocinno)

Nápadná zářivá zeleň kvesala je ve skutečnosti jeho krycí zbarvení, které ho maskuje v zeleném přítmí deštných lesů. Střídměji zbarvené samice jsou takřka neviditelné, ale samce poznáte podle jasně červeného břicha. Hlavní ozdobou samců jsou ale smaragdově zelená svrchní ocasní pera (krovky) – mají je až 60 cm dlouhá a v letu za nimi vlají jako půvabné stuhy.

Kostarika, Monteverde. Kvesal (quetzal) chocholatý (Pharomachrus mocinno).

Kvesal je vtělen i do jednoho z nejmocnějších a nejdůležitějších středoamerických bohů – Opeřeného hada Quetzalcoatla. Na freskách, reliéfech či sochách vypadá Quetzalcoatl hrůzostrašně, ale na rozdíl od mnoha jiných zdejších bohů byl dobrý. Byl považován za boha větru a deště a patrona věd, řemesel a zemědělství. Rovněž v dnešní době je kvesal chocholatý symbolem mnoha států Latinské Ameriky. Např. Guatemala ho má ve státním znaku a na vlajce své země, v názvu měst, ulic a označuje se jím i státní měna – quetzal.

Do všech zdejších rezervací a atrakcí je totiž omezený vstup návštěvníků, a protože by společnosti, vlastnící velké lodě rezervovali všechna místa, třeba i na celý rok, na ostatní turisty by zde nezbylo místo. Lodě nabízejí ubytování, stravu i dopravu, nikdo by nepoužíval místní hotely a restaurace. Vlastně by sem jiní turisté ani nejezdili, protože by jednoduše kvůli turistům z lodí nedostali šanci si prohlédnout zdejší zajímavosti.

Monteverde, Kostarika, Campylopterus Hemileucurus

Sem by se dálnice nehodila

A tak se do Monteverde stěží vyškrábe malý mikrobus a zdejší hoteliéři si mnou ruce. Ale nejen pro ně je to výhodné. Toto místo má tak uchvacující atmosféru, že se vám nebude chtít odjíždět. Vůbec vám nebude vadit, že tu celý rok prší, vždyť jste přece v deštném pralese. Málokdo se nezamiluje do zdejších západů a východů slunce, neskutečně barevných duh, převalující se mlhy, neustálého mrholení a překrásné krajiny. A právě v tom okamžiku si uvědomíte, že sem by se asfaltová cesta nehodila, že cesta, kterou jste ještě včera proklínali, je vlastně úžasně romantická. A nebudete daleko od pravdy.

Kostarika, Monteverde

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Kostarika

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

TO NEJLEPŠÍ Z BALI + POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.

Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.

Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!

Některé sochy se objevují na veřejnosti jen u příležitosti náboženských svátků....

Termín : 28.4. a pak každý týden do konce srpna

Cena :  47.900,-

Více informací o zájezdu

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

Písečné pláže jsou lemovány skalisky. Souostrový Perhentian je na své pláže...

Více informací o zájezdu

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...