Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Exotika

Okolí Kapského Města okouzlilo i miliardáře Zdeňka Bakalu

Pohoda a klídek. Vinice v Kapsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohoda a klídek. Vinice v Kapsku. | foto: Jan Papež, CK Marco Polo

Za posledních 10 let se vinařský kraj v okolí Kapského Města stal cílem investorů z celého světa. Jedním z největších investorů je i pan Bakala, který si nejprve koupil nádherné vinařství Klein Constantia, vyhlášené svým bílým dezertním vínem, a později k němu připojil i vinařství Anwilka, specializované na červené víno. Vinařská oblast v Kapsku je jednou z nejkrásnějších oblastí na jihu Afriky. Úrodná údolí jsou lemována vysokými vznešenými horami a skalisky. Malebnost údolí dokresluje architektura, která zachovává ráz určený prvními osadníky z konce 17. století.

Vinice v Kapsku jsou obklopené krásnou hornatou krajinou.

Vinice v Kapsku jsou obklopené krásnou hornatou krajinou.

Kousek za humny Kapského Města

Když se do údolí mezi horami nedaleko Kapského Města dostal v roce 1679 guvernér Simon van der Stel, který ve funkci nahradil zakladatele města Jana van Riebeecka, byl velmi překvapený klimatem a úrodnými podmínkami v údolí.

Zemědělská produkce zahrad v Kapském Městě už dávno nestačila potřebám zásobování lodí plujících do Indie a guvernér se proto rozhodl vyslat do této lokality kolonisty, kteří by zde hospodařili. A tak se první svobodní osadníci ujali půdy a začali na ní hospodařit. Brzy je doplnili francouzští hugenoti (protestantští uprchlíci z Evropy), kteří založili první vinice. Tradice vinařství tak byla založena a trvá dodnes. V současné době se na vinicích Kapska živí více než 280 000 zemědělských dělníků a jejich rodin.

Nejkrásnější období na kapských vinicích je duben a květen, kdy dozrávají...

Nejkrásnější období na kapských vinicích je duben a květen, kdy dozrávají...

Pestrost chutí a vůní

Rozmanité půdní typy údolních usazenin a svahů hor v kombinaci s chladným větrem od moře vytváří různorodé podmínky a škála výborných vín může být velmi pestrá. Díky tomu může každá vinice budovat své vlastní velmi specifické aroma a svou vlastní tvář. To pomohlo mnoha vinicím k širokému uznání. Většina vinic je otevřená návštěvníkům a můžete tak navštívit známé vinice, jako jsou Zevenwacht, Morgenhof, Delheim, Delaire, Blaauwklippen Spier Estate, Neethlingshof, kde můžete ochutnat různé druhy vína.

Stará holandská architektura je ozdobou vinařského kraje v Kapsku.

Stará holandská architektura je ozdobou vinařského kraje v Kapsku.

Víno se musí vychutnávat a to chce čas

Navštívit vinařský kraj pouze na půl dne nebo na jeden den je tak trochu pošetilost. Pohodu a atmosféru vinařských údolí je třeba zažít beze spěchu. Jihoafrické vinice jsou nejen o víně, ale také o vynikající a zajímavé gastronomii. Tady se ještě umí žít! Kvalitní suroviny a zkušení kuchaři, inspirace africkou, evropskou a asijskou kuchyní, příjemné restaurace s venkovním posezením a pohodová mentalita vinařů zaručují, že se oběd protáhne na několik hodin a každý, kdo si neudělal časovou rezervu, vždy lituje, že musí chvátat.

Přečtěte si další zajímavé články o Kapském Městě a okolí

Stellenbosch

Stellenbosch

Na počest guvernéra Simona van der Stela

Symbolem jihoafrického vinařství je Stellenbosch. V tomto krásném historickém městečku můžete obdivovat krásné domy v holandském, gregoriánském a viktoriánském stylu. Je známé i pod názvem Město dubů. Stellenbosch, pojmenovaný na počest svého zakladatele guvernéra Simona van der Stela, byl založen v listopadu roku 1679 a je druhým nejstarším městem v zemi, hned po Kapském Městě. Na hlavním náměstí si můžete prohlédnout kostel Svaté Marie. Zajímavé je také Village muzeum. Za zmínku stojí také Rhenish Church, postavený roku 1823 jako škola pro děti otroků a černochů a Rhenish Complex, seskupení starých krásných budov.

Pokud ve Stellenbosch přespíte a vyrazíte večer do ulic, budete překvapeni množstvím mladých lidí a uvolněnou náladou v barech a kavárnách. Není se ale čemu divit, ve městě je velká univerzita a mládí patří k městečku stejně jako víno.

Franchhok

Franchhok

Duch Francie na každém kroku

Otiskem francouzského šarmu a připomínkou těch nejlepších francouzských vinařských tradic je Franschhoek. Toto údolí osídlilo v roce 1694 několik francouzských hugenotských rodin, které s sebou přinesly své znalosti a zálibu ve víně, a vytvořily zde příjemné místo. Proto má většina zdejších farem a vinic francouzská jména. Městečko vzdálené pouhou hodinu jízdy od Kapského Města umožní svým návštěvníkům proniknout do tajů historie a výroby vína doplněné ochutnávkami.

Památník hugenotů. Franchhoek.

Památník hugenotů. Franchhoek.

Podél hlavní cesty leží krásné upravené historické domy s restauracemi a obchůdky v kvetoucích zahradách. Kolem půl čtvrté odpoledne odjedou z města poslední autobusy se skupinami turistů a to je ten nejlepší čas, kdy se dá krásně posedět při dobré kávě, palačinkách nebo domácím pečivu a pozorovat, jak se okolní skaliska začínají zabarvovat do ruda paprsky zapadajícího afrického slunce. Do duše se začne vkrádat trocha nostalgie a člověk si začne říkat: „Tady by se dalo žít.“

Franschhoek

Za vlády krále Ludvíka XIV. se Francie změnila i v otázce tolerance vůči nekatolickým věřícím. Pronásledování nekatolíků začalo nabírat na obrátkách a v mnoha případech šlo o život. Ve stejné době probíhala tvrdá rekatolizace i na našem území a významná část Evropy se dávala do pohybu.

Francouzští protestanti (kalvinisté) utíkali ze země, především na sever, do Holandska a odtud často vyráželi jako kolonisté do dalekých zemí za vidinou nového života. Část z nich přijala pozvání usadit se v okolí Kapského města.  176 francouzských hugenotů dorazilo v roce 1688 do údolí řeky Berg a začalo odvíjet dějiny městečka Franschhoek. Tehdy se údolí ještě nazývalo „Olifantshoek – Údolí slonů“ a název jasně naznačuje, s čím vším se zde museli noví osídlenci poprat.

Franchhok

Franchhok

 Dnes je Franschhoek jedním z nejmilejších míst v okolí Kapského Města.  Na spodním konci hlavní třídy je na počest příchodu francouzských osadníků postavený „Monument Hugenotů“. Navštívit můžete i Huguenot Memorial Museum, kde je výstava ukazující historii a život francouzských přistěhovalců. Francouzští protestanté byli a jsou skromní a pracovití lidé a tomu odpovídá i památník. Ústředním motivem je svoboda vyznání, která byla hugenotům odepřena králem Ludvíkem XIV. a náboženskou toleranci, pohodu a radost ze života cítíte v městečku na každém kroku. Proto tohle místo tolik milují umělečtí řemeslníci a mladí umělci a městečko je plné galerií a kaváren.

Ten třetí vzadu, aneb ve stínu slavných bratrů

Posledním z trojice slavných vinařských lokalit je Paarl. Musel se naučit žít tak trochu ve stínu slavnějších údolí Stellenbosch a Franschhoek, i když i zde je několik slavných a velmi starých vinařství, např. Rupert & Rothschild Vignerons a aukce vín ve vinařství Nederburg je vyhlášená daleko za hranicemi země

Golf ve vinařském kraji

V celém vinařském kraji najdete golfová hřiště. Některá jsou té nejvyšší světové kvality a jejich úroveň je opravdu vynikající.  Golfistům mohu jen doporučit zůstat v kraji alespoň 4 noci a vychutnat si spojení dokonalých hřišť, výborného jídla, kvalitního vína a přátelské pohostinnosti.

Kapsko je rájem golfistů.

Kapsko je rájem golfistů.

Pokud máte v plánu zahrát si golf ve vinařském kraji v období prosince až března, doporučuji zajistit si vše dopředu přes cestovní kancelář, protože hřiště i ubytování bývají často vyprodány. Britové a Skandinávci objevili tento kout světa už dávno a přilétají v tomto období na dlouhé pobyty.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.


EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Pěší safari v soukromé rezervaci Balule.

Pěší safari v soukromé rezervaci Balule.

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.

Peru

Peru

Ternín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

 

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...