24. dubna 2013 7:00, aktualizováno  9:15 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Královská stezka i řemesla. Kam vyrazit v Orlických horách?

Zámek Potštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Potštejn | foto: zamekpotstejn.cz

POTŠTEJN Orlické hory s Podorlickem jsou lákadlem pro milovníky historie, pasivního i aktivního odpočinku a samozřejmě divoké přírody. Kromě dospělých navíc zabaví i nejmenší návštěvníky. Server Lidovky.cz vybral pět míst, která byste tam neměli minout.

Pohádka na zámku Potštejn

Barokní zámek v Potštejně potěší především děti. Kromě klasické prohlídky zámeckých interiérů zde pořádají prohlídky speciální prohlídky pro nejmenší návštěvníky Bubákov, Pohádkov či speciální kostýmované prohlídky s živými herci.

Pro dospělé jsou připraveny barokně laděné prohlídky se stylově oblečenou služebnou či zahradníky. Po rekonstrukci zámku je nově otevřená i zámecká cukrárna, kde pečou vlastní zákusky v čele s původními Potštejnskými vdolky, od roku 2010 si navíc mohou návštěvníci odpočinout ve zrenovovaném zámeckém parku. Zámek Potštejn navíc nabízí možnost přespání ve stylových barokních pokojích.

Slavnosti na zámku Potštejn

Slavnosti na zámku Potštejn

Stylové výlety v koňském sedle

Potštejn s okolím si mohou návštěvníci užít i z koňského hřbetu, v programu Horses Time totiž budou mít i úplní začátečníci možnost naučit se základní postupy ovládání koně. Zájemci dostanou možnost ubytovat se komfortně na zámku Potštejn nebo stylově ve srubu a chatkách tábořiště Vochtánka. Opravdoví dobrodruzi budou moct proniknout do tajů indiánů v tee-pee.

Vyjížďky na koni

Vyjížďky na koni

Kostelecký zámek s unikátním parkem

K novým lákadlům Orlických hor a Podorlicka patří nově zrekonstruovaný zámek Kostelec nad Orlicí, otevřený od loňského dubna. Návštěvníci ocení především interiéry ve stylu biedermeieru, model středověkého města Kostelec nad Orlicí nebo historické tisky, konají se zde pravidelné výstavy a komorní koncerty.

ČTĚTE TAKÉ:

V okolí zámku se navíc rozprostírá unikátní park, který získal status přírodní rezervace a je domovem hned několika vzácných druhů ptáků a nachází se v něm Toniova kavárna servírující speciality zámeckých pánů Kinských.

Kostelecký zámek

Kostelecký zámek

Největší Muzeum řemesel

Muzeum řemesel v Letohradě je největším zařízením svého druhu u nás. Zájemcům ukazuje práci truhláře, řezbáře, šindeláře, kováře, kovotlačitele a dalších řemeslníků. Ukazuje jak pracovali a jaké nástroje používali. Hlavně nejmenším návštěvníkům je určen mechanický, pohyblivý skanzen s řemeslníky či 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. Letošní novinkou je expozice lékařství, v níž návštěvníci nahlédnou do ordinace zubaře nebo gynekologa.

Expozice v muzeu řemesel

Expozice v muzeu řemesel

Královská stezka v údolí Tiché Orlice

Čím dál více milovníků aktivního odpočinku Orlické hory lákají na jednu z nejdelších in-line stezek v Česku vinoucí se malebným údolím Tiché Orlice. Celá její délka představuje 2 x 30 km již ze Žamberka přes Letohrad, Ústí nad Orlicí až do Chocně a zpět. Stezka po celé délce nabízí odpočívadla a bufety s občerstvením a především možnost odpočinout si s nohama namočenýma v proudu Orlice. Samozřejmostí je vybavená in-line a cyklopůjčovna v Žamberku, kde zájemci najdou i lehké koloběžky. 

Tvrz Orlice

Tvrz Orlice

ogoOndřej Golis

Najdete na Lidovky.cz