Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam na výlet s rodinou? Objevte krásu kroměřížských zahrad

Cestování

  6:58
Jahodové a králičí kopečky, skleníky, ptáčnice, kolonáda s vyhlídkovou terasou a dvě bludiště – to je malá nápověda, že vás tentokrát pozveme do Kroměříže. Podívejte se do Podzámecké a Květné zahrady, nevynechte arcibiskupský zámek s vyhlídkovou věží a vyberte si z programů, které v Kroměříži připravili pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kdo by se na chvíli rádi vrátili do dávných časů.

Květná zahrada neboli Libosad patří v celosvětovém měřítku k nejvýznamnějším zahradním dílům. Na léto je zde pro veřejnost připraven program vhodný pro děti od tří let. foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Před výletemdoKroměříže se vám vyplatí chvilka pátrání na internetu, nebo alespoň zastávka v informačním centru. Měli by vám poradit, co všechno tu můžete zažít – a je toho poměrně hodně; to hlavní najdete v textovém boxu. Při podvečerních prohlídkách města se například s průvodci v historických kostýmech vrátíte jednak do časů, kdy město bylo letním sídlem olomouckých biskupů, a jednak do 19. a 20. století. Pro rodiny s dětmi je určena oblíbená hra Hledání pokladu biskupa Bruna, vypravit se můžete i na hravé programy do zámku a do Květné zahrady. Tím to zdaleka nekončí!

Rady před cestou

  • Turistické informační centrum (TIC) sídlí na Velkém náměstí 115, v hlavní sezoně bývá otevřené denně. www.kromeriz.eu
  • Arcibiskupský zámek nabízí řadu prohlídkových okruhů; na věž se podíváte za 50/40 Kč a až do konce září je otevřeno denně, do Podzámecké zahrady se ani neplatí vstupné, Květná zahrada je otevřená denně za 70/50 Kč. www.zamek-kromeriz.cz
  • Tipem pro výlet s dětmi do Kroměříže může být některá z výstav Muzea Kroměřížska. Pravidelně se tu konají výstavy hraček. Program výstav a akcí najdete na www.muzeum-km.cz.
  • Galerie Orlovna, mincovna a vodárna jsou otevřené denně kromě pondělí, vstupenka stojí 70/45 Kč. www.galerie-orlovna.cz

Vzhůru na věž!

Najít Velké náměstí vám nedá práci. Žádné větší totižvKroměříži není, a navíc ho poznáte podle relaxační a odpočinkové plochy, jež bude místním i návštěvníkům k dispozici až do konce prázdnin. Užijete si tu kulturní, zábavní a sportovní programy, můžete si také zahrát člověče, nezlob se! či dámu, jejíž hrací plocha má velikost tři krát tři metry, a připravena je také půjčovna koloběžek.

Pro cestu do Květné zahrady, která leží trochu stranou, se vám jednoduchý dopravní prostředek bude hodit. Na arcibiskupský zámek, který stojí těsně u náměstí, dojdete pěšky. Co byste o něm měli vědět? Například že jde o památku UNESCO a že ve zdejších okázalých reprezentačních sálech natáčel režisér Miloš Forman slavný film Amadeus. Pokud vás nezlobí kolena a nevadí vám výšky, nenechte si ujít zámeckou věž. Sice musíte zdolat 206 schodů, ale takový výhled na historické jádro Kroměříže i rovinaté okolí žádné jiné místo široko daleko nenabízí.

Zrcadlové bludiště na náměstí ocení děti i dospělí

Zvěže dobře udivíte Podzámeckou zahradu – aneb moře zeleně, bezprostředně navazující na zámek. Kdysi zásobovala biskupské letní sídlo čerstvým ovocem, zeleninou a květinami, než se v 17. století proměnila z užitkové zahrady v zahradu barokní a o dvě stě let později v anglický krajinářský park. Při procházce objevíte řadu romantických staveb včetně umělé zříceniny, kolonády a dokonce čínského pavilonu, říčky překlenují romantické můstky. Nechybí ani zookoutek s opičkami a okrasným ptactvem, kavárny a půjčovna lodiček či šlapadeluDlouhého rybníku. Podzámeckou zahradu si také můžete prohlédnout z oken vyhlídkového vláčku; za příznivého počasí vyjíždí od nástupiště pod schody k zahradnímu průčelí arcibiskupského zámku a proveze vás po těch nejhezčích místech.

Pátrání v Libosadu

Květná zahrada, známá také pod názvem Libosad, leží západně od centra Kroměříže; není to nijak daleko, od zámku něco málo přes kilometr. Při obnově města zničeného třicetiletou válkou ji vybudovali italští architekti, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla na světě a v Evropě je prý jediná svého druhu. Je zázrak, že se dochovala právě u nás, a tak si ji pořádně užijte.

U pokladny dostanete plánek a hra plná pátrání a objevů může začít. Co vás čeká? Skleníky, Pomerančová zahrada, Holandská zahrada, geometricky upravené záhony, spousty soch, předlouhé cesty lemované živými ploty a zastíněné loubími z propletených větví, dva labyrinty, jezírka a dva takzvané jahodové kopečky, bohužel už dávno bez jahod, zato s pohodlnými lavičkami. A také králičí kopeček (ano, skutečně v něm žijí králíci), ptáčnice a kolonáda. Po úzkém točitém schodišti vystoupáte na střešní vyhlídku, za deště vám poslouží jako dobrá „schovka“. Od kolonády je skvěle vidět rotunda, v níž je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo.

S kolem (a na bruslích) kolem Kroměříže

Rovinaté okolí Kroměříže je ideální pro nenáročné rodinné výlety na kole, třeba i s malými dětmi. Taková je i trasa, která vede z Kroměříže přes Bílany do Hulína a dál přes Chrášťany a Záhlinice, aby se přírodním parkem Záhlinické rybníky vrátila zpět do Kroměříže. Zajímavost: Jedním z nejzajímavějších míst je přírodní památka Stonáč, kde cyklostezku kříží kratičká, 1,5 km dlouhá naučná stezka s deseti informačními panely. Díky ní nahlédnete do původních lužních lesů s vrbami, mokřady, tůněmi a slepými rameny. Kola můžete na chvíli odložit a kousek stezky prozkoumat pěšky.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat