5. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Poklady Maroka: pohoří Anti-Atlas a arganový olej

Všude v horách roste arganovník (jinde ve světě ho nenajdete) a prohání se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všude v horách roste arganovník (jinde ve světě ho nenajdete) a prohání se... | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Slunce, oceán a nádherná pohoří. To všechno je Maroko. Skrývá ale i jiné poklady. Úžasná jsou také marocká jídla a arganový olej, který se lisuje z plodů arganovníku a jinde na světě neroste.

V Agadiru, kam jsme letěli, je většinou velice příjemné počasí. Zatímco v Česku byly tropy a teploty šplhaly nad 35 stupňů, v Agadiru bylo kolem třiceti stupňů a nebylo to znát. Od oceánu totiž neustále pofukovalo, takže na sluníčku se dalo vydržet bez problémů celý den.

Vesnice uprostřed hor
Pohoří Anti-Atlas je nádherné, cesta skrz něj už nikoli.

V horách bylo počasí horší. Když jsme vystoupili z klimatizovaného autobusu, dostali jsme "ránu". Venku bylo po poledni kolem 45 stupňů ve stínu. V takovém vedru je pak jedno, co máte na sobě, nesnesitelné horko vám bude v čemkoli. Pohoří Anti-Atlas je nádherné, cesta skrz něj už nikoli. Několikrát jsme měli dojem, že silnice se prostě zřítí.


Pohlednice z cest na větší mapě

Všude v horách roste arganovník (jinde ve světě ho nenajdete) a prohání se kozy, které se mimo jiné živí i arganem. Berbeři, původní obyvatélé Maroka, z plodů arganovníku ručně lisují olej. Marocké zlato, jak se také oleji říká, se používá nejen v kuchyni, ale také na pleť a vlasy.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky