Krkonoše z druhé strany. Polská část je malebná

Z polské strany Krkonoš zná většina Čechů pouze hřebenovou Cestu česko-polského přátelství (Droga przyjaźni polsko-czeskiej) z rozcestí pod Tvarožníkem kolem Špindlerovy boudy přes Sněžku na Pomezní Boudy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z polské strany Krkonoš zná většina Čechů pouze hřebenovou Cestu česko-polského přátelství (Droga przyjaźni polsko-czeskiej) z rozcestí pod Tvarožníkem kolem Špindlerovy boudy přes Sněžku na Pomezní Boudy. |

Většina Čechů nebere příliš na vědomí, že vedle českých jsou také Krkonoše polské. Dokonce i Sněžka, nejvyšší hora ČR, se dělí na polovinu. Přitom severní strana hor je v mnohém malebnější a civilizací méně zasažená.

Norsko v Karpaczi

Dřevěný románský kostel je ozdobou městečka Karpacz.

Dřevěný románský kostel je ozdobou městečka Karpacz.

Podobně jako další městečka v podhůří polských Krkonoš nezapře ani Karpacz tradici předválečných německých lázní. Ze všech zdejších měst je navíc nejmalebnější. Vedle typické německé architektury hrázděných domů je ozdobou Karpacze dřevěný románský kostel, který byl do městečka převezen v polovině 19. století z norského Vangu. Přestože na polské straně Krkonoš jsou terény upravené hlavně pro běžkaře, v Karpaczi v areálu Sniezka je sedm vleků a šest různě obtížných sjezdovek.

Podhorské centrum

Podhorské centrum polských Krkonoš.

Podhorské centrum polských Krkonoš.

Město s hezkým středověkým náměstím se pyšní gotickou bazilikou sv. Erazma a Pankráce ze 14. století. V podhorském centru polských Krkonoš, které je také ideálním místem pro nákupy, najdete třeba Přírodovědné muzeum Krkonošského národního parku, určitě byste ale měli navštívit zdejší oblastní muzeum, které nabízí největší polskou kolekci skla. Do nedaleké typické krkonošské chalupy je umístěna národopisná sbírka připomínající i zdejší bývalé německé obyvatelstvo.

Sudetské sklo ze Szklarske Poreby

Lázeňské město Szklarska Poreba je centrem polského sklářství,

Lázeňské město Szklarska Poreba je centrem polského sklářství,

Poláci podobně jako Češi používají pro region kolem Krkonoš název "Sudety". A stejně jako z české části byli také odsud po válce vyhnáni němečtí obyvatelé. Ti noví polští navázali na řemeslné tradice zdejšího kraje. Lázeňské město Szklarska Poreba, centrum polského sklářství, je zároveň spolu s Karpaczem zdejším nejlepším lyžařským střediskem – sjezdovky se spouští z hory Szrenica. Nedaleko od městečka je nejkrásnější, patnáctimetrový vodopád Krkonoš. Z Harrachova se do Szklarské Poreby dostanete pohodlně vlakem.

Barokní perla Slezska

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve vesničce Krzeszow.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve vesničce Krzeszow.

Přestože v 19. a 20. století bylo Slezsko, jehož součástí je i polská strana Krkonoš, "německým územím", v malebné podkrkonošské vesničce Krzeszow najdete připomínku, že tomu tak vždy nebylo. Do barokní baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve zdejším cisterciáckém opatství bylo umístěno mauzoleum slezských Piastovců, kteří vymřeli v roce 1368. Autorem výzdoby vstupního portálu a fasády je český barokní sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Bazilika kandiduje na zapsání do seznamu UNESCO.

lupLuboš Palata

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK PRO ODD. MARKETINGU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz