9. ledna 2013 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Kronplatz: jihotyrolská lyžařská jednička

Kronplatz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kronplatz | foto: Südtirol Marketing

Kronplatz/Plan de Corones – to je jihotyrolská jednička. 114 kilometrů širokých dálnic zde padá do údolí ze stejnojmenného 2275 metrů vysokého kopce, nabízí krásné svezení a zároveň i dokonalý servis v podobě supermoderních lanovek.

Zdejší tratě mají úctyhodných šest nebo i sedm kilometrů, nejkrásnějších z nich je černý Sylvester směřující k Brunecku/Brunico. Je členitý a samozřejmě ostrý. Od zvoničky za vrcholem Kronplatzu se přesvědčíte, že se jedná o lyžování v krásné scenérii s výhledem na jeden z pokladů UNESCO – ostré a rozeklané masivy italských Dolomit. Je odtud vidět Piz Boe či masiv Tofanu. Lanovkami se lze dostat do San Martina/San Martino in Badia, kde se skibusem zdarma popojede na Alta Badii, která už leží lyžařském okruhu Sella Ronda. Z Prahy je to jen 6,5 hodin jízdy.

Dokonalá lyžařská infrastruktura s 22 kabinovými lanovkami, après-ski ve věčně tepoucí K1 baru, krásné a kulinářsky zajímavé horské chaty – takový je italský Kronplatz. Od roku 2011 je propojený i s železnicí, u zastávky přibyla nová gondola. Pod ní vznikla nejdelší sedmikilometrová sjezdovka ve středisku.

Na sjezdovky i vlakem

Od roku 2011 mají na Kronplatzu velkou novinku. Na sjezdovky se dostanete i vlakem. Ideální chvíle odstavit na chvíli automobil a odpočinout si od řízení. Vlak projíždí Pustertalským údolím, ze zastávky v městečku Percha/Perca se lanovkou dostanete na vrchol hory. Staví jen pár metrů od lanovky. Vlaky jsou vybaveny držáky na lyže, všichni v nich chodí v lyžařských botách a jezdí každých třicet minut. V budově lanovky jsou i velké podzemní garáže.

Na Kronplatzu to žije

Nová je ovšem i samotná, v pořadí již dvaadvacátá, gondolová lanovka Ried. Lyžaře vyváží o 805 metrů výše a byla po ní pojmenovaná sjezdovka s krásným profilem tekoucí do údolí. Vybudováním gondoly vznikla nejdelší trať ve středisku, má sedm kilometrů, je označena červenou barvou a nabízí pěkné svezení.

Vše co potřebujete znát o Kronplatzu

 • počet km sjezdovek: 114 km
 • zasněžování: 114 km
 • běžecké trasy: 268 km
 • zimní vycházkové trasy: 200 km
 • sáňkařské dráhy: 90 km
 • denní skipas pro dospělého v hlavní sezoně: 47 eura
 • šestidenní skipas pro dospělého v hlavní sezoně: 236 eura
 • vzdálenost z Prahy/ Brna: 647/642 km
 • začátek/konec lyžařské sezony: 01.12.2012 – 14.04.2013
 • nejdelší sjezdovka: Ried (7 km)
 • nejkrásnější horská chata: Lorenzi Hütte
 • nejzajímavější událost: Springinggerle – freestylový závod

Na lyžích se nedá sjet až k vlaku. Kdo se chce dostat do městečka Percha/Perca, musí poslední krátký úsek překonat lanovkou. Údolí protkává také hustá síť skibusů.
 
Až pokoříte šestikilometrové sjezdovky na Kronplatzu, přichází čas vyrazit na après-ski do zdejšího slavného baru K1, který je dole podle lanovkou v Reischachu na straně k Brunecku/Brunico. A je to jedno z největších après-ski v Alpách. Nechybí tu hudba a šikovný DJ, z après-ski se lze nenásilně přesunout rovnou na diskotéku, která tu jede až do rána.

Vyzkoušet musíte všechny ty úžasné „drinky“, kterými se Itálie proslavila. Ochutnejte Veneziano (aperol s proseccem), nebo Hugo (bezovka s proseccem). A víte, co je Flying Hirsch? No přece Red Bull s Jägermeisterem. Red Bull se rozlije do skleniček, ty se postaví těsně vedle sebe, jako na pyramidu se na ně dají panáky. Stačí jeden šťouch a skleničky se s cinkotem zřítí do Red Bullu.

KDE ZÍSKAT INFORMACE:

Na portálu zimního střediska (i česky): www.kronplatz.com

Další informace o dovolené v Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info nebo na www.facebook.com/jiznityrolsko

Dobrým zdrojem informací, kde najdete také spousta videí, je také nový magazín Dolomity, který je dostupný i pro iPad - www.suedtirol.info/magazindolomity

Při výčtu kronplatzských „nej“ nelze zapomenout na největší jihotyrolský snowpark na jižním svahu u lyžařského vleku Belvedere v nadmořské výšce 2230 metrů. Je dlouhý 800 metrů, rozkládá se na prostoru 75 000 m2.

Horské chaty

Kronplatz  není jen dobré lyžování, ale také skvělé jídlo. Můžete ho vyzkoušet na některé z horských chat u sjezdovek. A jihotyrolská kuchyně za to stojí – tak jako se dole v údolí prolínají tři jazyky, i tady nahoře se snoubí vliv italské, německé, ale také málo známé ladinské kultury místních horalů.

Kronplatz

Polévka se špekovými knedlíky, Schlutzkrapfen (taštičky se špenátovou tvarohovou náplní posypané parmazánem), nejrůznější variance knedlíků či těstovin můžete zakončit jídlem Kaiserschmarren, trhancem s marmeládou. A k tomu si dát vinné odrůdy typické pro region: bílý Gewürztraminer a červené Vernatsch nebo Lagrein. A samozřejmě kafe, na kterém si Italové zakládají.

Kde tohle všechno ochutnat? Například na Herzlalmu, kterou najdete u sjezdovek Herrnegg nebo Sylvester padajících paralelně do Brunecku/Brunico. Výborně také vaří na Oberegger Almu u sjezdovky vedoucí do Olangu/Valdaora. Doporučit lze ovšem i Ücia Bivacco – leží u tratě klesající do St. Vigilu/San Vigilio.Jedna věc je jistá: při návratu z dovolené na Kronplatzu, si budete muset trochu povolit pásek.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz