25. listopadu 2011 12:12 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na lyžích

Kronplatz: Obří hora jako továrna na lyžařské sny

Kronplatz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kronplatz. |

KRONPLATZ / PLAN DE CORONES  Kronplatz / Plan de Corones jako obří lyžařská hora s méně náročnými i ultračernými, ale hlavně širokými sjezdovkami si získává přízeň stále více nejen českých lyžařů.

Aby rostoucí počet návštěvníků vstřebal, každoročně rozšiřuje svou plochu sjezdovek – letos o dalších 7 kilometrů. Je zároveň jedním ze středisek, kde se dá lyžování kombinovat s výhodami městského života.

Nová 7 km dlouhá sjezdovka

Nejviditelnějším přírůstkem Kronplatzu letos bude 7 km dlouhá červená trať po severní straně hory do údolní obce Percha / Perca. Dlouho plánovaný projekt Ried, který zahrnuje nejen novou trať, ale i novou lanovku z údolí napojenou na železniční terminál, se stává skutečností. Kronplatz bude mít již pátou sjezdovku do údolí, z toho třetí na svém severním svahu, tentokrát však jen středně strmou, kterou ocení i rekreačnější jezdci.

Kronplatz.

Kronplatz.

Trať obslouží nová 10místná kabinková lanovka s vyhřívanými sedadly, na níž bude možno přestoupit přímo ze železnice. Kabinky budou stoupat na Herzlalm, kde se napojí na trasu stávající kabinkové lanovky Gipfelbahn, která vede přímo na vrchol.

Vlaky, z nichž se bude přestupovat do nové lanovky, budou jezdit ve všední dny v půlhodinových intervalech a spojí zároveň Kronplatz se sousední lyžařskou oblastí Hochpustertal/ Alta Pusteria, kde bude jejich cílovou stanicí středisko Innichen / San Candido – jízda potrvá zhruba půl hodiny. V oblasti Kronplatz i Hochpustertal platí skipas Dolomiti Superski, jízdenka na vlak ovšem není v ceně.

Kronplatz.

Kronplatz.

V loňské sezoně rozlohu sjezdovek rozšířila červená trať Seewiese na severní straně hory, která je většinou vyhrazena tréninku lyžařských klubů, ale po část dne se na ní mohou svézt i běžní návštěvníci. Před pěti lety přibyla na jihozápadním úpatí Kronplatzu nová sjezdovka i lanovka Piculin, které jihotyrolský areál č. 1 přiblížily k sousední oblasti Alta Badia, s níž je spojen bezplatným skibusem.

Pohodlnější kabinky

Investice do komfortu tím ale na Kronplatzu nekončí. Zcela nově postavená bude i kabinková lanovka Miara, která vyjíždí ze St. Vigilu / San Vigilio di Marebbe, nově upravené – k sezení – budou i kabinky lanovky Col Toron. Podél ní vzniká i nová červená varianta sjezdovky. Další tratě se rozšiřují v okolí Furkelpassu na jižním úpatí hory.

Kronplatz.

Kronplatz.

Messnerovo muzeum horských národů

Unikátem Kronplatzu není jen množství hypermoderních lanovek, výkonnost zasněžovacího systému nebo přepečlivá úprava tratí, ale i městské zázemí v podobě příjemně rušného starobylého města Bruneck / Brunico. Žijí tu opravdoví lidé a jsou tu obchody a restaurace nejen pro turisty. Nejlepším místem k procházce a zastavení v příjemné kavárně je promenáda Stadtgasse přímo pod hradem.

Kronplatz.

Kronplatz.

Nejnovějším kulturním zážitkem Brunecku je bezesporu muzeum horských národů Reinholda Messnera – MMM Ripa, které se nachází ve zrekonstruovaných prostorách hradu Bruneck. Proč Ripa? Ri je v tibetštině hora a Pa jsou lidé – muzeum tedy skýtá pohled do života horských národů po celé Zemi, z Himálaje i z Jižní Ameriky. Koneckonců i Jihotyrolané jsou také velmi svébytným horským národem. Muzeum je v pěší dostupnosti města i lyžařského areálu, a je tak hodnotnou alternativou pro odpočinkové dny.

Sport i relaxace

A jen pár kroků od nástupních stanic lanovek v Reischachu / Riscone je i další odpočinkové lákadlo – wellness centrum Cron4, zahrnující vodní i saunový svět – rovněž jedna z novinek posledních let. Vodní část nabízí sportovní i relaxační bazén, venkovní vyhřívaný bazén se slanou vodou i malý bazének pro děti. Svět sun pak nabízí hned 12 možností, kde se zpotit (parní lázně, finská, bylinková nebo kamenná sauna, infračervené kabiny atd.), ochlazovací bazénky a sprchy jak venku, tak uvnitř.

Kronplatz.

Kronplatz.

Tak, jak Kronplatz leží na rozhraní alpského a středomořského kulturního i klimatického vlivu, je rozkročen i sám – je to ultramoderní továrna na lyžařské sny, obklopená ovšem obyčejnými vesničkami s políčky a obyčejným starým městem, kde žijí přátelští lidé jednoho horského národa.

Praktické informace:

Výhodné lyžařské balíčky najdete nawww.suedtirol.info/balicky


Jižní Tyrolsko najdete i na Facebooku

- kde budete neustále v obraze, co se děje v tomto malebném regionu. Navíc se můžete zúčastnit konkurzu na testovače horských chat v Jižním Tyrolsku a strávit nezapomenutelný týden v srdci Dolomit.


O dění v Dolomiti Superski budete informováni na www.facebook.com/dolomitisuperski


Youtube videa z Dolomit a Jižního Tyrolska hledejte na www.youtube.com/suedtirolinfo

Radek Holub

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz