26. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování na kole

Labská stezka otevře nejdelší úsek: 26 kilometrů

Cyklistika může být zábava. Na Jižní Moravě můžete třeba sesednout z kola a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklistika může být zábava. Na Jižní Moravě můžete třeba sesednout z kola a... | foto: Shutterstock

BRNO Na Labské stezce se v tomto roce slavnostně otevře dosud nejdelší souvislý úsek této dálkové cyklotrasy. Na kole bude možné po ní dojet z Hradce Králové proti proudu do 26 kilometrů vzdáleného Kuksu.

Stavět se bude i v Ústeckém kraji. "Původně měla být stezka letos sjízdná celých 96 kilometrů na území kraje až po německou hranici, nyní se spíše počítá až s příštím rokem," řekl předseda občanského sdružení Labská stezka Jan Ritter.

Labská stezka by se měla mít jméno jako Dunajská

V optimistické verzi si myslí, že za pět let by se Labská stezka mohla podobat Dunajské. "Vydali jsme atlas, kde jsou vyznačené různé typy povrchů. Jen někde ještě vede po silnicích, někde není zpevněná cesta. Ale za pěkného počasí je celá cesta sjízdná. Další věcí jsou služby. Budeme se snažit vytipovat ubytování a stravování a nejvhodnější zařízení dáme na náš web," uvedl Ritter.

"Letošní Tour de Labe pojedeme přirozeně po novém úseku. 21. června dojedeme z Hradce do Kuksu, další den do Vrchlabí a třetí den jízdu završíme cestou k Labské boudě a pěšky vyjdeme až k pramenu," uvedl Ritter, jenž se stezce věnuje už dvě desetiletí. Přestože v Ústeckém kraji se dostavba stezky o rok posune, klíčová část z Velkých Žernosek do Děčína už je hotová.

Používá se hlavně asfalt, kvůli povodním

Při stavbě nových úseků se zpravidla používá asfalt, jen v případech, kde to nejde, je povrch jiný. Například v Kuksu nejde položit asfalt kvůli památkové ochraně, mezi Velkými Žernoseky a Libochovanami museli stavitelé použít zámkovou dlažbu kvůli železničním kabelům pod cestou. "Odpůrci asfaltu jsou samozřejmě slyšet, ale Labe se občas rozvodní a nezpevněnou cestu by odneslo. Takhle stačí jednoduše odstranit bahno," vysvětluje přednost pevného povrchu Ritter.

Dalším dlouhým úsekem a jedním z nejdůležitějších je spojnice Hradce Králové a Pardubic. "Dosud se tu jezdí po frekventované silnici. O stezce se mluví už osm let, momentálně se jí říká Hradubická. Už byl založen svazek obcí ležících na trase a pracuje se na projektu. Snad se jí podaří co nejdříve postavit, protože by sloužila nejen rekreaci, ale i dopravě," řekl Ritter. Z 80 procent má kopírovat tok řeky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz