Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Labužnická Paříž. Voňavé burgery, jedinečné palačinky a židovské podniky

Cestování

  6:31
Nikdy si to neodpustím. I když do Paříže jezdím nejméně dvakrát ročně, pokaždé bezpodmínečně musím absolvovat procházku od katedrály Notre Dame. Vždycky si ji prohlížím z nulového bodu. Jen maličký štítek na chodníku ošlapaném miliony nohou turistů tady upozorňuje na místo, odkud se měří vzdálenosti v celé Francii.

Paříž na dlani foto: Oscar Šťastný

A tak v stínu katedrály sním o cestách do levandulí vonící Provence, na nekonečné pláže Bretaně nebo do Alp v Savojsku.

Pak mířím přes ladnou ale přísnou Conciergerii a Marche aux Fleurs, který pořád voní jako po dešti, k Louvru. Když mám trochu času, nenechám si před přechodem řeky po mostu Pont des Arts, který ještě nedávno obtěžkávaly desetitisíce zámečků na důkaz víceméně pevné lásky párečků, které do města nad Seinou přijíždějí za romantikou, zastavím se ve starobylé Biblioteque Mazarine. Naší strahovské knihovně se sice nevyrovná, ale i tak je to jedna z nejkrásnějších knihoven světa. Právem.


Pohlednice z cest na větší mapě

No a pak, pak už Louvre. Často a rád sejdu pod skleněnou pyramidu a hodiny tu bezcílně bloumám. I když. Vlastně i tady mám svoje bezděčné trasy. Jdu na Svobodu, která vede lid na barikády. A na Venuši Mélskou. Ale dovnitř ani nemusím.

Pak pokračuji až k mostu Alexandra III. a k Eiffelově věži. Na tu si rád počíhám při západu slunce. Právě pohled od Alexandrova mostu na Eiffelku v červáncích je - podle mě - jeden z nejkrásnějších. Spolu s tím, když začne Apollinairova ocelová Pastýřka ve své dechberoucí výšce tří set metrů jiskřit.

No a pak, pak už Louvre. Často a rád sejdu pod skleněnou pyramidu a hodiny tu...
Pak pokračuji až k mostu Alexandra III. a k Eiffelově věži. Na tu si rád...

Jenže Paříž je pro mě synonymem dobrot. Další trasa je labužnická. Vede přes donedávna zábavnou čtvrť Marais, kterou za poslední rok stížnosti starousedlíků poněkud přidusily a ochudily o několik z rozverných barů dřív neustále obklopených štěbetajícími Pařížankami a - to hlavně - Pařížany. Židovské podniky v srdci Marais ale naštěstí přežily. V Rue des Rosiers, jejíž nároží udělalo kulisu geniální komedii Rabi Jacob s Louisem de Funesem, najdete dodnes několik fantastických obchodů s cukrovinkami.

Tak třeba nebeský gateau au fromage blanc, tedy v podstatě - labužníci prominou - židovská obdoba cheesecakeku prostě musíte ochutnat. Ten nejlepší mají ve žlutým dřevem obkládaném obchůdku Sacha Finkelzstajn. Dejte si i falafel, který se tu prodává skoro v každém okénku.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

A pokud vás přepadne chuť na maso, zamiřte bez váhání do podniku Schwartz’s v nedaleké Rue des Ecouffes. Delikátní pastrami (jehož jako papír tenké plátky dají dohromady mnohacentimetrový flák masa) jakoby v tomhle deli s trochou amerického a italského šmrncu vynalezli. Za hřích přitom stojí i jejich originální burgery. Nakonec vyrazte i na dezert. Francouzsky nefrancouzský. Ono totiž i tradiční crepe, tedy jednoduše palačinku, lze dělat netradičně. Nečekejte ale zázraky. Trendy ve Francii je mít rád to, co se Francii vzdaluje.

A tak je na vrcholu popularity maličkatá palačinkárna jen o pár vchodů od Schwartz’s. Jmenuje se Princess Crepe a palačinky tady servírují v japonském stylu. Roztomilé a ve tvaru zmrzlinového kornoutu. Jinak se v ničem příliš neliší. Snad jen v tom, že oproti běžným palačinkárnám tady mají pětinásobnou frontu. Určitě si tu nesednete, ovšem procházka na nedaleké Place des Vosges nebo jiná překrásná místa Marais s palačinkou v ruce je velmi šťastný způsob, jak si užít Paříž v jakémkoli ročním období.

Jenže Paříž je pro mě synonymem dobrot. Další trasa je labužnická. Vede přes...
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!