Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Mystika i obyčejný život „Malého Tibetu“. Ladakh je učiněný ráj pro fotografy

Festival v klášteře Lamajuru. Několik dní zde od rána do večera tančí mniši v tradičních maskách. | foto: Stanislava Brůhová

Premium Doporučujeme
Shodila pět kilo, po návratu jí dlouho trvalo, než se opět „po středoevropsku srovnala“, a intenzivní vzpomínky se jí v mysli honí i po letech. Cestovatelka Stanislava Brůhová si severoindický region Ladakh zamilovala natolik, že o něm napsala knihu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Že nevíte, kde je Ladakh? Nic si z toho nedělejte! Já to až do doby, kdy jsem na internetu zahlédla nabídku na fotoexpedici, také nevěděla.

Ladakh je vysokohorská oblast v severní Indii, na území států Džammú a Kašmír a říká se jí „Malý Tibet“. Leží mezi pohořími Karákóram a Himálaj a politicky je vklíněna mezi Pákistán, Čínu, Tibet a Indii, což nepředstavuje příliš láskyplné sousedství. Stále je zde „horká půda pod nohama“ a není výjimkou, že je celá oblast pro cizince zcela uzavřena. Dosud nikde jsem nezažila takovou koncentraci vojenských zařízení, táborů, kontrolních stanovišť a tak přísné prohlídky na letištích.

Pro mne samotnou to byl nejspíš dosud nejnáročnější výlet – jak po stránce fyzické, tak psychické. V Ladakhu jsem přičichla k buddhismu daleko víc než jinde. Nevím, jak se to přihodilo, ale ačkoliv k této filozofii nikterak neinklinuji, právě zde jsem cítila, jak je silná, a nechala ji na sebe působit. Zažila jsem několik osobních setkání s mnichy, malinko jsem si uspořádala myšlenky a přehodnotila některé názory. Dočasně jsem se zklidnila a usebrala.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: