Láká vás Persepolis? Shiráz je ideálním výchozím bodem

Láká vás Persepolis? Shiráz je ideálním výchozím bodem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Láká vás Persepolis? Shiráz je ideálním výchozím bodem | foto: Klára Kutačová

Rúdchane-je Chošk, která má sice poměrně široké koryto, ale jinak připomíná spíš drobný potůček. K zajímavostem Shirázu patří hrobky známých perských básníku, obě obklopené rozsáhlými parky – Sa'dího s podzemním rybníčkem s rybičkami, kolem kterého je čajovna a Hafezova hrobka, která dominuje hřbitovu významných Íránských osobností.

Procházka od Hafezovy hrobky může vést přes další park, protkaný spletí cest, na kterých se prohánějí cyklisté, bruslaři i pěší. Cesty lemují dětská hřiště, stoly pro hraní šachů, zábavní park, posilovací stroje... Součástí parku je i několik jezírek – na tom největším z nich si můžete i zapůjčit loďku na projížďku.


Pohlednice z cest na větší mapě

V centru města pak stojí nepřehlédnutelná citadela chána Karíma, která má ve svém středu sad plný pomerančovníků a jednotlivé palácové místnosti slouží jako muzea.

Z citadely můžete přes Vakil bazar dojít k mešitě Vakil, která obsahuje síň s monolitickým sloupovím. Nedaleko stojící komplex Shāh-é-Chérāgh se pak krom několika mešit skládá ještě z muzea knih a náboženského informačního střediska. Celé nádvoří se pak o velkých svátcích plní modlícími se věřícími.

Klára Kutačová

Najdete na Lidovky.cz