Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laponsko: za prašanem, ledovým královstvím, saunou a polární září

Cestování

  5:24
Představte si, že bydlíte v ledovém hotelu v Jukkasjärvi u Kiruny, v samém srdci Laponska. Přes den se proháníte na běžkách nebo si užíváte heliskiingu a skitouringu, navečer vás psí spřežení odveze dál do hlubokých lesů, abyste mohli nerušeně pozorovat polární zář.

Psí spřežení foto: Petr Novotný

Anebo si raději zajedete na týden na jachtu, abyste každý den z komfortního ubytování podnikli jinou lyžařskou trasu? Nebo dáte přednost gurmánské a saunové turistice ve Finsku? Milovníkům zimy a zimních sportů nabízí Laponsko nedotčenou přírodu, romantiku, prašan i na jaře a atmosféru severského životního stylu.

Laponsko leží v severní části Skandinávie, převážně severně od polárního kruhu. Tento kulturní region, tradiční země domorodých Sámů, leží na území Norska, Švédska, Finska a Ruska. Laponsko má navzdory současným státním hranicím vlastní specifika. Tím hlavním je nádherná a divoká příroda, která se rozkládá doširoka všude okolo vás. Ve Finsku převažují mírně zvlněné roviny, porostlé borovými a březovými lesy, sem tam se objeví jezero nebo zurčí řeka. Západ Laponska je tvořen fjordy a hlubokými údolími, nejvyšší švédské hory šplhají přes dva tisíce metrů.

Icehotel 365 v Jukkasjärvi: Palác Ledové královny

Pili jste už někdy drink z ledové skleničky? Dokážete si představit bohaté křišťálové lustry, jejichž ověsy jsou rovněž z ledu? Rádi byste měli svatbu či si užili koncert ve zdejší ledové kapli?

Ledový hotel ve švédském Jukkasjärvi patří mezi nejzajímavější možnosti, jak se v Laponsku ubytovat. Každý z ledových pokojů zdobí unikátní ledová výzdoba na různá témata, vytvořená sochaři z celého světa, kteří uspějí v každoročně vyhlašované prestižní mezinárodní soutěži o ztvárnění místností. Porota si dává velmi záležet na tom, aby se nejstarší Icehotel nestal kýčem jako četné kopie, ale drží vysokou uměleckou úroveň a originalitu. Teplota v ledových částech hotelu se pohybuje lehce pod nulou, což ale spraví teplý spacák, který dostanete na recepci, sauna nebo ranní probuzení s horkým brusinkovým nápojem. Novinkou je celoroční provoz Icebaru a části pokojů umístěných v hale chlazené z energie solárních panelů. Hlavní část hotelu s kaplí a hlavním sálem však nadále vzniká každý rok znovu pod širým nebem na břehu řeky Torne, z jejíhož ledu se vyřezávají obrovské kvádry jako stavební materiál.

Polární záře
Psí spřežení

Výlety se psím spřežením a výpravy za polární září

Laponská krajina se mění jen velmi pomalu a kamkoli se v zimě dostat stojí spoustu sportovního úsilí. Cesty do samoty divočiny si ale můžete usnadnit skútrem nebo, stejně jako to dělali v minulosti místní obyvatelé, pomocí tradičních psích spřežení. Takový výlet v krajině, kde spousty kopců a hor dosud nemá jméno, je zážitkem sám o sobě.

V norském Laponsku zajišťuje pořádek ‚sobí policie‘

Barevné divadlo, tajemný zelený závoj, který visí z nebes nebo se kroutí k zemi, vzbuzuje úctu. Je ticho a klid a cítíme tu sílu vesmíru, která jen tak mimochodem pošle takovou „malou“ podívanou. Polární záře, na severní polokouli zvaná aurora borealis, vzniká z mraku částic vyvržených slunečními erupcemi až k Zemi. Magnetické pole země nás před vesmírným zářením chrání, ale tam, kde je blíže povrchu, tj. v blízkosti magnetických pólů, proniknou částice až do atmosféry, kde potom dochází k interakci částic s molekulami atmosféry, a tedy k výbojům, viditelným jako polární zář. Pro její pozorování je nejdůležitější naprostá tma, jasná obloha a vysoká sluneční aktivita. Švédský národní park Abisko je právě pro pozorování jedním z nejvhodnějších míst. V zimě tu bývá často obloha bez mráčku a široko daleko není žádný světelný smog.

Mekka heliskiingu a skitouringu

Heliskiing ve Švédsku nemá, na rozdíl od Alp, prakticky žádná omezení. Helikoptéra vás, spolu s horským vůdcem, zaveze tam, kde jsou aktuálně bezpečné a dobré podmínky. Je z čeho vybírat – obrovská plocha téměř 200 čtverečních kilometrů nabízí stovky sjezdů. Nejlepšími základnami pro heliskiing jsou Nikkaluokta a velké freeridové středisko Björkliden/Riksgränsen.

Haute Route Severu: okruh kolem Kebnekaise

Hurá na lyže, do prašanu a přírody! Švédské Laponsko je poslední velkou evropskou divočinou. Reliéf krajiny tvoří ostré horské štíty i široká údolí tvarovaná ledovci. Výhodou je, že vás při tomto velehorském zážitku rozhodně nebude omezovat nadmořská výška.

Ledový hotel ve švédském Jukkasjärvi

Z Kiruny jedeme do sámské osady Nikkaluokta, odtud pak dále skútrem do údolí Vistas. Tady začíná naše lyžařské putování zimní krajinou, masivem nejvyšší švédské hory Kebnekaise. Vyrážíme vstříc majestátní hoře Nallo a stejnojmenné chatě, dále pak k chatě Sälka, která leží na královské dálkové trase Kungsleden. Vzdálenosti mezi chatami nejsou velké a zůstáváme vždy dva dny, abychom si užili nejen putování, ale i sjezdy v okolí. Potom už nás čeká náročný skialpinistický přechod vedoucí údolím Kaskasavagge a dále po známé trase Jojoleden přes několik horských sedel pod stěnami Kebnekaise až do překrásného údolí Tarfala.

Nakonec sjíždíme k horské chatě Kebnekaise Fjällstation. Zasloužený komfort korunuje gastronomické potěšení v podobě pětichodového degustačního menu. Samozřejmě nechybí laponská sobí specialita renskav, což je nahrubo nastrouhané, dušené, sobí maso, mimochodem nesmírně křehké a velmi zajímavé chuti, podávané s bramborovou kaší a brusinkovou omáčkou.

Lyžování z jachty. Když prašan končí v moři

Na sever od Lofot je norské pobřeží nejvíce členité. Soustava poloostrůvků, ostrůvků a fjordů v okolí města Tromsø je tvořena hornatým pásem Lyngenských Alp. Zatímco scenérie je téměř alpská, terén dovoluje snazší varianty sjezdů, a tak je místo vhodné i pro méně zkušené lyžaře. Co je ale úplně nejkrásnější, je kombinace bílých svahů, které padají až do temně modrého moře, a modré oblohy, po které putuje slunce na jaře už velmi dlouho.

Abychom měli ubytování i dopravu pohodlnější, volíme pobyt na jachtě. Kapitán nás zaveze i vyzvedne tam, kde si zrovna přejeme, a tak můžeme poslední oblouky zakrojit přímo před naší lodí.

Finská sauna je součást finské kultury a každodennosti

Určitě stojí za to pořádně si užít saunu právě tady, v Laponsku. Oblast Kuusamo, asi 200 km východně od finského Rovaniemi, nabízí propracovaný program „Saunatour“ (www.saunatour.fi), při němž vyzkoušíme různé druhy tradičních saun v nádherném prostředí a s perfektním kulinářským zážitkem. Finové stavěli sauny nejčastěji u jezera, kde se po saunování zchladíte dokonce i v zimě, kdy je v ledu vyřezáván otvor. Dřevěné budovy saun jsou vytápěny horkými kameny nebo přímo kamny, ve vzduchu se vznáší aroma březového listí a vzduch rozhání březové proutky. Teplo uvolňuje svaly, posiluje srdce, relaxuje mozek.

Skialpový okruh kolem Kebnekaise

Saunatour začínáme v tradiční Iisakki Lakeside sauně, kde si můžete dopřát zchlazení v jezeře nebo vířivce. Teplota dosahuje příjemných 50 °C, což umožňuje zdejší specialitu – cvičení saunayogy. Šest jednoduchých pohybů jógy pomáhá úplnému uvolnění a meditaci. Po setmění se můžete navečeřet laponských specialit v hotelu nebo ve volné přírodě, pozorujíc polární záři. Rukan Salonki Ice Sauna je v zimě postavena z ledových bloků, které jsou téměř průhledné. Horká sauna s hustou párou uvnitř ledu, obklopena ledovým jezerem, je nezapomenutelným zážitkem. Pyhäpiilo Sauna and Spa je tradiční kouřovou saunou a s množstvím bylinných esencí. Je překrásně umístěna mezi posvátnými kopci na břehu jezera Pyhäjärvi. Trochu dále od těchto čtyř saun můžeme navštívit „Saunu starých časů“, zřízenou v původní pastevecké chatě. Po klasické proceduře můžete odpočívat v horkém sudu a pozorovat krajinu okolo.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat