Letovisko Tihany: srdce Balatonu. Mají tu nejlepší candáty

Balaton se svou v létě až 27 stupňů teplou vodou, finančně dostupnými a kvalitními službami i kulturní a kulinářskou nabídkou zůstává hlavní turistickou atrakcí Maďarska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balaton se svou v létě až 27 stupňů teplou vodou, finančně dostupnými a kvalitními službami i kulturní a kulinářskou nabídkou zůstává hlavní turistickou atrakcí Maďarska. |

Nejkrásnější výhled na celý Balaton je právě odsud, z Tihaňského poloostrova. Z místa s dlouhou historií a prvním maďarským národním parkem. Navíc tu dělají nejvyhlášenější candáty a je tu klid jinde u „maďarského moře“ nevídaný.

Téměř tisícileté opatství

Nevelkému letovisku Tihany dominuje barokní kostel tihaňského opatství. V nádherně vyzdobeném chrámu se celý srpen pořádají varhanní koncerty. Zakládací listina kláštera z roku 1055 patří k národním památkám: obsahuje totiž i několik maďarských slov. Zakladatel, uherský král Ondřej I., je uložen ve zdejší kryptě. Po roce 1918 tu byl po neúspěšném pokusu o získání maďarské koruny krátce internován poslední rakousko-uherský císař Karel I. Od opatství uvidíte celý, téměř osmdesát kilometrů dlouhý Balaton.

Balaton:

Balaton se svou v létě až 27 stupňů teplou vodou, finančně dostupnými a kvalitními službami i kulturní a kulinářskou nabídkou zůstává hlavní turistickou atrakcí Maďarska

Letní metropole Maďarska

Sedmnáct kilometrů pláží dělá ze Siófoku, položeného téměř naproti Tihanyi, "prázdninové maďarské hlavní město". I ve vrcholné sezoně tu na turisty čeká spousta volných penzionů, vil a pokojů k pronajmutí, desítky hotelů i velký kemp. Kromě pláží Siófok nabízí kilometrovou zábavní zónu s desítkami 2 barů a diskoték, kde to žije skutečně až do rána. Ve městě však najdete i vysokou kulturu, například muzeum slavného skladatele Imreho Kálmána. Právě na jeho počest tu pořádají letní festival vážné hudby.

Siófok je takové prázdninové hlavní město Maďarska.

Siófok je takové prázdninové hlavní město Maďarska.

Sopečné víno z Badacsonye

Asi dvacet kilometrů na západ od Tihanye se strmí hora Badacsony. S typickou tváří bývalého vulkánu a se svými 437 metry je nejvýraznějším vrcholkem hornatého severního břehu Balatonu. Právě na tomto místě, kde révu pěstovali už Římané, dozrávají na 1600 hektarech vinic podle znalců nejlepší bílá vína Balatonu. Z odrůd jsou proslavené především zdejší Tramín, Chardonnay, Ryzlink nebo Muškát. Místní vinaři svá vína nabízejí k ochutnání ve sklípcích, od počátku září pak postupně na mnoha místech regionu začínají vinařské slavnosti.

Hora Badacsony a rozsáhlé vinice.

Hora Badacsony a rozsáhlé vinice.

Fogas, král balatonských ryb

Balaton byl odjakživa plný ryb. V posledních dvaceti letech se ovšem velmi změnila k lepšímu čistota jeho vody - a ryb tím pádem ještě přibylo. Kulinářsky nejcennější je zdejší candát, maďarsky fogas. Pokud jej budete chtít ochutnat v tradiční místní podobě, tedy vcelku, obaleného v paprice a osmaženého v oleji ve tvaru půlměsíce, zajděte do místních restaurací. Jednou z neproslavenějších je tihaňská Fogas Csárda. Netřeba dodávat, že k balatonskému candátovi se nejvíce hodí nějaké bílé víno od Balatonu.

lupLuboš Palata

Najdete na Lidovky.cz