Levandulová pole na kole. Několik rad a tipů na cesty

Levandulová pole v Provence | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Levandulová pole v Provence | foto: GettyImages, Profimedia/Hell

Putování po nejpůsobivější oblasti Provence, Regionálním přírodním parku Luberon, dokáže aktivovat všechny smysly. Každý vyšlápnutý kopec vás odmění zážitkem stejně sytým jako barvy Pays des Ocres.

Pro aktivní cyklisty i začátečníky

Luberon

Luberon, to je Provence v té nejpůsobivější formě. Po utajených silničkách si tu můžete vyrazit na dvě hodiny, nebo i na několik dní. Trasy jsou přehledně značené na každé křižovatce, takže nepotřebujete ani mapu. Sdružení Vélo Loisir en Luberon poskytuje propracovanou síť půjčoven kol, cenově přijatelného ubytování, restaurací i dopravců, kteří vám dovezou zavazadla od hotelu k hotelu. Neuvěřitelnou různorodost přírody s vůní tymiánu a levandule, cedrové háje i dubové lesy, kde rostou lanýže, bohatou kulturu i kamenné vesnice vysoko v horách, kde se ještě schovává starodávný čas, můžete poznávat křížem krážem po 470 značených kilometrech přírodního ráje (www. veloloisirluberon.com, sleva na služby a vstupné s brožurou Vélo Loisir).

Gurmánská společnost
Provensálské trhy

Pokud po cestě pocítíte nutkání ochutnat zakázané ovoce, raději navštivte místního farmáře. S radostí vám napěchuje batoh nejchutnějšími poklady ze svého statku. Nejlepším místem pro chuťové zkoumání místních produktů jsou provensálské trhy. Při cestě jichmáte šanci potkat i několik každý den a čerstvých vůní a chutí tu můžete vyzkoušet, co se jen do vás vejde: slavné kandované ovoce fruits confits d’Apt, zdejší libůstku - meloun z Cavaillonu, vínoAOCCotes du Luberon, ovčí sýry, med i olivový olej v AOC kvalitě a další dobroty přímo od farmářů. Ty nejlepší trhy se konají v Aptu, Cavaillonu, Ménebres, Gorde nebo Bonnieux. (www.marches-provence.com).

Okrové Colorado

Okrové hory

Symbol Les plus beaux villages de France, tedy jakýsi certifikát pro obce "mimořádného půvabu", signalizuje, že uvidíte něco opravdu výjimečného - a Roussillon je toho důkazem, patří k těm nejkrásnějším místům v celém Luberonu. Okrové hory, které hrají všemi tóny od béžové až po tmavě rumělkovou, nabízejí nepopsatelný výhled od Gargasu až po Roussillon. Tenhle zvláštně zbarvený pískovec dal typickou červenou barvu nejen fasádámdomů, ale také přezdívku celé oblasti, které se říká provensálské Colorado. Na 50kilometrové oranžové cyklotrase z Aptu uvidíte okrový důl v Gargasu s majestátními podzemními galeriemi prostornými jako katedrála (www.minesdebruoux.fr), ochutnáte víno v srdci vinice AOC Cotes du Ventoux či prozkoumáte výrobu pravého okrového pigmentu v továrně v Roussillonu (www.okhra.com).

Levandulový úlet

Levandulová pole v Provence

Až budete mít šlapání plné pedály, nasedněte do montgolfiéry a poznejte Provence z ptačí perspektivy. Zjistíte, že její hlavní kouzlo spočívá v neuvěřitelné intenzitě barev, jakou jinde neuvidíte: tmavě zelená vegetace kontrastuje se sytě modrou oblohou, červenýmpískovcem a plochami lánů levandule, která začátkem srpna vyzrává do ochromující vůně a odstínu. Po dávce živého impresionismu zavítejte do levandulové metropole Saultu s naučnou stezkou přímo v polích. 15. srpna tu protančíte boty a osvěžíte spánky levandulovým elixírem na venkovské slavnosti Fete de la Lavande. (www.france-montgolfieres.com, www.saultenprovence.com, www.routeslavande.com)

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz