Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Líbí se mi český systém knihoven, chválí Bolivijka

Česká kuchyně

  7:00
Bolivijka Gabriela se do Česka přestěhovala před sedmi lety kvůli studiu medicíny, naučila se jazyk a plánuje zde zůstat. Na Češích ji nejvíce vadí přístup k cizincům, ale oceňuje české knihovny a to, že se Češi snaží žít kulturně a hodně čtou. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Gabriela se do Česka přestěhovala před sedmi lety

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Nejvíce mě překvapilo, že v některých věcech jsou Češi hodně tolerantní. Například není problém, aby spolu lidé jen tak žili, aniž by se vzali, nebo je možné vidět na ulici homosexuální páry. Na druhou stranu jsou Češi někdy poměrně uzavření, a to například při spolupráci s cizinci.  Trvá dlouhou dobu, než si s nimi člověk vytvoří pevnější vazby. Aby o někom řekli, že je kamarád (vážně), to trvá skoro roky.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Tak nějak od začátku. Začala jsem se hned učit česky, protože studium medicíny bylo v češtině, což bylo těžké. Naučit se česky mě stálo hodně úsilí a kdybych se odstěhovala, tak bych to považovala za ztrátu času. Chci tady zůstat, protože se mi líbí život v České Republice. Mám zde kamarády, chci bez problémů dokončit atestace a ráda bych tu začala budovat kariéru.

Kdo je Gabriela?

Gabriela pochází z Bolívie a je jí 32 let. Do Česka se přestěhovala před sedmi lety kvůli studiu medicíny. V roce 2010 se účastnila projektu podporujícího začínající podnikatele, který realizovala nezisková organizace GLE o.p.s. a založila si své podnikání. Poskytuje služby v oblasti výuky španělštiny, relaxační terapie a masáží, při kterých kombinuje lékařský přístup s alternativní medicínou.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Vadí mi, že ne vždy je fér, jak se chovají při uzavírání obchodů. Například při uzavírání smluv. Je nutné si dát velký pozor a prostudovat si podrobně podmínky. Ústně mi byly slíbeny nějaké služby a podmínky, ale ve smlouvě to bylo trochu jinak, malými písmeny apod.. Nevím, jestli se to děje i Čechům, nebo jestli to dělají jen cizincům. Já slýchám, že jsem to špatně pochopila, že jsem nerozuměla. To mi přijde nefér. Hodně lidí také nemluví anglicky, ani smlouvy nejsou obvykle v angličtině. Také jsem se setkala s tím, že s cizinci zachází jinak než s místními a využívají je. To určitě není pro Čechy úplně lichotivé. 

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Ano, chodila jsem s Čechem. A chodím s Čechem. Mám mezi Čechy velmi dobré kamarády, kteří jsou otevření a hodně cestují. Jejich přátelství si velmi vážím.
Češi jsou hodně přesní, chodí na schůzky na čas, nebo i o 15 minut dřív. Také se mi líbí, že se snaží žít kulturně a hodně čtou. Velmi se mi líbí váš systém knihoven, že je možné si knihy půjčovat nebo studovat i do noci přímo ve studovnách. Tento týden jsem byla na Moravě, konkrétně v Ostravě. Lidé jsou tu moc laskaví, na mě byli milí, dokonce se mi snažili od začátku pomoct, bylo to moc pěkné . Moraváci jsou moc fajn lidé.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Záleží, co myslíte tím, že jsou slušní. Umí být slušní, když mají zájem. Když ne, umí být i hrubí. Ale stalo se mi, že když jsem měla těžký kufr, tak mi nějací muži ochotně pomohli. I u nás v Bolívii je běžné pustit staršího člověka sednout. Myslím si, že je to hodně o výchově v rodině než o jednotlivé kultuře.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Humor je oproti našemu odlišný. Někdy ho úplně nepochopím, máte totiž dost specifické výrazy, které ve vtipech používáte a také je hodně ironický až sarkastický. Když je to opravdu humorné, tak mi to nevadí, ale někdy mi přijde, že už je to za hranou. V těchto případech se rozhodně necítím příjemně. 

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, moc se mi líbí Praha a její památky. Je to opravdu srdce Evropy. Krásné jsou také zámky a kostely. Například jsem byla na stylizované prohlídce zámku, kdy nás provázela například zámecká paní i kuchařka. Také se mi moc líbí, jaké máte legendy a staré pověsti. Mám ráda třeba "O Libuši".

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Ano, já osobně piju ovocná piva, ale jinak máte kvalitní, dobré a levné pivo. Česká kuchyně je hodně mastná. Nejdříve jsem se jí snažila vyvarovat, pak jsem si na ní zvykla a něco trochu jsem díky tomu přibrala.  Ale je dobrá. Jen nejím knedlíky, ale i tak mám ráda svíčkovou a guláš. Česká kuchyně je dobrá, ale celkem nezdravá.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Ano, ale nerada bych to komentovala.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Teď už se aktivně česky neučím, ale měla bych. Chybí mi příležitost a když je, tak není čas.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Nejvíc se mi stýská po mamince a chybí mi bolívijská kuchyně. Bolívie je výjimečná svým přírodním bohatstvím. Například solná pláň Salar de Uyuni, kam se chodí rozjímat a hledat vnitřní mír nebo oblast Amazonie, jezero Titicaca nebo hora Illimani. V Česku jsou krásné zámky i příroda, ale v Bolívii je to něco jiného.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...