Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé v Brdech: Na munici lze narazit úplně všude. I v rybníku, říká ekolog

Cestování

  6:00
Budoucnost Brd bude zásadně ovlivněna tím, jestli se podaří udržet zdejší největší unikátní fenomén, v České republice už téměř nevídaný - neobydlenost a relativní pustost území, říká bývalý ekolog vojenského újezdu Brdy Karel Urban.

Výjev po výlovu Hořejšího Padrťského rybníka. Na vojenskou munici lze narazit v Brdech úplně všude. foto: Karel Urban

Podívejte se na Brdy očima Karla Urbana

Raci bahenní z Dolejšího Padrťského rybníka, kteří byly sesbíráni a přeneseni...
Ani Brdům se nevyhnuly strasti všedních dnů. Odložený odpad z autoservisu na...

Lidovky.cz: Co pro vás znamenají Brdy?

Brdy jsem začal vnímat od mala asi jako každý Příbramák díky přítomnosti dělostřelců v Brdech. Hlasité dunění a sem tam drnčení hrnků v kredenci patřilo ve své době k běžnému koloritu obyvatel v okolí Brd. Později, ještě za minulého režimu, jsem se odhodlal k prvním výletům do Brd, nejdříve na kole, pak s fotoaparátem vyzbrojen informacemi z knih od Jana Čáky. A nakonec jsem měl to štěstí a mohl jsem v Brdech pracovat. Brdy se pro mě staly životním stylem.

Lidé v Brdech na serveru Lidovky.cz

V roce 2016 se veřejnosti otevřela velká část vojenského újezdu Brdy. Návaly turistů se zatím nekonají. O co přicházejí? Server Lidovky.cz oslovil odborníky, historiky, sportovce, podnikatele i turisty. Každý z nich zde v průběhu léta představí svůj vlastní vztah k Brdům doslova vlastníma očima - přes sérii fotografií.

Přečtěte si:

Co zůstane příštím generacím? Brdy očima kritika CHKO

Lidovky.cz: Kolik času v nich trávíte?

Hodně. Od roku 1990 jsem Brdy pravidelně navštěvoval jako nadšený turista, od roku 2008 v Brdech pracuji, takže velkou část pracovního týdne trávím v Brdech. Musím se ale přiznat, že několik let jsem Brdy o víkendech nenavštěvoval, protože okolí Příbramska nabízí i moji další lásku, a tou je Povltaví, které navštěvuji od dětství a v jehož blízkosti jsem vyrůstal. Takže poslední léta rozděluji svůj čas mezi Brdy a Povltaví a je mi fajn.

Lidovky.cz: Jaké je v Brdech vaše nejoblíbenější místo?

Brdy jsou i díky nepřekonatelné hranici bývalého vojenského újezdu nezasaženy civilizací a proto lze říci, že jsou nádherné v celém svém rozsahu. Návštěvníkům nabízí celou škálu nádherných lokalit, od monstrózních smrkových porostů po solitérní majestátní buky, přes jedinečné geologické útvary s přirozenými výhledy, až po bezlesí tundrovitého charakteru s neopakovatelnými vřesovými poli. To vše je protkané potoky a potůčky horského charakteru, rašeliništěmi nebo podmáčenými smrčinami. Já si svoje oblíbené místo nechám pro sebe, ale nejraději se toulám jen tak, nahodile a nejraději v březových hájích a podél potoků.

Lidovky.cz: Jaká je podle vás čeká budoucnost?

Karel Urban

Karel Urban (uprostřed).

Je mi 52 let a jsem rodilý Příbramák. Moje původní profese je geolog, v roce 1997 jsem se po naplnění maximální expoziční doby v uranových dolech rekvalifikoval na práci v oblasti stavebního zákona a touto činností jsem se živil až do konce roku 2015. V současné době pracuji na Správě CHKO Brdy.

V České republice je do nejvyšších kategorií ochrany území zařazeno 30 oblastí, 26 chráněných krajinných oblastí, včetně CHKO Brdy, a 4 národní parky. Vývoj v těchto oblastech jasně ukazuje, jak se tyto oblasti těžko brání proti různým projektům, ať už komerčním, nebo za účelem rozvoje turistiky. Ukazuje se, že snaha zatraktivnit a komercializovat chráněné oblasti významně převažuje nad základní ideou, proč tyto oblasti dostávají statut ochrany, a tou je ochrana přírody a zachování jejich hodnot. Brdy nebudou určitě výjimkou. Budoucnost Brd bude zásadně ovlivněna tím, jestli se podaří udržet zdejší největší unikátní fenomén, v České republice už téměř nevídaný. Tím fenoménem je udržení zdejší neobydlenosti a relativní pustosti. Budoucnost v Brdech bude významně ovlivněna tím, zda se podaří udržet stavební a dopravní uzávěru a také rozumně aplikovat takzvanou měkkou turistiku.

Vedle toho je potřeba urychleně nastartovat proces obnovy druhové a věkové skladby porostů, kdy je nutné na úkor smrků vysazovat zejména buky a jedle, v minulosti stěžejní druhy v Brdech. To ve svém důsledku povede ještě k lepšímu zachycování vody v krajině a významně lepší odolnosti, zejména proti kůrovcovým a klimatickým kalamitám. A nesmíme zapomenout v této souvislosti na zvýšení druhové rozmanitosti území, díky které se může v budoucnu významně zvýšit rozloha I. a II. zon v Brdech.

Lidovky.cz: A jak by měla budoucnost v Brdech vypadat podle vás?

Tak odpovědí je předešlá odpověď. Pokud se podaří udržet území v současném stavu, budou Brdy rájem na zemi a zároveň je dokážeme účinně chránit.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat