Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Londýn bez jediné penny. Objevte kouzlo buskerů, nástupiště 9 a ¾ či van Goghovy Slunečnice

Cestování

  7:00
LONDÝN - O Londýnu se říká, že je drahý, a co se týče jídla či ubytování, je to jistě pravda. Přesto nabízí spoustu zajímavých zážitků, za které není třeba oproti jiným metropolím utratit ani jedinou penny, respektive korunu, pokud se však člověk sám nerozhodne dobrovolně přispět.

Trafalgar Square. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Podzimní Lombardie. Objevte kouzlo Komského jezera a milánské katedrály

Buskeři
Nezpochybnitelné kouzlo britské metropole dodávají při její prohlídce tamní pouliční umělci. Ve většině případech jde o zajímavé a kreativní vystoupení všeho druhu od akrobacie, zpěvu či triky na kole, u kterých stojí za to se na pár minut zastavit. K vidění jsou buskeři například v okolí London eye, na Trafalgar Square či Piccadilly Circus. Možná se vám poštěstí narazit na umělce také v londýnském metru, kde během jízdy mezi stanicemi baví cestující.

Národní galerie a muzea
Přestože spousta turistů jindy obchází muzea a galerie velkým obloukem, ty londýnské poutají jejich pozornost. Ať už jde o Národní galerii, Britské či Přírodovědné muzeum, ve všech případech se jedná o místa se zajímavými a často velmi cennými díly či netypickým zpracováním. Všechna tato místa navíc pojí jedno – vstupné se zde nevybírá, návštěvník ale může hned na několika místech přispět na chod těchto institucí (všechny zmíněné jej doporučují ve výši 5 liber tedy přibližně 144 korun).

V Národní galerii je možné se připojit k hodině kreslení.
Národní galerie v Londýně nabízí skutečný kulturní zážitek.

Mezi nejzajímavější díla Národní galerie patří například van Goghovy Slunečnice či impresionistické obrazy Moneta nebo Renoira, o nichž se učí na středních školách. Britské muzeum dokáže provést každým kouskem lidské historie a pozorné prohlížení všech vystavěných artefaktů by si vyžádalo více než jen pár hodin. A konečně Přírodovědné muzeum přibližuje, jaká zvířata s námi žijí či jak funguje lidské tělo.

Přírodovědné muzeum v Londýně.

Nádraží King’s Cross a nástupiště 9 a ¾
Nástupiště 9 a ¾ má na seznamu jistě každý potterovský fanoušek, návštěvu King’s Cross si ale může užít také ten, kdo ocení moderní architektonické řešení, které nádraží po vstupu nabízí. Fanoušci mladého kouzelníka si mohou užít nejen focení před příčkou na světově známé nástupiště, ale také oficiální obchod, který se vedle nachází. Ten stojí za návštěvu i v případě, že v něm člověk nemíní utratit příliš peněz, ukazuje totiž například poličky přeplněné hůlkami jako v Ollivanderově obchodě či strop plný sovích klecí.

Ze stropu zde visí soví klece.
Obchod pro fanoušky Harryho Pottera.

Parky
Krom Big Benu a sídla anglické královny je Londýn známý také pro své parky. Mezi oceňované patří zejména James´s Park, Hyde Park či Kensington´s gardens. Kromě samotné zeleně a květinových záhonů nabízí parky také volně se pohybující kachny (a další druhy vodního ptactva) a veverky.

Výhled na London Eye.

Noční pohled na město z okolí Tower Bridge
Londýn patří mezi krásná města se spoustou míst k relaxaci či zajímavých výhledů. Mezi ty, které stojí za to vidět patří bezesporu okolí Tower a Tower Bridge ve večerních a nočních hodinách. Z druhého břehu je tak možné pozorovat nejen tradiční ikonické stavby ale i ty moderní, které přitahují pozornost fanoušků „skleněné architektury.”


Pohlednice z cest na větší mapě

Jack the Ripper Tour
Návštěva okolí Tower Bridge ve večerních hodinách poskytuje také skvělou příležitost dozvědět se něco nového o jednom z nejslavnějších sériových vrahů v dějinách lidstva. Každý večer se zde scházejí průvodci, kteří provádí účastníky ulicemi, v nichž došlo k jednotlivých násilným činům. Prohlídka je koncipována na bázi dobrovolnosti, kdo přednášku ocenil, může ocenit také svého průvodce. Většina turistů je však nakonec velmi nadšená a přispěje v průměru okolo sedmi až deseti liber (přibližně 200 až 287 korun). Podobných prohlídek se ale dá ve městě vystopovat více – některé přibližují místa spojená s natáčením snímků o Harrym Potterovi, jiná přibližují historii místních památek.

Přírodovědné muzeum v Londýně.
Přírodovědné muzeum nabízí také sekci o zemětřesení.

Anglický čaj
Poslední tip pravda není úplně zadarmo, přesto nestojí mnoho a byla by víc než škoda jej z tohoto seznamu vynechat. Až budete volit mezi kolou, kávou či jiným nápojem, které je možné si dát běžně i u nás, určitě vyzkoušejte tradiční anglický čaj s mlékem a popřípadě máslovými sušenkami.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz